Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zemřela žena dvou básníků: Mikuláška a Skácela

  12:45aktualizováno  13:43
V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let zemřela v Brně Božena Skácelová. Zesnula v Domově seniorů na Nopově ulici v brněnských Židenicích v úterý 28. října 2008. Drobná bělovlasá stařenka, kterou sám František Halas vznešeně tituloval jako paní Bo, do dějin tuzemské literatury vstoupila jako životní družka dvou velkých brněnských básníků: Oldřicha Mikuláška a Jana Skácela.

Božena Skácelová | foto: Radek Miča, MAFRA

Paní Boženka - jak ji literáti familiérně titulovali "ke stáru" - se narodila v Přerově v roce 1914. Do Brna přišla krátce před německou okupací se svým tehdejším manželem, básníkem a brněnským novinářem Oldřichem Mikuláškem.

Napoprvé Boženě Skácelové manželský svazek nevyšel. S Mikuláškem jej po několika letech zrušili, ale zůstali doživotními kamarády. Paní Boženka zůstala ale básnickému světu věrná a podruhé se vdávala za Jana Skácela. Psal se tehdy rok 1949.

Po celých čtyřicet let až do Skácelovy smrti v roce 1989 bydleli manželé Skácelovi v témže bytě v přízemí domu v Kotlářské ulici 35a. Ostatně této adrese je věnována také jedna ze slavných Skácelových básní. Do svých veršů zahrnoval legendární poeta často také svoji drobnou, milou a laskavou ženu.

Božena Skácelová stála na stráži literárního odkazu svého manžela i po jeho smrti. Před dvěma lety na podzim vzbudila vdova rozruch při osazování nové kašny na náměstí Svobody v Brně.

Odlití Skácelových veršů o vodě do bronzových roštů se totiž neobešlo bez problémů. Skácelové se nelíbilo, že brněnský magistrát zcela svévolně obešel autorská práva a začal je řešit těsně předtím, než byla kašna za šestnáct milionů korun hotová.

Právnička blízká básníkově manželce si původně řekla o tři miliony korun, nakonec se pražská umělecká agentura, která autorská práva Jana Skácela skutečně spravuje, s městem dohodla na čtyři sta padesáti tisících.

"Je mi hrozně líto, že to nezažil, protože on taky zažil opak, kdy deset roků nesměl vzít pero do ruky, a teďka by najednou viděl, že někdo to přímo tady na kašně čte, to je takový naplnění života," prohlásila dojatá vdova na vozíčku po vypořádání práv přímo před Skácelovými verši na bronzovém monstru.


Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz