Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zhrzený milenec ubodal svého soka. U soudu dostal jedenáct let

  9:07aktualizováno  15:09
Na jedenáct let za mříže dnes poslal brněnský krajský soud dvacetiletého Petra Jakuba, protože zavraždil kamaráda své bývalé partnerky.

Petr Jakub | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Ze strany obžalovaného se jednalo o nepřiměřenou agresivní reakci na skutečnost, že jej dívka opustila a našla si nového přítele," přiblížil motiv činu v závěrečné řeči před soudem státní zástupce Milan Richtr.

K tragédii došlo loni v listopadu v Mokré-Horákově nedaleko Brna. Jednadvacetiletý Radek Mendl se tehdy vracel nad ránem se svou devatenáctiletou přítelkyní z nonstopu u hřiště. Dvojici však zkřížil cestu právě Petr Jakub z Hostěnic, který s dívkou chodil předtím.

Zhrzený milenec zasadil mladíkovi, v němž viděl svého soka, devatenáct ran nožem a tělo pak shodil ze srázu. "Chtěla jsem Radkovi pomoci, ale Petr mne odtáhl pryč," uvedlo před soudem někdejší Jakubovo děvče, které bylo svědkyní vraždy.

Jakub se k činu doznal, krátce po něm poslal své matce SMS zprávu. V té napsal, že ho čin mrzí a že plánuje sebevraždu. Doplnil také, že ho měla k činu donutit právě bývalá přítelkyně. Po několika dnech od činu jej doma zatkla policie.

Štamgasti v Hostěnicích zapíjeli dva mrtvé
Obcí šla přitom fáma, že se útočník pocházející z nedalekých Hostěnic v lese Pod Hádkem oběsil. Dva ztracené mladé životy tak zapíjela loni v listopadu skupinka mužů v restauraci U Zbojníka, kde Jakub asi měsíc pracoval jako kuchař.

"Ano, kluk u nás chvilku pracoval, ale nějak mu ta kuchařina nesedla, tak odešel ještě ve zkušební době. Žádný problém s ním nebyl, nepil, jenom působil trošku nervózně," popsal vedoucí restaurace.

Štamgasti znali i jeho oběť. Radek, vyučený truhlář, byl podle nich "takový srandista".

U soudu vrah činu litoval
Téměř celé líčení u brněnského krajského soudu proseděl Petr Jakub se sklopenou hlavou a sepjatýma rukama v klíně. Na většinu otázek soudu odpovídal, že se nechce vyjadřovat. Promluvil jen v úvodu a na konci líčení.

"Vím, že omluva nebo projev soucitu pozůstalým nepomůže a ani nesníží bolest, kterou jsem jim způsobil. Přesto bych to rád udělal a řekl, že je to pro mne velmi bolestivá událost, z níž se nemohu vzpamatovat," řekl Jakub ve svém závěrečném proslovu.

Podle svých vlastních slov byl v době činu pod vlivem alkoholu a rozchod nesl opravdu špatně. Nechodil do práce, trpěl nespavostí. A právě tyto faktory jej podle Dagmar Bártové, soudní znalkyně v oboru psychiatrie dovedly až k osudnému útoku.

"Obžalovaný trpěl stresovou adaptační poruchu, která se projevila depresemi, sebevražednými myšlenkami a neúčelnou snahou potkat se s partnerkou. V kombinaci s alkoholem se tato porucha rozvinula ve stav komplikované opilosti. To mělo za následek snížení ovládacích a rozpoznávacích schopností, " uvedla Bártová.

Podle soudní znalkyně je Jakub infantilní
Podle znalkyně v oboru psychologie je Jakub infantilní osobností, která touží po uznání. "Pokud se jí ho nedostává, uchyluje se k žárlivosti a nepřiměřeným reakcím. Svou přítelkyni chápal jako majetek," popsala. Dodala, že Jakub má tendenci své vlastní chování zkreslovat. "Staví se do lepšího světla, než jaký opravdu je," řekla.

U soudu se probíral také vztah Jakuba a jeho bývalé přítelkyně. "Bydleli spolu u nás asi dva a půl roku, Petr se o ni staral, vařil jí jídlo, chystal svačiny, nakupoval," popsala v přípravném řízení Jakubova matka. A dodala, že se jí vztah zdál v pořádku.

Kamarádi dívky ale jisté náznaky měli. "Jí to s Petrem v posledních měsících moc nebavilo, bavili jsme se o tom po internetu. Já ji doporučil, že pokud to vidí takhle, aby to vyřešila odchodem," popsal jeden z nich. A doplnil, že po nějaké době mu pak Jakub naštvaně volal, jestli mu spí s holkou.

Dívka se nakonec k odchodu odhodlala. "Nechala Petrovi dopis, že s ním končí a odchází. Byl z toho smutný, ale nenadával ani nebyl agresivní, " popsala matka.

Soud se při vynesení rozsudku přiklonil k trestu při spodní hranici sazby. "Polehčujícími okolnostmi tu bylo doznání pachatele, byť s výhradami, a jeho nízký věk. Vyšší trest by byl zbytečně přísný, návrh obhájkyně jít pod zákonnou sazbu ale nemohl být uspokojen," uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Jiří Stýblo.

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Zdrogovaný bez řidičáku ujížděl policistům, motorkář kvůli němu spadl

Zdrogovaný muž bez řidičáku ujížděl policistům, málem srazil motorkáře

Zběsilou jízdou se v uplynulých dnech snažil setřást policisty jednatřicetiletý řidič v Brně. Když jej po hrozbě...

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz