Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ženě a dceři prý hrozil zabitím. Krajský soud však rozsudek zrušil

Obyčejný partnerský spor skončil před soudem a obžalobou z braní rukojmí a vydírání. Rozsudek zněl čtyři roky za mřížemi. Jednatřicetiletý Syřan Abdulkarim Jalout však s trestem nesouhlasí. O změnu rozsudku se pokoušel u Krajského soudu v Brně, k němuž se odvolal.

Podle státního zástupce i vyšetřovatelů rozvodové hádky mezi Jaloutem a jeho českou manželkou, která přestoupila na muslimskou víru a přijala jméno Fatim, vyvrcholily loni v lednu. Jalout tehdy ženě vyhrožoval zabitím a jako rukojmí si dokonce vzal dvouletou dceru Jasmin.

"V bytě tchyně se s dítětem zavřel ve vedlejší místnosti, dceři přikládal nůž ke krku a vyhrožoval, že ji i sebe zabije, když nedostane peníze, pro které si přišel. Poté hrozil smrtí i své ženě," popsala incident státní zástupkyně.

Skončil jen u výhrůžek
Jalout nakonec nikomu neublížil, dceru vrátil a z bytu odešel, jakmile dostal 150 tisíc korun za prodej společného bytu, který byl prodán za 1,5 milionu.

Brněnský městský soud Jalouta poslal za mříže. Přihlédl i k tomu, že absolvent VUT vloni řídil bez řidičského oprávnění a padělal doklady.

Jaloutova obhájkyně se snažila soudce přesvědčit, že je její klient nevinný. To, že své ženě a dceři vyhrožoval a chtěl ublížit, totiž tvrdila jen Fatim a její matka, další dva lidé - bratr tchyně a známý Jalouta - kteří byli v ten den v bytě s nimi, nic takového neviděli.

Nikdo hádku nepotvrdil
"Ani jeden z dalších dvou svědků ohrožování dítěte ani vyhrožování tehdejší manželce nepotvrdil, nikdo neviděl ani nůž. Jeden z nich uvedl jen to, že Jalout byl zoufalý a chtěl ublížit sobě," uvedla Jaloutova obhájkyně Julie Rahtuská. "Soud by neměl vycházet pouze z výpovědí obou žen, které měly s ohledem na tehdy probíhající rozvodové řízení a řízení o svěření dítěte do péče ke svým tvrzením jasnou motivaci," dodala.

Sám Jalout, kterému původně hrozilo až desetileté vězení, včera k soudu nepřišel, pracuje totiž nyní ve Švýcarsku. Jeho žena zase žije s jiným partnerem v zahraničí.

Soud nakonec Jaloutovi vyhověl a věc vrátil zpět k došetření. "Je zapotřebí před soudem vyslechnout oba muže a ne jen přečíst jejich výpovědi, soud si měl také opatřit spis o rozvodu a svěření dítěte do péče, případu měla být věnována větší pozornost,“ odůvodnil rozhodnutí předseda senátu Jaromír Papírník.