Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ženám s nadváhou, které nemohou otěhotnět, pomůže hubnutí

  19:13aktualizováno  19:13
Až třetina žen, které přicházejí do Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice v Brně, má vyšší váhu, než je norma. Řekl to přednosta tamější gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba s tím, že právě nadváha jejich plodnost nepříznivě ovlivňuje.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hormonální terapie, umělé oplodnění nebo operativní zásah. Pár, kterému se nedaří počít potomka, je většinou ochoten podstoupit různé metody léčby. Častou příčinou poruch plodnosti jsou přitom obtíže s tělesnou hmotností.

Šance na otěhotnění, ať už přirozenou cestou nebo s pomocí lékařů, se snižují tehdy, pokud žena trpí nadváhou nebo podváhou. "Obecně lze říci, že úprava jídelníčku pacientky na půl roku je často účinnější než objevení nové odborné techniky," upozornil Ventruba.

"Vycházíme z hodnoty takzvaného body mass indexu, zkráceně BMI, který se počítá z tělesné váhy a výšky. Normální hodnoty BMI jsou mezi 20 a 25. Za obézní jsou považováni jedinci s BMI vyšším než 30," doplnil Igor Crha z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno.

Čím víc tuku, tím menší šance počít dítě
Podle statistik překročilo v České republice hranici obezity 31 procent žen. A platí, že čím víc tuku, tím menší je šance na početí. "Tuková tkáň produkuje látky poškozující vaječník. Obezita i nadváha také zhoršují tvorbu vajíček, zvyšují riziko potratu, cukrovky a vysokého tlaku v těhotenství," vyjmenoval Crha.

Souvislost nadváhy s neplodností potvrzují i případy žen, kterým se podařilo otěhotnět až poté, co dostaly svou tělesnou váhu do normálu. "Škodlivá je samozřejmě i příliš nízká váha. Reprodukce je pro tělo ženy energeticky náročná. Podvyživené tělo se otěhotnění brání. A vyhráno není ani tehdy, když se oplodnění podaří. U žen s podváhou se silně zvyšuje riziko časného potratu," doplnil Crha.

Mnohem častěji však do Centra asistované reprodukce míří ženy s váhou nad hranicí normálu. Centrum mnohdy berou jako místo poslední záchrany. "Bohužel se často stává, že žena už má za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění či zásahů, které jí měly otěhotnění umožnit. Ale nikdo jí neposlal na konzultaci k dietologovi nebo obezitologovi," doplnil Crha.

Odborníci: Pomůže změna jídelníčku
Zdravý způsob úpravy hmotnosti je podle něj pro mnohé ženy stejně složitý, jako například přestat kouřit. Proto začalo centrum spolupracovat s Poradnou zdravé výživy ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.

"Nejčastější chyby v jídelníčku se týkají nadbytku cukrů a tuků. U cukrů vůbec řada žen překračuje denní dávky. Čeho se naopak v jídelníčku nedostává, je ovoce a zelenina. Ta velmi často chybí úplně. Přitom denně by měl člověk sníst dva až čtyři kusy ovoce a tři až pět kusů zeleniny," upozornila odbornice na výživu Alena Mottlová.

Ženy, které nemohou otěhotnět, by však do poradny měli podle odborníků z centra posílat už jejich gynekologové. Dřív než je pošlou na léčbu na specializovanou kliniku. V praxi se to příliš často neděje.

"Sám to sice ženám vysvětluji, ale vím, že mnozí kolegové tento problém řešit nechtějí a pacientku rovnou pošlou na kliniku. Na druhou stranu i v reprodukčních centrech často začínají s léčbou obézních žen, aniž by se je pokusili přimět ke snížení hmotnosti," poznamenal brněnský gynekolog Vlastimil Páral.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz