Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská nákupní centra se mění. Olympia bobtná, Vaňkovku rekonstruují

  11:00aktualizováno  11:00
Kdo se v nedávné době vypravil na nákup do Vaňkovky, zjistil, že si toho zase tolik nepořídí. Většina obchodů byla zavřená. Letos totiž Galerie Vaňkovka slaví desáté narozeniny a většině obchodů vypršely nájemní smlouvy.

Brněnská Galerie Vaňkovka. | foto: Wikimedia Commons, Kirk

Obchody se ale zase postupně rozbíhají. Nákupní centrum, kterým ročně projde 10 milionů lidí, chce teď nabídku více přizpůsobit aktuálním světovým trendům.

Za měsíc se tam proto otevře například kávový řetězec Starbucks.

„Obměna prodejen je dobrá z hlediska fungování centra. Pravidelně si zjišťujeme, co je na evropském a světovém trhu moderní, a podle toho se snažíme obchody vybírat. Starbucks je v tomto směru velmi atraktivní volbou,“ sdělil ředitel Galerie Vaňkovka Martin Kondrát.

Nakupující tam tak najdou i jednu z největších italských modních sítí Original Marines nebo francouzskou kosmetiku L’Occitane. Jiné obchody, jako třeba Knihy Dobrovský, prošly rekonstrukcí. Naopak zmizelo Takko či Bontonland.

V budově bývalé pošty otevřou centrum na podzim

Nové, menší obchodní centrum se otevře v budově bývalé pošty v Poštovské ulici. Od února ji má v pronájmu developerská společnost RC Reinvest. Obchodní centrum zamýšlí udělat v dolních patrech budovy, zatímco horní patra poslouží administrativním účelům.

„Zatím máme rozjednané pronájmy hlavně s gastronomickými jednotkami, nevylučujeme ale ani obchody s oblečením. Otevírat bychom chtěli ještě letos, v říjnu nebo listopadu,“ řekl projektový manažer RC Reinvest Michal Štourač.

Zároveň popřel spekulace, že by i tady mohl mít Starbucks svou pobočku. Nadnárodní firmu odrazuje od centra to, co řadu dalších obchodníků – vysoké nájmy a zároveň málo procházejících lidí.

„Rádi bychom se dostávali blíže zákazníkům prostřednictvím kaváren uprostřed Brna, ale úroveň nájemného na hlavních ulicích města je pro nás příliš vysoká. Obchodní centra nabízejí výhodnější podmínky,“ uvedl Brian Aherne, regionální ředitel provozu Starbucks pro ČR a Maďarsko.

Na každého Brňana je 1,74 čtverečního metru nákupní plochy

Například Vaňkovka či Olympia mají proti náměstí Svobody či přilehlým ulicím silný argument. Oběma ročně projde asi deset milionů lidí. Je tak pravděpodobné, že obchody budou navzdory nechuti urbanistů bujet hlavně mimo střed města.

Nevadí ani to, že každý obyvatel Brna má podle nejnovějšího průzkumu z roku 2013 pro sebe 1,74 čtverečního metru nákupní plochy, což je jedno z nejvyšších čísel v republice.

V plánu je například rozšíření Brno Retail Parku, který vzniká naproti modřickému nákupnímu centru Olympia.

Na rozdíl od zastřešeného komplexu s jedním vchodem nabízí samostatné haly obklopené parkovišti. Zatím se tam usadil sportovní Decathlon, stavět tam chce nábytkový řetězec XXX Lutz a společnost CTP, která pozemky vlastní, jedná s potravinovými řetězci a obchody pro kutily.

„Ještě nám zbývá zhruba 40 tisíc metrů čtverečních, což je plocha buď pro 10 velkých, nebo 20 malých obchodů,“ popsal Tomáš Budař, regionální ředitel společnosti CTP pro Brno.

Jejich záměry teď navíc stvrdil i nově schválený územní plán Modřic, což se nelíbí neziskové organizaci Nesehnutí.

Vadí jí, že nákupní zóna v Modřicích stahuje zákazníky z centra Brna a městských částí. Podle průzkumu maloobchodní sítě na území města Brna z roku 2013 kvůli tomu za posledních 10 let zaniklo 850 menších obchodů. Navíc lidé k dopravě do těchto center hojně využívají automobily.

„Pokud chce vedení města Brna plnit svůj program a řešit znečištění ovzduší, přebujelou dopravu a nepodporovat vznik dalších hypermarketů, bude muset Modřicím nerozumný nápad vymluvit,“ myslí si Hana Chalupská z Nesehnutí.

Auparku chybí stavební povolení

Jenže Modřice jsou samostatná obec, která se může rozhodovat sama. Podle zdejšího starosty Josefa Šišky byl navíc na připomínkování územního plánu dostatek času.

Využití pozemků naproti Olympii pro obchody si Modřice s městem dohodly už před šesti lety.

Rozšiřování původně zamýšlela i Vaňkovka. Od roku 2009 jednala s městem o tom, že by buď přistavěla patro, nebo se rozrostla prostorově.

„Záměr vypracovaný máme, avšak v tuto chvíli rozšiřování není vůbec aktuální. Myslím, že k tomu není politická vůle,“ dodal ředitel Vaňkovky Kondrát. V blízkosti však má vyrůst obří nákupní centrum Aupark.

Hala se 170 obchody po letech vloni získala kontroverzní územní rozhodnutí a nyní chybí jen stavební povolení.

Podívejte se, jak Vaňkovka zahájila oslavy desetiletých narozenin:
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Najdete na iDNES.cz