Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žena zůstala v domě s pečovatelskou službou bez jídla a léků

  10:30aktualizováno  10:30
Čtrnáct dní nevycházela nová nájemnice domu s pečovatelskou službou v Rotalově ulici v Brně Alena Srníková z bytu. Sousedce Heleně Veselé to začalo vrtat hlavou. Vydala se za Srníkovou, aby jí řekla, že si může objednávat donášku obědů až do pokoje. Když nová nájemnice otevřela, byla Veselá zděšená.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na kost vyhublá Strníková neměla léky, které potřebovala. V pokoji nebyl vařič, neměla dokonce ani co jíst. A televize nebo rádio? Neexistovalo. "Dva týdny prostě jen seděla na posteli, nemocná," popisuje Veselá.

Srníková totiž podepsala smlouvu s městskou částí Brno-sever o pronájmu bytu v domě s pečovatelskou službou v domnění, že služba k pronájmu automaticky patří.

"Jenže tady žádná pečovatelská služba nefunguje. Potřebovala bych jen skočit občas pro léky nebo pomoci s úklidem," postěžovala si žena, která téměř nemůže chodit. O pobyt v domě si sama požádala. Za celou dobu měla nemocná důchodkyně jen jedinou návštěvu.

Nemohla dojít ani k lékařce
K tomu, aby si o ně vůbec mohli písemně požádat, potřebují obyvatelé domu několik potvrzení od lékaře. Ke své lékařce se ale Srníková nemohla dostat.

I několik kroků z postele ke vstupním dveřím do bytu jí zabere pěkných pár minut. Ze zoufalství se k lékařce přece jen minulý týden vydala. Pěšky.

Sotva ušla několik kroků, začalo pršet, a než se žena dostala zpět do svého nového domova, zmokla. Studený vítr dílo dokonal.

Srníková má zánět průdušek a téměř nemůže mluvit. "Přitom jsem do tohoto domu přišla právě proto, že jsem ve smlouvě měla napsané, že je s pečovatelskou službou. Nenapadlo mě, že to bude takhle složité," říká nemohoucí žena.

Její sousedka Veselá jí proto po více než čtrnácti dnech domluvila s lékařkou, že se za ní staví přímo v domě v Rotalově ulici, aby měla Srníková alespoň všechna potřebná potvrzení a nezbytné léky. Zařídila jí také dodávání obědů.

To je také jediné jídlo za den, které Srníková sní. Do obchodu se totiž sama nedostane. Celé dny tak jen pije vodu z kohoutku. "Ale občas se za mnou někdo staví s jídlem," podotýká. "Její rodina tady byla zatím jen jednou. Donesla v pytlíku pět rohlíků," upřesňuje Veselá.

"Název domu je nešťastný"
Kvůli tomu, že pečovatelská služba nesídlí přímo v domě, Veselá sama zažila perné chvilky. Služba avizovaná ve smlouvě k domu sice patří, má ovšem sídlo v jiné části čtvrti a například žehlení, úklid nebo obědy si musejí nájemníci speciálně objednávat.

"Jednou se mi udělalo špatně, měla jsem vysoký tlak. Zavolala jsem si záchranku, jenže jsem neměla sílu jim dole otevřít a zvonek, abych mohla otevřít dole návštěvám, v pokoji nemám," vzpomíná důchodkyně.

Z posledních sil proto otevřela dveře od svého bytu, sedla si na židli a čekala, jestli si jí někdo ze sousedů všimne a pomůže. "Zvonek nám nedali s tím, že jsme sklerotici a kdo ví, komu bychom otevřeli," dodává.

Podle šéfky Odboru péče a sociálních služeb Brna-severu Vlasty Procházkové s tím úřad nemůže nic dělat.

"Oficiální název je sice dům s pečovatelskou službou, ale jsou to byty takzvaného zvláštního určení. O služby si lidé mohou požádat. Ten název je nešťastný," připouští.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Najdete na iDNES.cz