Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zhrzený milenec ubodal svého soka. U soudu dostal jedenáct let

  9:07aktualizováno  15:09
Na jedenáct let za mříže dnes poslal brněnský krajský soud dvacetiletého Petra Jakuba, protože zavraždil kamaráda své bývalé partnerky.

Petr Jakub | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Ze strany obžalovaného se jednalo o nepřiměřenou agresivní reakci na skutečnost, že jej dívka opustila a našla si nového přítele," přiblížil motiv činu v závěrečné řeči před soudem státní zástupce Milan Richtr.

K tragédii došlo loni v listopadu v Mokré-Horákově nedaleko Brna. Jednadvacetiletý Radek Mendl se tehdy vracel nad ránem se svou devatenáctiletou přítelkyní z nonstopu u hřiště. Dvojici však zkřížil cestu právě Petr Jakub z Hostěnic, který s dívkou chodil předtím.

Zhrzený milenec zasadil mladíkovi, v němž viděl svého soka, devatenáct ran nožem a tělo pak shodil ze srázu. "Chtěla jsem Radkovi pomoci, ale Petr mne odtáhl pryč," uvedlo před soudem někdejší Jakubovo děvče, které bylo svědkyní vraždy.

Jakub se k činu doznal, krátce po něm poslal své matce SMS zprávu. V té napsal, že ho čin mrzí a že plánuje sebevraždu. Doplnil také, že ho měla k činu donutit právě bývalá přítelkyně. Po několika dnech od činu jej doma zatkla policie.

Štamgasti v Hostěnicích zapíjeli dva mrtvé
Obcí šla přitom fáma, že se útočník pocházející z nedalekých Hostěnic v lese Pod Hádkem oběsil. Dva ztracené mladé životy tak zapíjela loni v listopadu skupinka mužů v restauraci U Zbojníka, kde Jakub asi měsíc pracoval jako kuchař.

"Ano, kluk u nás chvilku pracoval, ale nějak mu ta kuchařina nesedla, tak odešel ještě ve zkušební době. Žádný problém s ním nebyl, nepil, jenom působil trošku nervózně," popsal vedoucí restaurace.

Štamgasti znali i jeho oběť. Radek, vyučený truhlář, byl podle nich "takový srandista".

U soudu vrah činu litoval
Téměř celé líčení u brněnského krajského soudu proseděl Petr Jakub se sklopenou hlavou a sepjatýma rukama v klíně. Na většinu otázek soudu odpovídal, že se nechce vyjadřovat. Promluvil jen v úvodu a na konci líčení.

"Vím, že omluva nebo projev soucitu pozůstalým nepomůže a ani nesníží bolest, kterou jsem jim způsobil. Přesto bych to rád udělal a řekl, že je to pro mne velmi bolestivá událost, z níž se nemohu vzpamatovat," řekl Jakub ve svém závěrečném proslovu.

Podle svých vlastních slov byl v době činu pod vlivem alkoholu a rozchod nesl opravdu špatně. Nechodil do práce, trpěl nespavostí. A právě tyto faktory jej podle Dagmar Bártové, soudní znalkyně v oboru psychiatrie dovedly až k osudnému útoku.

"Obžalovaný trpěl stresovou adaptační poruchu, která se projevila depresemi, sebevražednými myšlenkami a neúčelnou snahou potkat se s partnerkou. V kombinaci s alkoholem se tato porucha rozvinula ve stav komplikované opilosti. To mělo za následek snížení ovládacích a rozpoznávacích schopností, " uvedla Bártová.

Podle soudní znalkyně je Jakub infantilní
Podle znalkyně v oboru psychologie je Jakub infantilní osobností, která touží po uznání. "Pokud se jí ho nedostává, uchyluje se k žárlivosti a nepřiměřeným reakcím. Svou přítelkyni chápal jako majetek," popsala. Dodala, že Jakub má tendenci své vlastní chování zkreslovat. "Staví se do lepšího světla, než jaký opravdu je," řekla.

U soudu se probíral také vztah Jakuba a jeho bývalé přítelkyně. "Bydleli spolu u nás asi dva a půl roku, Petr se o ni staral, vařil jí jídlo, chystal svačiny, nakupoval," popsala v přípravném řízení Jakubova matka. A dodala, že se jí vztah zdál v pořádku.

Kamarádi dívky ale jisté náznaky měli. "Jí to s Petrem v posledních měsících moc nebavilo, bavili jsme se o tom po internetu. Já ji doporučil, že pokud to vidí takhle, aby to vyřešila odchodem," popsal jeden z nich. A doplnil, že po nějaké době mu pak Jakub naštvaně volal, jestli mu spí s holkou.

Dívka se nakonec k odchodu odhodlala. "Nechala Petrovi dopis, že s ním končí a odchází. Byl z toho smutný, ale nenadával ani nebyl agresivní, " popsala matka.

Soud se při vynesení rozsudku přiklonil k trestu při spodní hranici sazby. "Polehčujícími okolnostmi tu bylo doznání pachatele, byť s výhradami, a jeho nízký věk. Vyšší trest by byl zbytečně přísný, návrh obhájkyně jít pod zákonnou sazbu ale nemohl být uspokojen," uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Jiří Stýblo.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz