Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Počet lidí, kterým zloději v bankomatu okopírovali kartu, narůstá

  8:14aktualizováno  8:14
Několik bankomatů v centru Brna napadli podvodníci. Umístili na ně zařízení, které zasunutou platební kartu okopíruje. Se získanými údaji pak mohou z účtů majitelů těchto karet vybírat peníze. Kriminalistům se v posledních dnech přihlásilo hned několik okradených Jihomoravanů.

Bankomat České spořitelny na ulici Panská v Brně | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nejprve se hovořilo pouze o bankomatu České spořitelny v Panské ulici. Následně se ukázalo, že napadených zařízení je několik. "Techniku na takzvané skimmování namontovali pachatelé na různé bankomaty v centru města na ulicích Česká a Masarykova," informovala policejní mluvčí Petra Vedrová.

Přibylo rovněž poškozených. MF DNES už v úterý informovala o případu muže, jehož kartu zloději zkopírovali 2. února v bankomatu v Panské ulici. Téměř deset tisíc korun z jeho účtu pak někdo vybral minulý týden v Kalifornii.

Redakci se poté ozvali i lidé, jejichž karty zkopírovaly jiné bankomaty. Z účtu Jana, který bydlí v Brně, například zmizelo přibližně devět tisíc korun, které někdo vybral na Tchaj-wanu. Bankomat v Panské přitom nevyužil. "Vybírám peníze jen ve třech až čtyřech ověřených bankomatech na ulicích Česká a Veveří," upřesnil Jan. 

Okradenému Janovi nepomohlo ani to, že se o problematiku kopírování karet zajímal a snažil se dodržovat všechna preventivní opatření. "Z přednášek, které jsem dříve absolvoval, mám tušení, jak takové zařízení může vypadat. Přesto jsem na bankomatech nic podezřelého neviděl," povzdechl si mladý muž, kterého na podezřelé transakce upozornila banka.

Podvodníci kopírovali i v Břeclavi a Mikulově

Ohroženi jsou i lidé, kteří v uplynulých dnech vybírali peníze z bankomatů v Břeclavi. I tam neznámí podvodníci kopírovali karty. Peníze z účtů poté několika lidem zmizely rovněž na Tchaj-wanu.

"Zřejmě se tak dělo u dvou bankomatů v centru města. Přímo v Břeclavi jsme se s tímtéž problémem setkali jen v roce 2010. Další případ evidujeme tento měsíc v Mikulově," upřesnila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. V Brně, Břeclavi i Mikulově jsou postiženi klienti různých bank.

O hrozícím nebezpečí by se ovšem lidé od své banky měli vždy dozvědět.

"O podezření na skimming, nebo dokonce o prokázaném skimmingu se banky mezi sebou informují. Následně si pak řeší tyto potíže se svými klienty, kteří by mohli být potenciálně v ohrožení," informovala mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Prohlédnout bankomat, kontrolovat účet

I tak se lidé mohou dostat do potíží. Stejně jako František z Brna, o jehož případu informovala MF DNES v úterý. O podezření na zneužití karty ani o jejím preventivním zablokování ho totiž Česká spořitelna neinformovala včas.

Na to, že je někde problém, přišel až ve chvíli, kdy nemohl zaplatit za natankovaný benzin. Policie i banky doporučují lidem, aby se pokusili skimmingu předejít dodržováním základních pravidel.

Bankomat by si například každý měl před použitím pořádně prohlédnout, zda na něm není nějaká nezvyklá součástka, fólie nebo stopy lepidla. Samozřejmostí by měla být také kontrola pohybu peněz na účtu.

"Při odhalování tohoto typu organizovaného zločinu spolupracujeme jak s kolegy v celé republice, tak s Europolem a Interpolem. Gangy, které se kopírováním platebních karet zabývají, totiž řádí napříč státy," doplnila jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

V zámeckých jízdárnách v Lednici vystavují až do konce září mistrovské repliky...

Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Najdete na iDNES.cz