Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatuška se ptá, zda šéf brněnských strážníků používá hlavu

  19:00aktualizováno  19:00
Umí ředitel městské policie používat hlavu? Podle brněnského radního a senátora Jiřího Zlatušky by tuto otázku měl prověřit primátor Roman Onderka jako vrchní velitel strážníků. Zlatuška tento návrh předložil na úterním jednání rady města.

Jiří Zlatuška | foto: Radek Miča

Zlatuška (Brno 2006) svůj krok vysvětlil tím, že pokud se ukáže ředitel policie k myšlení nezpůsobilý, měla by ho rada odvolat. Svůj návrh myslel vážně.

Co radního proti šéfovi strážníků tak popudilo? Vadilo mu, že po skončení divadelního představení, které navštívil, měla auta zaparkovaná před Janáčkovým divadlem botičku. Strážníci ovšem při jejich nasazování nepochybili - vozy návštěvníků divadla stály v zákazu.

"Je tam zákaz vjezdu s výjimkou v určitou hodinu pro pracovníky divadla. Průběžně tam kontrolujeme, nešlo o jednorázovou akci," uvedla mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková.

Dva možné výklady
Podle Zlatušky ovšem značka poskytuje dva možné výklady a dá se chápat i tak, že se na plochu dá večer vjíždět bez omezení. "Pokud to tak není, mohl tam stát před začátkem představení strážník, který by lidem neumožnil tam zaparkovat. Ale ne rozdat botičky," míní Zlatuška.

Totéž si myslí i náměstek primátora Daniel Rychnovský, který má na starosti kulturu. "Celý ten prostor považuju za mimořádně nešťastný, a dokud nebude stát u Janáčkova divadla podzemní parkoviště, tak tento problém nevyřešíme," uvedl.

Kromě prověření myšlení chtěl Zlatuška po řediteli ještě jednu věc: Šíma by se v případě přijetí návrhu musel osobně omluvit všem, kteří u divadla ten večer botičku dostali.

Mělo se debatovat
Zlatuškův návrh vyvolal u politiků na radě spíš pobavené úsměvy, než aby se jím někdo seriózně zabýval. "Podle mě to mělo vyvolat debatu o smyslu toho zákazu," míní Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Radní hlasovali o zařazení bodu na program jednání, ale většina byla proti. Zlatuška hned poté odešel. Odmítá ovšem, že by to bylo na protest proti nepřijetí bodu. "Je to naopak. Já na tu radu šel jen kvůli tomuto a ještě jednomu bodu. Měl jsem jiný program," vysvětlil senátor.

Zatímco oslovení koaliční politici se k Zlatuškově návrhu stavěli shovívavě a brali jej jako nadsázku, opozice jej tvrdě kritizuje. "Jsem rád, že rada města tento pomatený návrh nepřijala na pořad jednání. Svědčí to o tom, že alespoň její část neztratila rozum," řekl zastupitel Petr Paulczyňski (ODS).

Vyjádření ředitele městské policie Daniela Šímy se MF DNES nepodařilo získat.

. Co přesně Zlatuška chtěl

Ověřit schopnost ředitele městské policie používat při své činnosti hlavu (resp. specificky touto hlavou myslet) a v případě absence pozitivního zjištění v tomto směru ředitele brněnských strážníků odvolat a vypsat výběrové řízení na jeho místo

Uložit řediteli městské policie, aby se každému z nedůvodně šikanovaných řidičů osobně omluvil


Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz