Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to pokřivený had, znělo u soudu z odposlechu politiků z Brna-Židenic

  9:01aktualizováno  9:01
Jak dokáže politika změnit přátelství v nenávist, bylo vidět u Městského soudu v Brně. Pokračovalo tam projednávání kauzy podvodů s veřejnými zakázkami v Židenicích a soud pouštěl policejní odposlechy.

Co se dělo v Židenicích? Bývalý místostarosta Jiří Nesiba (vlevo) a radní Marián Hnát podle obžaloby stojí za podivnými zakázkami na opravy školy a činžovních bytů. Včera to měly potvrdit odposlechy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Kudy projde Karel, tam tráva neporoste.“ Nebo: „Je to pokřivený had.“

Takové výroky zazněly na adresu někdejšího místostarosty Židenic Karla Bernáška z odposlechů telefonátů bývalého židenického radního Mariána Hnáta, který se dal dohromady s tehdejším právníkem židenické radnice Lukášem Rafajem a bývalým místostarostou Jiřím Nesibou.

Tito tři nyní čelí před brněnským městským soudem obžalobě z manipulace s veřejnými zakázkami a hlavně odposlechy proti nim mají svědčit.

V úterý se z nich ukázalo, jaký nastal na židenické radnici rozkol po volbách v roce 2010. Sociální demokraté Bernášek, Nesiba a Hnát se ještě před volbami přátelili. Od voličů získali největší počet hlasů a na radnici obsadili místa v radě. Jenže poté nastal rozkol a začali si jít po krku.

„Měli bychom ho hlídat,“ domlouval se Hnát s Rafajem telefonem na Bernáška.

Starosta byl nepohodlný

Důvodem sporu byly veřejné zakázky za statisíce korun. Podle obžaloby se Nesiba, Hnát a Rafaj ve třech případech předem domluvili se třemi firmami, jak výběrové řízení dopadne.

Šlo o opravy školy a dvou činžovních domů v Židenicích. Obžalovaným, mezi kterými je kromě trojice z radnice také šest lidí ze stavebních firem, hrozí až devět let vězení. Žalobě čelí i šestice právnických osob.

Židenická kauza

Případ se začal odvíjet v roce 2012, když policisté začali židenickou radnici prověřovat kvůli oznámení, že politici kšeftují s obecními byty. To vyšetřovatelé neprokázali. Místo toho ovšem podle spisu objevili, že dvojice sociálních demokratů Jiří Nesiba a Marián Hnát manipulovala společně se spřízněnými firmami s veřejnými zakázkami. Obžaloba padla v červenci 2015. Oddalovali ji sami politici, kteří si nepřebírali obsílky. Případ začal Městský soud v Brně projednávat v listopadu minulého roku. Důležitou roli v něm hrají nahrávky telefonních hovorů. Obžalováni jsou také zaměstnanci šesti stavebních firem, Tevox, RB Bau, MIS-PS, KT Bau, R+R eko a Stavit Brno. Firmy jsou zároveň obžalované jako právnické osoby.

Někdejší první místostarosta Bernášek byl pro obžalované podle všeho nepohodlný.

„Chtěl jsem, aby radnice byla otevřenější, abychom informace o výběrových řízeních zveřejňovali na internetu stejně jako ostatní městské části, ale to se mně nepodařilo prosadit,“ prohlásil v úterý Bernášek před soudem.

Na jeho výpověď obžalovaní netrpělivě čekali. „Jsem zvědavý, co řekne,“ poznamenal Hnát, když nedávno čekal na jedno z líčení. A napjaté vztahy mezi aktéry židenické kauzy byly cítit také u soudu. Obžalovaní se s Bernáškem na sebe pomalu ani nepodívali.

„Po volbách jsem se sice stal prvním místostarostou, ale zanedlouho jsem ztratil veškerý vliv. Vlastně mě pouze tolerovali. Měl jsem o vedení radnice jiné představy,“ vyprávěl Bernášek.

„Nesiba měl na starosti majetek městské části, pod něho spadala většina zakázek. Měli jsme to totiž nastavené tak, že komu do gesce spadal aktuálně projednávaný tendr, ten taky navrhoval stavební firmy, které by mohly zakázku provést. Mnohdy padaly názvy firem, které předem městská část neoslovila, takže nechápu, kde se o konkurzu dozvěděly,“ pokračoval Bernášek.

Výpověď Bernáška se obhajoba snažila zpochybnit

Často podle jeho slov navrhoval Nesiba firmy R+R eko, KT Bau nebo RB Bau. „Nepletl jsem se do toho. Chtěl jsem na radnici alespoň udržet stav, že si budeme každý hledět svých oblastí a nebudeme si do toho mluvit,“ tvrdil Bernášek.

Jeho výpověď se snažila obhajoba zpochybnit. Hlavně Nesibův obhájce neustále upozorňoval, že neexistuje dokument, který jasně prokazuje, že se jeho klient zúčastnil jednání vedení města, kde se o daných zakázkách jednalo.

„Ani nikde není napsáno, že právě on navrhoval zmíněné stavební firmy,“ poukazoval. Řádný zápis z jednání začala židenická radnice vést až v roce 2014.

„Schůzky vedení městské části se konaly v pondělí, mám pravdu? V tu dobu jsou také tiskové konference ČSSD. Jak můžete vědět, že tam pan Nesiba zrovna nebyl?“ vyhrkl také obhájce na Bernáška. Ten potvrdil, že to neví a že dokument, který by to dokazoval, neexistuje.

Bývalý starosta k soudu nedorazil

K soudu dorazil i současný tajemník židenického úřadu Jiří Janáček, který zažil minulé vedení města s Nesibou, Bernáškem a Hnátem. Vyprávěl, jak probíhala výběrová řízení.

„Máme metodiku, podle které se řídíme. O zakázkách nad sto tisíc jedná starosta s místostarosty. Rozlepování obálek se ale mohou zúčastnit i samotné firmy. Kdyby se něco měnilo v zakázce, věděl bych o tom. I kdyby mně to Rafaj neřekl, dozvěděl bych se to,“ vyprávěl tajemník, který byl Rafajovým nadřízeným.

O poměrech na židenické radnici měl v úterý vypovídat také někdejší starosta Roman Vašina z ODS, jenže nedorazil. Zato přišel místostarosta Aleš Mrázek, který si pozici ve vedení udržel i po komunálních volbách v roce 2014. Akorát vyměnil politickou stranu. Z ODS přešel do ANO.

Mrázek potvrdil, že firmy do konkurzu navrhoval místostarosta, jehož oblasti se zakázka týkala. Soud bude pokračovat ve čtvrtek ráno.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Muž při hromadné rvačce v brněnském baru vytáhl nůž a pobodal tři lidi

(Ilustrační snímek)

Velká bitka se strhla v noci na sobotu v jednom z barů v Kozí ulici v Brně. Dvaadvacetiletý muž při ní vytáhl nůž a...

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

Za zlodějem se zabouchly plechové dveře, vysvobodili ho hasiči

Policejní auto (ilustrační foto)

Zloděje museli o víkendu vysvobodit hasiči. Třiatřicetiletý muž si vyhlédl jeden z bytových domů v Janáčkově ulici v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz