Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Změní-li se zákon, mohli by řady dárců krve posílit sedmnáctiletí

  6:37aktualizováno  6:37
Lékaři si už léta lámou hlavu, jak zvýšit aktivitu dárců krve. S jedním nápadem nyní přichází znojemský kandidát na senátora za KDU - ČSL Alois Vybíral. Hodlá navrhnout legislativní změnu, aby mohli darovat krev už mladí od sedmnácti let.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Sám jsem se rozhodl darovat krev poměrně nedávno a chci v tom pokračovat. Krve je permanentní nedostatek a já vidím velké rezervy v řadách studentů a učňů. Klidně by se mohli dělat i mobilní odběry přímo na středních školách," argumentuje Vybíral.

Zjistil si, že podobná praxe už funguje například v USA, Austrálii či Velké Británii a svůj nápad konzultoval s hematologem Pavlem Jajtnerem ze znojemské nemocnice.

Lékaři odběry mladým lidem spíše nedoporučují
Pohled lékařů ovšem tak jednoznačný není. Hana Hrstková, přednostka dětské interní kliniky fakultní nemocnice Brno, to označila za zajímavý podnět.
Takovému řešení by ale podle ní ze všeho nejdříve měla předcházet rozsáhlá medicínská diskuse.

"Osobně si myslím, že to nelze zcela doporučit. Růst v tomto věku není ještě ukončen, alespoň to neplatí obecně. Pubertální vývoj je každopádně velmi individuální a odběr krve oslabuje organismus. Je zkrátka potřeba zvážit to ze všech pohledů," míní přednostka.

Letos v dubnu byla u nás vydaná vyhláška o lidské krvi, která koordinuje postupy s legislativou Evropské unie. Definuje se v ní, že se dárcem krve může stát člověk od 18 do 65 let.

Pochybnosti nad snížením věkové hranice ještě rozhojňuje primářka transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Eva Tesařová. Té se zdá schůdnější, aby věková hranice byla prodloužena spíš nahoru, tedy z 65 na 70 let. A to pouze v případě, že se jedná o pravidelné dárce krve.

Velký člověk není totéž co dospělý
"Organismus mladistvého ještě vyspívá, velký člověk není ještě totéž co dospělý. Dárce krve podstupuje určité riziko nežádoucích účinků, například kolapsu, byť je takové nebezpečí menší než jedno procento," namítá primářka.

Připomíná také, že s darováním krve by museli souhlasit rodiče a vyjádřit ho písemně. Odběr 500 mililitrů krve je totiž invazivním výkonem, k němž se v případě mladistvých a nezletilých musí vyjádřit zákonný zástupce.

Nově příchozí dárci podepisují prohlášení a mimo jiné vyplňují i dotazník. "V něm jsou otázky, které bych se osobně zdráhala pokládat mladistvým. Například, zda provozují sex za úplatu," řekla Tesařová.

Vybíral však zaznamenal už i vstřícné reakce. "Můj otec a starší bratr jsou dárci krve a pokud bych měl možnost, klidně se k nim přidám," tvrdí sedmnáctiletý student z Brna Petr Vlček.

Alois Vybíral coby stavební inženýr připouští, že není kovaný v medicíně. V rodičovském souhlase ale nevidí problém.

"Může být jedině užitečné, když se o dárcovství rodiče s potomky pobaví. Jde mi spíš o to vyvolat diskusi, která by nalákala nové dárce," vyvrací politik podezření, že se chce touto svojí aktivitou především zviditelnit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz