Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zemřel statečný historik Jaroslav Mezník

  21:54aktualizováno  21:54
V pátek 28. listopadu po dlouhé nemoci zemřel v Konventu sester Alžbětinek na Kamenné ulici v Brně profesor Jaroslav Mezník.

Historik Jaroslav Mezník při přebírání Zlaté medaile Masarykovy univerzity | foto: Archiv MAFAMF DNES

Syn za války zastřeleného zemského prezidenta JUDr. Jaroslava Mezníka se narodil 31. 12. 1928 v Bratislavě. Po klasickém gymnáziu v Brně vystudoval obor historie a archivnictví na brněnské Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Jako politicky nespolehlivý absolvoval v padesátých letech prodlouženou vojenskou službu u takzvaných "pétépáků" neboli "černých baronů". Fáral i na dole Julius Fučík v Petřvaldě, kde se těžilo uhlí ve velmi tvrdých podmínkách.

V letech 1953 až 1956 pracoval jako archivář ve Státním archivu v Janovicích u Rýmařova. V roce 1956 přešel do Historického ústavu Československé akademie věd. Nad jeho kariérou však po celou dobu visel otazník, jako politicky nespolehlivý se musel tento jinak úzkostlivě slušný člověk jevit všem totalitním režimům.

V roce 1972 ho zavřeli a byl pak až do roku 1974 vězněn za politický paragraf "podvracení republiky". Až do listopadu 1989 pracoval už jen jako skladový dělník.

Byl signatářem Charty 77. V letech 1977 až 1989 jej jako jednoho z mála brněnských disidentů často vyslýchali a dvakrát v té době skončil z politických důvodů znovu ve vězení.

V listopadu 1989 stál při zrodu Občanského fóra v Brně, pak vstoupil do České strany sociálně demokratické a v roce 1990 byl krátce i poslancem Federálního shromáždění. Po roce 1990 se vrátil k práci v Historickém ústavu ČSAV a v roce 1992 již definitivně na akademickou půdu.

Stal se profesorem starších obecných dějin na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a v letech 1994 až 1995 zde působil též jako děkan.

Své vzpomínky na mládí a těžké roky normalizace zachytil v knize osobních vzpomínek Můj život za vlády komunistů. Jde o jeden z nejpřesnějších popisů oné doby, přitom je však pohled autora co možná laskavý, jako byl sám Jaroslav Mezník.

Roku 1995 mu byla udělena Zlatá medaile Masarykovy univerzity, v roce 1998 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka a roku 2000 získal i Cenu města Brna.


Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz