Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zezelená stavební parcela? Politici řeší precedens

  • 4
Jedna strana tvrdí: Je to nebezpečné rumiště, chceme z toho udělat stavební parcelu. Druhá strana tvrdí: Je to jeden z mála kousků zeleně ve středu města, kde v zimě sáňkují děti a v létě se procházejí rodiče s kočárky. Řeč je o travnatém kopci mezi ulicemi Dostálova a Barvičova.

Majitelka pozemku Helena Soukupová, která plochu získala v restituci, by totiž ráda změnila Územní plán města Brna. "Tak, aby bylo možné postavit na ploše dva rodinné domy," píše Soukupová zastupitelům městské části Brno-střed.

Proti jejímu záměru se stavějí lidé, kteří bydlí v okolí a zeleň pravidelně využívají k relaxaci. "Jestli z toho bude stavební parcela, přijdou developeři a postaví si, co budou chtít," sdělila své obavy například Michaela Honsová.

Zastupitelé se budou žádostí restituentky o podporu při změně Územního plánu zabývat ve čtvrtek. A stojí před důležitým rozhodnutím: pokud totiž Soukupovou podpoří, vytvoří do budoucna precedens. Kdokoliv by vlastnil kousek parku, mohl by požádat o změnu územního plánu a chtít stavět.

Žádost restituentky Heleny Soukupové už úspěšně prošla jak komisí výstavby a územního rozvoje, tak komisí životního prostředí. Ruku pro změnu zeleně na parcelu zvedla dokonce i šéfka komise životního prostředí, zastupitelka za Stranu zelených Yvona Gaillyová. "Návrh prošel, ale později se trochu pozměnil, takže uvidíme," řekla včera Gaillyová.

Jak jednání dopadne, není vůbec jisté. Jak se k žádosti postavit, zatím neví ani vedení městské části. "Pochopil jsem obě stanoviska, ale jsem odkázán jen na sdělení obou stran. Musíme se o tom pobavit na klubu zastupitelů," sdělil starosta Libor Šťástka (ODS).

Na zasedání se ovšem chystá několik zástupců sdružení Masarykova čtvrť, kterým se záměr nelíbí. "Bylo by fajn, kdyby k tomu bodu zastupitelé přistupovali nepředpojatě a ne pod tlakem," myslí si zastupitel za ODS a architekt Vojtěch Mencl, který bude svým stranickým kolegům celý problém s pozemkem předkládat.

Podle právního zástupce Heleny Soukupové, Radovana Dospěla, ale není co vysvětlovat. Tvrdí, že obyvatelé Masarykovy čtvrti nemají na využívání pozemku žádný nárok. "Lidé z té oblasti si musejí uvědomit, že nejde o veřejné prostranství. Je to pozemek v soukromém vlastnictví. A jen proto, že ho paní Soukupová neoplotila, tam chodí sáňkovat děti nebo dospělí na procházky. Ale to dělají bez souhlasu vlastníka, tedy bez povolení," argumentuje Dospěl, který se na zasedání zastupitelstva chystá také.
 
Majitelka byla příbuzná s bratry Čapkovými
Žádost o změnu územního plánu je zatím posledním krokem na cestě restituentky Soukupové k využití pozemku. K parcele se přitom nedostávala vůbec snadno. I proto, že je příbuznou slavných bratří Čapků.

Původním vlastníkem parcely blízko Wilsonova lesa byl dědeček Soukupové, František Koželuha. "Už v meziválečném období byl jeho záměr postavit na pozemku dva rodinné domy," píše Soukupová v dopise zastupitelům městské části Brno-střed.

Jenže záměr stavět zhatila druhá světová válka. V té době byla totiž rodina perzekuována kvůli příbuzenskému vztahu babičky Soukupové, Heleny Koželuhové. Ta se za svobodna jmenovala Čapková.

Její druhý manžel Josef Palivec byl později obviněn z velezrady a vyzvědačství. Trestu smrti se vyhnul jen díky přímluvě sovětských spisovatelů, kteří uznávali dílo bratří Čapků. Ale majetek mu zabavili. "Vzhledem k politické situaci a poválečným represím z výstavby sešlo," píše Soukupová ve vysvětlujícím dopise, který mají zastupitelé k dispozici.

Vlastníkem pozemku se oficiálně stala až v roce 2006. Restituentka také připomíná, že pozemek u Dostálovy ulice byl podle plánů města stavební parcelou již od 30. let minulého století.

"O současném zařazení pozemku do veřejné zeleně jsem nevěděla, nikdo mě jako majitelku neinformoval. Chápu to jako neoprávněné vyvlastnění, protože omezení užívání jsou natolik zásadní, že vlastnictví takového majetku je pro mě prakticky bezcenné," dodává v dopise Soukupová. Navrhuje proto, aby se buď změnil územní plán nebo aby město pozemek odkoupilo.