Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zloději na jižní Moravě mají nový hit. Kradou z polí česnek

  11:29aktualizováno  11:29
Český česnek je žádané zboží. V obchodech se rychle vyprodá, i když je výrazně dražší než ten čínský. A toho si všimli i zloději. Na jižní Moravě na to doplácejí zejména pěstitelé na Hodonínsku, kde je polí s česnekem nejvíce. Policisté tam zaznamenali nebývalý nárůst krádeží.
Zejména na Hodonínsku letos výrazně přibylo krádeží česneku. Ilustrační foto

Zejména na Hodonínsku letos výrazně přibylo krádeží česneku. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

V předchozích letech se potýkali se zloději česneku spíš jen v sousedním Zlínském kraji. Na trhu však přituhuje. Poptávka po českém česneku roste nepoměrně rychleji, než se stíhá obnovovat sadba. Zloději tak mají velkou motivaci a pěstitelům jsou schopni během jediné noci vyluxovat celou úrodu.

Český česnek

  • Česnek má rád vysoké teploty, vlhkost a písčitou půdu s téměř neutrálním pH.
  • Cena českého česneku se pohybuje od 180 do 200 korun za kilogram. Sadba přijde i na 260 korun.
  • Velkovýroba česneku byla v Česku ukončena v 90. letech. Poptávka po silném česneku se v Evropě zase zvyšuje přibližně od roku 2002.
  • Poslední krádeže česneku: V Bohuslavicích u Kyjova přišel majitel pole o 30 kilogramů česneku v hodnotě 3 000 korun. V Petrově místnímu pěstiteli zmizelo 200 kilogramů v hodnotě 30 tisíc korun.

Loni touto dobou měla hodonínská policie na stole jen jeden případ ukradeného česneku. Letos jich má už sedm. Čtyři přibyly jen od víkendu v Bohuslavicích u Kyjova, v Petrově, Veselí nad Moravou a Žádovicích.

"Ve srovnání s loňským rokem je to veliký nárůst. Těch sedm případů navíc nemusí být konečných," poznamenal policejní mluvčí Petr Zámečník.

Někde pěstitelé závodí se zloději, komu z nich se podaří úrodu sklidit dřív. "Máme štěstí, že náš česnek máme na očích. Sousedovi však letos vybrali přibližně 40 metrů čtverečních. Musel kvůli tomu dřív sklízet, protože tam u toho nechtěl spát," popsala pěstitelka Marie Martiňáková.

Česnek kradou překupníci i jiní pěstitelé

V ohrožení jsou drobní i velcí pěstitelé. Účinná obrana proti zlodějům neexistuje. Ve výhodě jsou jen ti, kteří na svou úrodu vidí z okna.

"Ideální samozřejmě je, když to mají lidé oplocené někde blízko za domem. Pokud to má někdo na polích a záhumenkách za dědinou, nemá šanci se ubránit. To by u toho musel sedět a hlídat to a to menší pěstitelé nemůžou," vysvětlil další ze zemědělců Dušan Jagoš. Také v jeho okolí už zloději okradli několik sousedů.

Ani policisté nemají zaručený recept. "Jediná rada je fyzicky to hlídat. Málokterý majitel však může takto strávit několik nocí za sebou," poznamenal Zámečník.

Česnek kradou nejčastěji překupníci, kteří ho pak mohou prodat na trhy nebo jen tak pod rukou. Mezi zloději se však objevují i pěstitelé, kterým se nechce platit za drahou sadbu.

Český česnek před lety prakticky kompletně zlikvidovala levná konkurence z Číny. Šlechtitelů českých odrůd zůstalo jen pár jednotlivců. Sadby je teď málo, a navíc je hodně drahá. "Českého česneku je pořád nedostatek a přitom je o něj obrovský zájem. Sadba od Jana Kozáka (známý český šlechtitel z Pardubicka, pozn. red.) stála loni 260 korun za kilogram. Někteří lidi, než by ho takto koupili, raději ho ukradnou," vysvětlil Jagoš.

Další nepoctiví pěstitelé se také snaží nedostatek sadby zakrýt dovozem z Polska nebo Maďarska. Česnek pak sice pěstují v české půdě, výpěstky jsou však pořád zahraniční a nemají takovou kvalitu.

Potrvá ještě hodně dlouho, než se česká česneková kapacita obnoví a napětí na trhu poleví. "Sadba pořád není. Bude to tak podle mne ještě několik let. Pěstování česneku u nás úplně vyhořelo. Dneska lidi zjistili, že je lepší se vrátit od čínského k tomu klasickému, protože je mnohem kvalitnější," uzavírá Dušan Jagoš.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Ilustrační snímek

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Najdete na iDNES.cz