Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zezelená stavební parcela? Politici řeší precedens

  7:33aktualizováno  7:33
Jedna strana tvrdí: Je to nebezpečné rumiště, chceme z toho udělat stavební parcelu. Druhá strana tvrdí: Je to jeden z mála kousků zeleně ve středu města, kde v zimě sáňkují děti a v létě se procházejí rodiče s kočárky. Řeč je o travnatém kopci mezi ulicemi Dostálova a Barvičova.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Majitelka pozemku Helena Soukupová, která plochu získala v restituci, by totiž ráda změnila Územní plán města Brna. "Tak, aby bylo možné postavit na ploše dva rodinné domy," píše Soukupová zastupitelům městské části Brno-střed.

Proti jejímu záměru se stavějí lidé, kteří bydlí v okolí a zeleň pravidelně využívají k relaxaci. "Jestli z toho bude stavební parcela, přijdou developeři a postaví si, co budou chtít," sdělila své obavy například Michaela Honsová.

Zastupitelé se budou žádostí restituentky o podporu při změně Územního plánu zabývat ve čtvrtek. A stojí před důležitým rozhodnutím: pokud totiž Soukupovou podpoří, vytvoří do budoucna precedens. Kdokoliv by vlastnil kousek parku, mohl by požádat o změnu územního plánu a chtít stavět.

Žádost restituentky Heleny Soukupové už úspěšně prošla jak komisí výstavby a územního rozvoje, tak komisí životního prostředí. Ruku pro změnu zeleně na parcelu zvedla dokonce i šéfka komise životního prostředí, zastupitelka za Stranu zelených Yvona Gaillyová. "Návrh prošel, ale později se trochu pozměnil, takže uvidíme," řekla včera Gaillyová.

Jak jednání dopadne, není vůbec jisté. Jak se k žádosti postavit, zatím neví ani vedení městské části. "Pochopil jsem obě stanoviska, ale jsem odkázán jen na sdělení obou stran. Musíme se o tom pobavit na klubu zastupitelů," sdělil starosta Libor Šťástka (ODS).

Na zasedání se ovšem chystá několik zástupců sdružení Masarykova čtvrť, kterým se záměr nelíbí. "Bylo by fajn, kdyby k tomu bodu zastupitelé přistupovali nepředpojatě a ne pod tlakem," myslí si zastupitel za ODS a architekt Vojtěch Mencl, který bude svým stranickým kolegům celý problém s pozemkem předkládat.

Podle právního zástupce Heleny Soukupové, Radovana Dospěla, ale není co vysvětlovat. Tvrdí, že obyvatelé Masarykovy čtvrti nemají na využívání pozemku žádný nárok. "Lidé z té oblasti si musejí uvědomit, že nejde o veřejné prostranství. Je to pozemek v soukromém vlastnictví. A jen proto, že ho paní Soukupová neoplotila, tam chodí sáňkovat děti nebo dospělí na procházky. Ale to dělají bez souhlasu vlastníka, tedy bez povolení," argumentuje Dospěl, který se na zasedání zastupitelstva chystá také.
 
Majitelka byla příbuzná s bratry Čapkovými
Žádost o změnu územního plánu je zatím posledním krokem na cestě restituentky Soukupové k využití pozemku. K parcele se přitom nedostávala vůbec snadno. I proto, že je příbuznou slavných bratří Čapků.

Původním vlastníkem parcely blízko Wilsonova lesa byl dědeček Soukupové, František Koželuha. "Už v meziválečném období byl jeho záměr postavit na pozemku dva rodinné domy," píše Soukupová v dopise zastupitelům městské části Brno-střed.

Jenže záměr stavět zhatila druhá světová válka. V té době byla totiž rodina perzekuována kvůli příbuzenskému vztahu babičky Soukupové, Heleny Koželuhové. Ta se za svobodna jmenovala Čapková.

Její druhý manžel Josef Palivec byl později obviněn z velezrady a vyzvědačství. Trestu smrti se vyhnul jen díky přímluvě sovětských spisovatelů, kteří uznávali dílo bratří Čapků. Ale majetek mu zabavili. "Vzhledem k politické situaci a poválečným represím z výstavby sešlo," píše Soukupová ve vysvětlujícím dopise, který mají zastupitelé k dispozici.

Vlastníkem pozemku se oficiálně stala až v roce 2006. Restituentka také připomíná, že pozemek u Dostálovy ulice byl podle plánů města stavební parcelou již od 30. let minulého století.

"O současném zařazení pozemku do veřejné zeleně jsem nevěděla, nikdo mě jako majitelku neinformoval. Chápu to jako neoprávněné vyvlastnění, protože omezení užívání jsou natolik zásadní, že vlastnictví takového majetku je pro mě prakticky bezcenné," dodává v dopise Soukupová. Navrhuje proto, aby se buď změnil územní plán nebo aby město pozemek odkoupilo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Najdete na iDNES.cz