Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Židé by chtěli opravu kaple v Břeclavi, město na ni hledá peníze

  16:38aktualizováno  16:38
Břeclav shání více než deset milionů korun na rekonstrukci památky z roku 1892. Kaple, která stojí na židovském hřbitově, je totiž poslední spojnicí mezi židovskou komunitou a městem. Dosud žijící břeclavští Židé mají jen jediné přání - aby se kaple opravila a hřbitov se stal důstojným místem spočinutí jejich předků.

Alena Káňová, odborný garant opravy kaple na židovském hřbitově v Břeclavi | foto: Radek Miča, MAFRA

Režné cihlové zdivo a glazovaná keramika z knížecí cihelny v Poštorné dávají kapli nezaměnitelný načervenalý vzhled. Zdi jsou ale dávno oprýskané a výzdoba popadala na zem. To je právě trnem v oku posledním Židům pocházejícím z Břeclavi.

"Velkým přáním břeclavských rodáků, kteří žijí hlavně v Izraeli, je, aby se židovská kaple na hřbitově opravila. Dnes je ve velmi špatném stavu. A oni by byli velmi rádi, aby hřbitov byl důstojným areálem pro odpočinek jejich předků," uvedla historička břeclavského muzea a galerie Alena Káňová, která s Židy pocházejícími z Břeclavi udržuje kontakt.

Peníze zkouší Břeclav získat z evropských fondů

O využití budovy má sama jasno. "Pokud by židovská obřadní síň připadla muzeu, mohla by tam být další expozice věnovaná židovství, výstavní či koncertní síň," zamýšlí se.

Do budoucna by mohla v Břeclavi vzniknout stezka spojující všechny významné židovské památky. To by ovšem město, které je majitelem budovy, muselo sehnat bezmála třináct milionů korun. Na tolik jsou totiž vyčísleny náklady na opravu.

Alena Káňová, odborný garant opravy kaple na židovském hřbitově v Břeclavi

Práce však začnou jen tehdy, pokud město uspěje se žádostí o dotaci. "Projekt máme připravený již dlouho, pořád se s ním pokoušíme někde prorazit a získat na něj peníze. Zatím se nám nedaří," přiznal tajemník radnice Dalibor Neděla. Dodal, že oprava kaple není pro město takovou prioritou, aby ji zaplatilo z vlastních peněz.

Radnice se pokoušela už dvakrát získat peníze z evropských fondů. "A dvakrát nám byla žádost zamítnuta s tím, že náklady jsou moc vysoké," řekl vedoucí odboru dotací a rozvoje Jindřich Tuček. Oprava samotné budovy se podle něj vyšplhá na víc než deset milionů korun.

V původních žádostech byly i náklady na úpravu příjezdové cesty, osvětlení a obnovu okolní zeleně za další tři miliony korun. Ty město z nových žádostí o dotaci vyškrtne. "Pokusíme se podat žádost potřetí a snad uspějeme," doufá Tuček.

Kaple je unikátní volbou použitého materiálu

Obřadní síň židovského hřbitova tvoří spolu s domkem hrobníka unikátní estetický celek. Pochází z roku 1892. Hřbitov je ovšem staršího původu. Nejstarší dochované hrobky pocházejí z 18. století. Kaple je jednou z mála připomínek romantické tvorby lichtenštejnské stavební kanceláře, která postavila z glazovaných poštorenských tvarovek a rudých cihel z vlastní cihelny jen několik málo staveb v Břeclavi.

Kaple je zmenšenou obdobou kostela Navštívení Panny Marie v Poštorné, který patří k břeclavským skvostům. Stavba je nápadná volbou použitého materiálu, zejména zeleně glazovanými střešními taškami. Stavební materiál je tvořený dvěma sty druhy cihel, dlaždic a glazované keramické krytiny z poštorenských keramických závodů.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Najdete na iDNES.cz