Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ženám s nadváhou, které nemohou otěhotnět, pomůže hubnutí

  19:13aktualizováno  19:13
Až třetina žen, které přicházejí do Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice v Brně, má vyšší váhu, než je norma. Řekl to přednosta tamější gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba s tím, že právě nadváha jejich plodnost nepříznivě ovlivňuje.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hormonální terapie, umělé oplodnění nebo operativní zásah. Pár, kterému se nedaří počít potomka, je většinou ochoten podstoupit různé metody léčby. Častou příčinou poruch plodnosti jsou přitom obtíže s tělesnou hmotností.

Šance na otěhotnění, ať už přirozenou cestou nebo s pomocí lékařů, se snižují tehdy, pokud žena trpí nadváhou nebo podváhou. "Obecně lze říci, že úprava jídelníčku pacientky na půl roku je často účinnější než objevení nové odborné techniky," upozornil Ventruba.

"Vycházíme z hodnoty takzvaného body mass indexu, zkráceně BMI, který se počítá z tělesné váhy a výšky. Normální hodnoty BMI jsou mezi 20 a 25. Za obézní jsou považováni jedinci s BMI vyšším než 30," doplnil Igor Crha z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno.

Čím víc tuku, tím menší šance počít dítě
Podle statistik překročilo v České republice hranici obezity 31 procent žen. A platí, že čím víc tuku, tím menší je šance na početí. "Tuková tkáň produkuje látky poškozující vaječník. Obezita i nadváha také zhoršují tvorbu vajíček, zvyšují riziko potratu, cukrovky a vysokého tlaku v těhotenství," vyjmenoval Crha.

Souvislost nadváhy s neplodností potvrzují i případy žen, kterým se podařilo otěhotnět až poté, co dostaly svou tělesnou váhu do normálu. "Škodlivá je samozřejmě i příliš nízká váha. Reprodukce je pro tělo ženy energeticky náročná. Podvyživené tělo se otěhotnění brání. A vyhráno není ani tehdy, když se oplodnění podaří. U žen s podváhou se silně zvyšuje riziko časného potratu," doplnil Crha.

Mnohem častěji však do Centra asistované reprodukce míří ženy s váhou nad hranicí normálu. Centrum mnohdy berou jako místo poslední záchrany. "Bohužel se často stává, že žena už má za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění či zásahů, které jí měly otěhotnění umožnit. Ale nikdo jí neposlal na konzultaci k dietologovi nebo obezitologovi," doplnil Crha.

Odborníci: Pomůže změna jídelníčku
Zdravý způsob úpravy hmotnosti je podle něj pro mnohé ženy stejně složitý, jako například přestat kouřit. Proto začalo centrum spolupracovat s Poradnou zdravé výživy ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.

"Nejčastější chyby v jídelníčku se týkají nadbytku cukrů a tuků. U cukrů vůbec řada žen překračuje denní dávky. Čeho se naopak v jídelníčku nedostává, je ovoce a zelenina. Ta velmi často chybí úplně. Přitom denně by měl člověk sníst dva až čtyři kusy ovoce a tři až pět kusů zeleniny," upozornila odbornice na výživu Alena Mottlová.

Ženy, které nemohou otěhotnět, by však do poradny měli podle odborníků z centra posílat už jejich gynekologové. Dřív než je pošlou na léčbu na specializovanou kliniku. V praxi se to příliš často neděje.

"Sám to sice ženám vysvětluji, ale vím, že mnozí kolegové tento problém řešit nechtějí a pacientku rovnou pošlou na kliniku. Na druhou stranu i v reprodukčních centrech často začínají s léčbou obézních žen, aniž by se je pokusili přimět ke snížení hmotnosti," poznamenal brněnský gynekolog Vlastimil Páral.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz