Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Život v Kyjovce a Litavě moří průmysl

  15:04aktualizováno  15:04
Silně znečištěná řeka. Takto ministerská zpráva označuje hned dva toky na jižní Moravě - Kyjovku a Litavu. Ve srovnání s okolními kraji je to hodně. Vysočina, Olomoucký nebo Zlínský kraj totiž nemají takto znečištěnou řeku ani jednu.

Znečištěná řeka Litava - Litava na Slavkovsku doplatila na neodpovědný přístup k vypouštění nečistot. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Příčinou špatného stavu obou "silně znečištěných řek" je především to, že jsou to poměrně malé toky, které trpí zejména v létě nedostatkem vody a navíc protékají hustě osídlenou oblastí.

Litava teče mimo jiné i přes Slavkov u Brna a podle zdejšího místostarosty Jiřího Doležela se už v ní voda v posledních letech zlepšila a nyní se chystá opatření, aby byla ještě čistší. "Před dvaceti až třiceti lety to byla mrtvá řeka bez života. Nyní už je v ní přece jen trochu živo a začaly se v ní objevovat i ryby," uvedl Jiří Doležel.

Pomohly nové čističky
Litavu v minulosti ničila průmyslová výroba nejen ve Slavkově, ale i v Bučovicích, kde fungovaly poměrně velké výrobní závody a s tím, co z nich do řeky odtéká, si nikdo příliš nelámal hlavu. Navíc Litava sbírá i odpadní vodu z mnoha obcí.

"Myslím, že část tohoto problému se ve Slavkově již odstranila. Zdejší čistička už nyní celkem dobře pracuje a vytéká z ní už poměrně průzračná voda," řekl místostarosta.

V nejbližší době se podle něho stav Litavy ještě zlepší, protože zdejší čističku odpadních vod už opravují a přistavují k ní další zařízení a brzy dostane i novou výkonnější technologii. Navíc se na ni napojí další obce.

Přes čističku by v blízké budoucnosti měla vytékat i odpadní voda z Němčiček, Hodějic, Heršpic a dalších obydlených oblastí v okolí. "Myslím, že i Litavě hodně pomůže to, že Evropská unie dává na čistotu povrchové vody velký důraz a podporuje tyto investice dotacemi," dodal slavkovský místostarosta.

Málo vody a husté osídlení ničí i Kyjovku
Kyjovka má podobný problém jako Litava, také protéká přes mnoho obcí a i její tok není dostatečně vydatný. Zejména v létě tak nedochází s dostatečnému naředění vody.

V obou řekách se navíc objevuje nadlimitní množství pesticidů a dalších látek, které se do nich dostávají zemědělskou činností. Ta v Jihomoravském kraji hodně zatěžuje i mnohem větší řeky - třeba dolní tok Dyje. Kyjovka navíc vykazuje vyšší obsah kovů. Největší jihomoravské řeky Svratka, Morava a Dyje zase chlorbenzenu.

Litavě a Kyjovce šlape na paty ve znečištění i dolní tok řek Moravy a Dyje. I ty patří k velmi znečištěným a jejich ekosystém je narušený.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

VIDEO: Hokejisté Komety slavili a zpívali až do rána. Sekt tekl proudem

Hokejový titul slavili fanoušci v Brně až do rána

V Brně se v neděli slavilo ve velkém až do rána. Tisícovky fanoušků oděných do modro-bílých barev si připíjely na...

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz