Když koalice nepovede Brno dobře, někdo jako my ji zase sejme, říká Hollan

  13:43aktualizováno  13:43
Před čtyřmi lety zažilo oslnivý úspěch, nyní aktivistické hnutí Žít Brno vstřebává volební porážku, když se nedostalo do brněnského zastupitelstva. Z vedení města tak zmizí i nejvýraznější postava hnutí a dosavadní náměstek primátora Matěj Hollan. Čtyřprocentní výsledek je pro něj velkým zklamáním.

Před čtyřmi lety získalo Žít Brno s podporou Pirátů v Brně téměř 12 procent, nyní jen čtyři. Co na tento výsledek říkáte?
Je to velký neúspěch, voliči odmítli naši politiku. Je to hlavně tím, že jsme ji nedostatečně komunikovali. Zásadní ovšem je, jak plyne z průzkumů, že jsme se pobili o stejné liberální hlasy. Piráti těžili z toho, že mají dobrý celostát, ale tady je pro ně ten výsledek velmi špatný – například proti Praze.

Když sečteme procenta Žít Brno a Pirátů, tak máte zhruba stejně jako před čtyřmi lety...
Přesně tak, ale primárně jsme se vymlátili se Zelenými. Kampaň se nám bohužel nepovedla natolik, abychom jim procento přetáhli, nebo naopak oni nám je nepřetáhli. Je to poučení, že pokud bude nějaké příště, tak se nevyplácí odmítat spolupráci, když mají strany takto identický program. Kdybychom kandidovali dohromady, stoprocentně tam jsme a asi s dobrým výsledkem, ale to je kdyby. Z minulosti z naší strany také nebyly vysvětlené některé kroky, hlavně na úseku dopravy, a lidé k tomu takto přistoupili.

Myslíte, že díl odpovědnosti za neúspěch máte i vy osobně?
Bezpochyby, nicméně těch příčin je více. Toto je ovšem jedna z hlavních, protože jsem měl rok a půl výpadek v komunikaci, udělal jsem několik kontroverzních věcí, které byly špatně vysvětleny, a to přebilo i ty úspěchy (o svých pochybeních mluvil Hollan obšírněji zde).

Jako náměstek primátora končíte. Co budete dělat?
To uvidím, úplně jsem to neplánoval. Myslel jsem si totiž, že se do zastupitelstva dostaneme. Je to pro nás překvapivé. Nečekali jsme, že výsledek bude takto špatný.

Jaký výsledek jste čekal?
Čekal jsem cokoli mezi čtyřmi a patnácti procenty. Myslel jsem, že je kampaň dobrá, a teď je to na té spodní hranici toho, co jsem očekával. Je to každopádně neúspěch.

Fotogalerie

Pronikli jste aspoň do zastupitelstva městské části Brno-střed, kde jste ovšem před čtyřmi roky vyhráli s 18 procenty...
Měli jsme to, co dnes máme dohromady s Piráty.

Dokážete si představit, že na Brně-střed bude pokračovat stávající koalice, tedy včetně Žít Brno?
Byli bychom rádi. Brno-střed volilo jiným způsobem, politiku této koalice ocenilo. Za ty čtyři roky se podle mě centrum hodně posunulo, začalo vzkvétat. Proti fungování Brna-střed jsem ani neslyšel velké námitky.

Výsledky komunálních voleb v Brně najdete zde

Zmínil jste „pokud bude nějaké příště“. Znamená to, že Žít Brno za čtyři roky už nemusí kandidovat?
Nemusí. Ten neúspěch je výrazný. Uvidíme, jak se to dál bude vyvíjet. Nemá smysl dělat celostátní politiku jako Zelení, prostě kandidovat pořád dál a mít stále méně. Uvidíme, co se bude dít v Brně, jak se nová koalice postaví ke kultuře, k dopravním nebo sociálním projektům, jestli město bude řídit koalice dobře, nebo ne.

Jakou koalici byste uvítal?
To neumím úplně komentovat, protože nositelem pozitivních změn v kultuře, ve veřejném prostoru nebo sociální oblasti jsme byli my. Nevím, kdo jiný to bude dělat, takže nechci radit, jaká by měla vzniknout koalice. Já si pro Brno přeji, aby se vyvíjelo dobrým směrem a koalice stála za tím, co současné vedení dělá. Pokud ne, tak buď my, nebo někdo jiný je za to v příštích volbách sejme jako my před čtyřmi lety vládu ČSSD a ODS.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Rektor Bek drtivě vyhrál nad exšéfem rozhlasu, který odešel kvůli volbám

Rektor Masarykovy univerzity a kandidát do Senátu Mikuláš Bek oslavuje se svým...

Na jižní Moravě poslali voliči do Senátu v Brně rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a v břeclavském obvodu...

Je důležité, jak se člověk chová, říká k dvojroli rektor a senátor Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Rektor Masarykovy univerzity v Brně a nově také senátor Mikuláš Bek v druhém kole senátních voleb jasně zvítězil nad...

Najdete na iDNES.cz