Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Židé by chtěli opravu kaple v Břeclavi, město na ni hledá peníze

  16:38aktualizováno  16:38
Břeclav shání více než deset milionů korun na rekonstrukci památky z roku 1892. Kaple, která stojí na židovském hřbitově, je totiž poslední spojnicí mezi židovskou komunitou a městem. Dosud žijící břeclavští Židé mají jen jediné přání - aby se kaple opravila a hřbitov se stal důstojným místem spočinutí jejich předků.

Alena Káňová, odborný garant opravy kaple na židovském hřbitově v Břeclavi | foto: Radek Miča, MAFRA

Režné cihlové zdivo a glazovaná keramika z knížecí cihelny v Poštorné dávají kapli nezaměnitelný načervenalý vzhled. Zdi jsou ale dávno oprýskané a výzdoba popadala na zem. To je právě trnem v oku posledním Židům pocházejícím z Břeclavi.

"Velkým přáním břeclavských rodáků, kteří žijí hlavně v Izraeli, je, aby se židovská kaple na hřbitově opravila. Dnes je ve velmi špatném stavu. A oni by byli velmi rádi, aby hřbitov byl důstojným areálem pro odpočinek jejich předků," uvedla historička břeclavského muzea a galerie Alena Káňová, která s Židy pocházejícími z Břeclavi udržuje kontakt.

Peníze zkouší Břeclav získat z evropských fondů

O využití budovy má sama jasno. "Pokud by židovská obřadní síň připadla muzeu, mohla by tam být další expozice věnovaná židovství, výstavní či koncertní síň," zamýšlí se.

Do budoucna by mohla v Břeclavi vzniknout stezka spojující všechny významné židovské památky. To by ovšem město, které je majitelem budovy, muselo sehnat bezmála třináct milionů korun. Na tolik jsou totiž vyčísleny náklady na opravu.

Alena Káňová, odborný garant opravy kaple na židovském hřbitově v Břeclavi

Práce však začnou jen tehdy, pokud město uspěje se žádostí o dotaci. "Projekt máme připravený již dlouho, pořád se s ním pokoušíme někde prorazit a získat na něj peníze. Zatím se nám nedaří," přiznal tajemník radnice Dalibor Neděla. Dodal, že oprava kaple není pro město takovou prioritou, aby ji zaplatilo z vlastních peněz.

Radnice se pokoušela už dvakrát získat peníze z evropských fondů. "A dvakrát nám byla žádost zamítnuta s tím, že náklady jsou moc vysoké," řekl vedoucí odboru dotací a rozvoje Jindřich Tuček. Oprava samotné budovy se podle něj vyšplhá na víc než deset milionů korun.

V původních žádostech byly i náklady na úpravu příjezdové cesty, osvětlení a obnovu okolní zeleně za další tři miliony korun. Ty město z nových žádostí o dotaci vyškrtne. "Pokusíme se podat žádost potřetí a snad uspějeme," doufá Tuček.

Kaple je unikátní volbou použitého materiálu

Obřadní síň židovského hřbitova tvoří spolu s domkem hrobníka unikátní estetický celek. Pochází z roku 1892. Hřbitov je ovšem staršího původu. Nejstarší dochované hrobky pocházejí z 18. století. Kaple je jednou z mála připomínek romantické tvorby lichtenštejnské stavební kanceláře, která postavila z glazovaných poštorenských tvarovek a rudých cihel z vlastní cihelny jen několik málo staveb v Břeclavi.

Kaple je zmenšenou obdobou kostela Navštívení Panny Marie v Poštorné, který patří k břeclavským skvostům. Stavba je nápadná volbou použitého materiálu, zejména zeleně glazovanými střešními taškami. Stavební materiál je tvořený dvěma sty druhy cihel, dlaždic a glazované keramické krytiny z poštorenských keramických závodů.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz