Při vjezdu do Rojetína je mokřad, ve kterém viděli lidé vodu až po osmi letech....

Při vjezdu do Rojetína je mokřad, ve kterém viděli lidé vodu až po osmi letech. Jinak se totiž rychle vsakuje a zůstává jen prázdná prohlubeň. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

ZMAŘENÉ DOTACE: Obec budovala retenční nádrž, ve které se voda neudrží

  • 33
Retenční nádrž, která neplní svoji funkci a obec ji nezaplatila. To zbylo z evropského projektu v Rojetíně na Tišnovsku, který tak zapadá do seriálu MF DNES o zmařených dotacích. Nádrž je jedním z problémů, které po sobě nechal bývalý starosta.

Na kraji Rojetína, vesničky s osmdesáti obyvateli na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny, vznikla před osmi lety nová retenční nádrž, která má obec chránit před velkou vodou a prospívat krajině jako mokřad. Vodu ale nezadržuje.

Nejčtenější Zmařené dotace

„Ztrácí se do podloží. Když je sucho, je prázdná, protože většina vody prosákne dolů,“ zlobí se zastupitel Ladislav Kadlec (STAN). Další místní lidé tvrdí, že je nádrž na špatném místě, kde vesnici před velkou vodou neochrání, je příliš malá a mělká.

Jak vypadá s vodou, místní poznali až letos, po osmi letech. Kvůli tání a vydatným dešťům se jindy vyschlá prohlubeň proměnila na pár dní v malý mokřad.

Na funkčnost dlouho čekali

„Teď je hladina na maximu a až po této zimě se prokázalo, jak retenční nádrž funguje. Zjistili jsme ale, že bývalý starosta Pavel Hubálek neuhradil faktury firmě, která nádrž budovala. Ta musela peníze po obci vymáhat až u soudu. A vzkázala nám, že nemáme počítat s vyřízením reklamace, protože nemá s obcí dobré zkušenosti,“ popsal starosta Rojetína Martin Minář (STAN).

Dodal, že se navíc ukázalo, že obec nenechala udělat povinný hydrogeologický průzkum, což může být problémem při uplatňování záruk. Nikdo také na radnici neviděl smlouvu, kterou s firmou údajně podepsal bývalý starosta Hubálek a podle níž se na prosakování vody reklamace nevztahuje.

Vodní dílo, které sestává z nádrže, hráze a převedení potoka do otevřeného koryta, stálo v roce 2009 necelých 2,2 milionu korun. Evropská unie zaplatila 85 procent nákladů, tedy 1,85 milionu korun, pět procent přišlo ze Státního fondu životního prostředí. Deset procent, přes dvě stě tisíc, měla uhradit obec.

Exstarosta Hubálek sice zůstává jedním z pěti zastupitelů, ale na schůze nechodí a v Rojetíně ho nikdo od loňska neviděl. Pozemky a dům, kde má stále trvalé bydliště, prodal loni v létě. Jeho vyjádření se redakci nepodařilo získat, nebral telefon.

Kostlivci po bývalém starostovi dostali obec do exekuce

Podle místních přitom nezaplacená stavba nádrže přitom byla jenom jedním z problémů, které po sobě zanechal bývalý první muž vesnice, který kandidoval za KDU-ČSL a později za Nezávislé pro Rojetín.

Pavel Hubálek úřad vedl od roku 2006 a zastupitelé jej odvolali loni v dubnu, když zjistili, že obci hrozí exekuce za nesplacenou fakturu z roku 2010 za vybudování autobusového obratiště. Hubálek navíc po svém odchodu z obecního úřadu nepředal agendu. Na otevření kanceláře si musel nastupující starosta zavolat zámečníka a exekutora.

Když se nový starosta Minář dostal k obecnímu účtu, zjistil, že na něm není ani koruna, na obec jsou uvaleny exekuce ve výši 1,2 milionu korun a má zastavený majetek. Roční rozpočet Rojetína je kolem 1,7 milionu korun, loni tak šla víc než polovina na exekuce. Letos obec splatí ještě dvě stě tisíc korun.

Podali trestní oznámení

Bývalý starosta několik let neplatil žádné faktury, nebo naopak sepisoval fiktivní smlouvy o provedení práce, které taky neplatil. Loni v květnu na něj proto nové vedení obce podalo trestní oznámení kvůli podezření ze zpronevěry.

„Je to ve stadiu prověřování, šetří to policie,“ řekl bez dalších podrobností mluvčí Okresního státního zastupitelství Brno-venkov Hynek Olma. Nedávno navíc Rojetín podal na Hubálka další trestní oznámení, kvůli zpronevěře skoro 80 tisíc korun.

„Zjistili jsme, že na obec byla několik let napsaná smlouva s operátorem na telefon, internet a televizi. Nic takového ale na úřadě nikdy nebylo a faktury operátorovi Hubálek neplatil,“ doplnil Minář.

Hubálek, který nyní nekomunikuje, ovšem už dříve obvinění odmítl.

„Fakturu za obratiště jsem uhradil ze svého, řeším to přes účetního. Je komplet zaplacená, zbývají náklady exekučního řízení,“ řekl loni v červenci. Nebyla to ale pravda, protože obec musela tuto fakturu uhradit z obecního účtu

Jak MF DNES zjistila, táborský exekutor Martin Horák vyhlásil letos v únoru na bývalého starostu Rojetína Pavla Hubálka exekuci. Muž si od dvou lidí půjčil přes jeden milion korun, což nesplatil.

Pokračuje i další vyšetřování Hubálka, jenž až do loňského dubna pracoval jako úředník na krajském úřadě. Policie jej stíhá kvůli tomu, že nabízel zájemcům za úplatky přidělení obecních bytů v různých částech Brna.

„V řádu několika týdnů se dá očekávat skončení vyšetřování,“ řekl Jan Petrásek, mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně.