Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žena zůstala v domě s pečovatelskou službou bez jídla a léků

  10:30aktualizováno  10:30
Čtrnáct dní nevycházela nová nájemnice domu s pečovatelskou službou v Rotalově ulici v Brně Alena Srníková z bytu. Sousedce Heleně Veselé to začalo vrtat hlavou. Vydala se za Srníkovou, aby jí řekla, že si může objednávat donášku obědů až do pokoje. Když nová nájemnice otevřela, byla Veselá zděšená.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na kost vyhublá Strníková neměla léky, které potřebovala. V pokoji nebyl vařič, neměla dokonce ani co jíst. A televize nebo rádio? Neexistovalo. "Dva týdny prostě jen seděla na posteli, nemocná," popisuje Veselá.

Srníková totiž podepsala smlouvu s městskou částí Brno-sever o pronájmu bytu v domě s pečovatelskou službou v domnění, že služba k pronájmu automaticky patří.

"Jenže tady žádná pečovatelská služba nefunguje. Potřebovala bych jen skočit občas pro léky nebo pomoci s úklidem," postěžovala si žena, která téměř nemůže chodit. O pobyt v domě si sama požádala. Za celou dobu měla nemocná důchodkyně jen jedinou návštěvu.

Nemohla dojít ani k lékařce
K tomu, aby si o ně vůbec mohli písemně požádat, potřebují obyvatelé domu několik potvrzení od lékaře. Ke své lékařce se ale Srníková nemohla dostat.

I několik kroků z postele ke vstupním dveřím do bytu jí zabere pěkných pár minut. Ze zoufalství se k lékařce přece jen minulý týden vydala. Pěšky.

Sotva ušla několik kroků, začalo pršet, a než se žena dostala zpět do svého nového domova, zmokla. Studený vítr dílo dokonal.

Srníková má zánět průdušek a téměř nemůže mluvit. "Přitom jsem do tohoto domu přišla právě proto, že jsem ve smlouvě měla napsané, že je s pečovatelskou službou. Nenapadlo mě, že to bude takhle složité," říká nemohoucí žena.

Její sousedka Veselá jí proto po více než čtrnácti dnech domluvila s lékařkou, že se za ní staví přímo v domě v Rotalově ulici, aby měla Srníková alespoň všechna potřebná potvrzení a nezbytné léky. Zařídila jí také dodávání obědů.

To je také jediné jídlo za den, které Srníková sní. Do obchodu se totiž sama nedostane. Celé dny tak jen pije vodu z kohoutku. "Ale občas se za mnou někdo staví s jídlem," podotýká. "Její rodina tady byla zatím jen jednou. Donesla v pytlíku pět rohlíků," upřesňuje Veselá.

"Název domu je nešťastný"
Kvůli tomu, že pečovatelská služba nesídlí přímo v domě, Veselá sama zažila perné chvilky. Služba avizovaná ve smlouvě k domu sice patří, má ovšem sídlo v jiné části čtvrti a například žehlení, úklid nebo obědy si musejí nájemníci speciálně objednávat.

"Jednou se mi udělalo špatně, měla jsem vysoký tlak. Zavolala jsem si záchranku, jenže jsem neměla sílu jim dole otevřít a zvonek, abych mohla otevřít dole návštěvám, v pokoji nemám," vzpomíná důchodkyně.

Z posledních sil proto otevřela dveře od svého bytu, sedla si na židli a čekala, jestli si jí někdo ze sousedů všimne a pomůže. "Zvonek nám nedali s tím, že jsme sklerotici a kdo ví, komu bychom otevřeli," dodává.

Podle šéfky Odboru péče a sociálních služeb Brna-severu Vlasty Procházkové s tím úřad nemůže nic dělat.

"Oficiální název je sice dům s pečovatelskou službou, ale jsou to byty takzvaného zvláštního určení. O služby si lidé mohou požádat. Ten název je nešťastný," připouští.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz