Děkan fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška

Děkan fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zlatuška on-line: Společnost povolila politikům zvolit takového prezidenta

  • 4
Bývalý rektor Masarykovy univerzity, někdejší senátor za Brno-město a současný brněnský radní (Brno 2006) Jiří Zlatuška stojí v čele fakulty informatiky už podruhé. Poprvé to bylo v roce 1994, podruhé se tak stalo v roce 2004. Se čtenáři iDNES.cz diskutoval nejen o vysoké škole, ale i společnosti a politice.

Pane Zlatuško, jste velmi úspěšný v získávání peněz i funkcí napsal čtenář Pavel Krátký. "Masarykova univerzita v Brně Vám vděčí za hodně. Nechápu, proč Vás řada politiků v Brně i Praze tituluje tak nelichotivě," ptal se.

on-line s jiřím zlatuškou

Odpovědi děkana fakulty informatiky MU v Brně čtěte - ZDE

"Částečně děkuji za poklonu, ale je trochu přehnaná. Peníze získávala především univerzita tím, že se nechala rozhýbat společensky velmi prospěšným směrem. To, co jsme na MU dělali na sklonku devadesátých let, dokázal v Anglii předepsat někdejší premiér Russel už před více než sto lety," odpověděl bývalý rektor univerzity v Brně.

Jak se vám daří spojit politiku a školu? ptal se Zlatušky čtenář podepsaný jako BN. "Mírný přesah tam ve službě veřejnosti je. U nás nemáme bohužel politiku, která by byla příliš založena na postupech, které jsou inspirovány argumenty a úvahami, je to jen boj zájmových skupin," napsal děkan FI MU.

Pavel Novák se ptal: Jak se dá zabránit tomu, aby se Klaus či Paroubek nestali prezidentem? "Prezidenta máme takového, jakého společnost svým politikům dovolí zvolit. Je zbytečné se zlobit na zrcadlo, když jen ukazuje naši křivou hubu," reagoval Zlatuška.

Z malého pracoviště fakulta

"Výrazně si považuji toho, že se daří plnit vizi, se kterou jsme začátkem devadesátých let měnili relativně malé pracoviště na přírodovědecké fakultě v první středoevropskou fakultu zaměřenou na informatiku," neskrývá Zlatuška radost nad úspěchem "své" školy.

Tu totiž pomáhal nejen zakládat, ale kromě šestileté přestávky, kdy působil jako rektor, ji i vést.

Textový editor pro samizdat

O informatiku se Zlatuška začal zajímat už jako středoškolák a tomuto oboru se věnuje dodnes. Za nejpraktičtější dopad svého odborného výzkumu považuje jeden z prvních českých textových editorů, který vytvořil koncem osmdesátých let pro brněnské samizdatové nakladatelství.

Předmětem jeho odborného zájmu je mimo jiné současná společnost a proměny, které v ní informatika zanechává.

Talentovaný vědec a úspěšný politik má v životě ještě hodně plánů. "Rád se dívám dopředu na nové výzvy a doufám, že životní úspěch teprve přijde," odpovídá na otázku, kterého ze svých zdarů si cení nejvíce.