Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatuška odmítl nařčení ODS, že zveřejnil nahrávku o korupci v Brně

  16:03aktualizováno  16:03
Policie by podle jihomoravské ODS měla zjistit, kdo pořídil a zveřejnil nahrávku, kde se hovoří o černých penězích od brněnské stavební firmy. Jiří Zlatuška, o kterém v této souvislosti ODS spekuluje, tvrdí, že ji Nově neposkytl. Podnikatel Přemysl Veselý pak odmítl, že by kdy sponzoroval politiky mimo účetnictví firmy.

Jiří Zlatuška | foto: Radek Miča

Jihomoravský kandidát na hejtmana Milan Venclík řekl, že záležitost ho znechucuje a považuje ji za podlý útok. Zatím však proti ní podáním trestního oznámení nezakročí, celou záležitost totiž řeší Venclíkovi právníci.

. Poslechněte si, jak se domlouvala korupce v brněnské ODS

Na tiskové konferenci ODS se však spekulovalo, zda nahrávku nezveřejnil brněnský radní a senátor Jiří Zlatuška. Politik totiž letos kandiduje do Senátu a jeho vážným soupeřem je europoslanec a bývalý primátor Petr Duchoň (ODS).

"Víme, že pan Zlatuška tuto nahrávku měl k dispozici mnohem dříve a že ji pouštěl na Radě města Brna," řekl ČTK Venclík. Zaznělo také, že nahrávka má poškodit nejen Venclíka, ale celou ODS včetně Duchoně.

Zlatuška odmítl, že by nahrávku televizi Nova, která ji odvysílala jako první, poskytl a že by s reportáží měl cokoli společného. Za zveřejněním podle něho mohou být neshody uvnitř ODS. "Nemám tvrzení pana Duchoně jak se bránit. Pouze tvrdím, že to ode mě není. Já jsem to opravdu Nově neposkytl, nezískali to cestou, která začíná u mě," řekl MF DNES Zlatuška.

Na zasedání městské rady se podle něho o záležitosti mluvilo, přehrávání nahrávky nepopřel. "Osmdesát minut jsme tam nebyli," řekl v narážce na délku celého záznamu. Ten je však podle něho "běžně k dispozici". - čtěte Záznam schůzky podnikatele se senátorem ODS nasvědčuje korupci

Veselý: Nikdy jsem nikomu z ODS nic mimo účetnictví neplatil
Šéf stavební firmy Přemysl Veselý se spojování svého jména s korupční kauzou brání. "Nikdy jsem žádné finanční prostředky neposkytl nikomu z ODS ani jiné politické straně tak, aby nebyly řádně vykázány v auditovaném účetnictví mého podniku," napsal v tiskovém prohlášení.

Připustil ale, že se diskusí o sponzoringu politických stran účastnil. "Jako většinový vlastník a jednatel stavebního podniku střední velikosti a pouze s lokální působností jsem se zhruba v období předchozích voleb několikrát účastnil diskuse o sponzoringu, kde se hovořilo mimo jiné též o sponzoringu politických stran," sdělil. Podle svých slov ale vesměs vyjadřoval stanovisko, že jeho podnik by měl sponzorovat lokální kulturní a sportovní aktivity.

"Podnik mé velikosti je systémem výběrových řízení na přímou dodávku, ale i na subdodávky pro vyšší nebo generální dodavatele tlačen do tak nízké ziskové marže, že si nemůže žádný politický sponzoring rozumně dovolit," uzavřel Veselý.

Po telefonu ale připustil, že se s Vlastimilem Sehnalem několikrát setkal, a nevyvrátil ani to, že hlas na záznamu je jeho. Tvrdí ovšem, že jsou jeho vyjádření vytržena z kontextu.

Autoři: ,Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

VIDEO: Hokejisté Komety slavili a zpívali až do rána. Sekt tekl proudem

Hokejový titul slavili fanoušci v Brně až do rána

V Brně se v neděli slavilo ve velkém až do rána. Tisícovky fanoušků oděných do modro-bílých barev si připíjely na...

Najdete na iDNES.cz