Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zemřela Hana Zlatušková. Zachránila studia mnoha žáků a spolek Vesna

  18:30aktualizováno  18:30
Bez Hany Zlatuškové by nevznikla v roce 1993 v Brně ani knihkupecká a nakladatelská škola v Údolní ulici, ani škola při ženském spolku Vesna, o jejíž znovuobnovení se po roce 1989 obrovsky zasloužila. Rázná středoškolská profesorka, první ředitelka knihkupecké školy a starostka Vesny, zemřela v pátek 1. listopadu.

Hana Zlatušková | foto: Archiv rodiny Kamily Zlatuškové

"Maminku velice bavilo pracovat s dětmi. A spousta lidí, které na brněnských průmyslovkách učila, ráda vzpomíná, jak je jako dějepisářka a češtinářka nasměrovala ke ´svým´ předmětům, takže dnes pracují v docela jiných, humanitních oborech," svěřuje se její syn, emeritní rektor Masarykovy univerzity a senátor Jiří Zlatuška.

Hana Zlatušková učila nejprve na stavební průmyslovce v Kuldově ulici.

Hana Zlatušková

16. 4. 1935 - 1. 11. 2013
Výrazná osobnost brněnského školství se před rokem 1989 angažovala při vzniku samizdatu v Brně. Po roce 1989 obnovila ženský spolek Vesna, jejíž byla starostkou, iniciovala také vznik a byla první ředitelkou střední školy pro knihkupce a nakladatele v Brně.

"V roce 1968 si dodělala ještě ruštinu a ihned ji využila, aby při srpnové okupaci vysvětlovala ruským vojákům, že se zmýlili a mají odejít," vzpomíná její syn a dodává, že na začátku normalizace celé "kontrarevoluční hnízdo" na průmyslovce rozprášili a vyhodili i Hanu Zlatuškovou.

Samizdat a diskuse v roce 1989

"Uchytila se na elektroprůmyslovce, ale kdyby se jí po nás dvou bratrech nenarodila v roce 1972 má o osmnáct let mladší sestra Hana, asi by nevydržela ani tam," vzpomíná Jiří Zlatuška.

A vybavuje si stovky průklepů samizdatů, které oba rodiče doma po celou normalizaci kompletovali. Hana Zlatušková také překládala z ruštiny pro samizdatovou edici polistopadového rektora Masarykovy univerzity Milana Jelínka.

Při převratu v roce 1989 proslula Hana Zlatušková i na brněnském revolučním pódiu, když z něj mimo jiné vysvětlovala, že diskuse se vyslovuje jedině se "s", nikoliv jako dnes už přípustná diskuze.

Po změně režimu založila při Vesně i zařízení pro děti, které se na jiné střední školy nedostaly.

"A občas dokázala divy, takže někteří z jejích žáků jsou dnes vysoce postavenými nebo v kultuře výrazně činnými osobnostmi," dodává Jiří Zlatuška.

"Šířila kolem sebe pozitivní energii a pomohla mnoha lidem i věcem. Nikdy mě nezarmoutila, až nyní," svěřil se dramatik Josef Kovalčuk.

"Byla můj velký vzor. Nebojácná, srdečná, hloubavá, rázná, velmi laskavá a neuvěřitelně činorodá žena," popisuje svou babičku také režisérka a producentka Kamila Zlatušková. Pohřeb zesnulé bude tento pátek ve 14 hodin v bazilice na Mendlově náměstí v Brně.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Chybí etická pravidla, kritizuje akademický senát námluvy s Křetínským

Majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský v Brně...

Ani po čtyřech měsících nemá Daniel Křetínský jistotu, že mu vyjde plán na spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy...

Bohemia Sekt staví v Mikulově obří středisko na zpracování hroznů

Bohemia Sekt Starý Plzenec

Největší český výrobce vína, společnost Bohemia Sekt, začal v Mikulově stavět nové středisko na zpracování hroznů. Bude...

Muž v Brně postřelil svého známého, policie ho po chvíli zadržela

Pistole (ilustrační foto)

Policisté zadrželi jen několik minut po střelbě v brněnské části Žabovřesky muže, který tím dle policie řešil vyhrocený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz