Bankomat České spořitelny na ulici Panská v Brně

Bankomat České spořitelny na ulici Panská v Brně | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Počet lidí, kterým zloději v bankomatu okopírovali kartu, narůstá

  • 54
Několik bankomatů v centru Brna napadli podvodníci. Umístili na ně zařízení, které zasunutou platební kartu okopíruje. Se získanými údaji pak mohou z účtů majitelů těchto karet vybírat peníze. Kriminalistům se v posledních dnech přihlásilo hned několik okradených Jihomoravanů.

Nejprve se hovořilo pouze o bankomatu České spořitelny v Panské ulici. Následně se ukázalo, že napadených zařízení je několik. "Techniku na takzvané skimmování namontovali pachatelé na různé bankomaty v centru města na ulicích Česká a Masarykova," informovala policejní mluvčí Petra Vedrová.

Přibylo rovněž poškozených. MF DNES už v úterý informovala o případu muže, jehož kartu zloději zkopírovali 2. února v bankomatu v Panské ulici. Téměř deset tisíc korun z jeho účtu pak někdo vybral minulý týden v Kalifornii.

Redakci se poté ozvali i lidé, jejichž karty zkopírovaly jiné bankomaty. Z účtu Jana, který bydlí v Brně, například zmizelo přibližně devět tisíc korun, které někdo vybral na Tchaj-wanu. Bankomat v Panské přitom nevyužil. "Vybírám peníze jen ve třech až čtyřech ověřených bankomatech na ulicích Česká a Veveří," upřesnil Jan. 

Okradenému Janovi nepomohlo ani to, že se o problematiku kopírování karet zajímal a snažil se dodržovat všechna preventivní opatření. "Z přednášek, které jsem dříve absolvoval, mám tušení, jak takové zařízení může vypadat. Přesto jsem na bankomatech nic podezřelého neviděl," povzdechl si mladý muž, kterého na podezřelé transakce upozornila banka.

Podvodníci kopírovali i v Břeclavi a Mikulově

Ohroženi jsou i lidé, kteří v uplynulých dnech vybírali peníze z bankomatů v Břeclavi. I tam neznámí podvodníci kopírovali karty. Peníze z účtů poté několika lidem zmizely rovněž na Tchaj-wanu.

"Zřejmě se tak dělo u dvou bankomatů v centru města. Přímo v Břeclavi jsme se s tímtéž problémem setkali jen v roce 2010. Další případ evidujeme tento měsíc v Mikulově," upřesnila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. V Brně, Břeclavi i Mikulově jsou postiženi klienti různých bank.

O hrozícím nebezpečí by se ovšem lidé od své banky měli vždy dozvědět.

"O podezření na skimming, nebo dokonce o prokázaném skimmingu se banky mezi sebou informují. Následně si pak řeší tyto potíže se svými klienty, kteří by mohli být potenciálně v ohrožení," informovala mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Prohlédnout bankomat, kontrolovat účet

I tak se lidé mohou dostat do potíží. Stejně jako František z Brna, o jehož případu informovala MF DNES v úterý. O podezření na zneužití karty ani o jejím preventivním zablokování ho totiž Česká spořitelna neinformovala včas.

Na to, že je někde problém, přišel až ve chvíli, kdy nemohl zaplatit za natankovaný benzin. Policie i banky doporučují lidem, aby se pokusili skimmingu předejít dodržováním základních pravidel.

Bankomat by si například každý měl před použitím pořádně prohlédnout, zda na něm není nějaká nezvyklá součástka, fólie nebo stopy lepidla. Samozřejmostí by měla být také kontrola pohybu peněz na účtu.

"Při odhalování tohoto typu organizovaného zločinu spolupracujeme jak s kolegy v celé republice, tak s Europolem a Interpolem. Gangy, které se kopírováním platebních karet zabývají, totiž řádí napříč státy," doplnila jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

,