Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská nákupní centra se mění. Olympia bobtná, Vaňkovku rekonstruují

  11:00aktualizováno  11:00
Kdo se v nedávné době vypravil na nákup do Vaňkovky, zjistil, že si toho zase tolik nepořídí. Většina obchodů byla zavřená. Letos totiž Galerie Vaňkovka slaví desáté narozeniny a většině obchodů vypršely nájemní smlouvy.

Brněnská Galerie Vaňkovka. | foto: Wikimedia Commons, Kirk

Obchody se ale zase postupně rozbíhají. Nákupní centrum, kterým ročně projde 10 milionů lidí, chce teď nabídku více přizpůsobit aktuálním světovým trendům.

Za měsíc se tam proto otevře například kávový řetězec Starbucks.

„Obměna prodejen je dobrá z hlediska fungování centra. Pravidelně si zjišťujeme, co je na evropském a světovém trhu moderní, a podle toho se snažíme obchody vybírat. Starbucks je v tomto směru velmi atraktivní volbou,“ sdělil ředitel Galerie Vaňkovka Martin Kondrát.

Nakupující tam tak najdou i jednu z největších italských modních sítí Original Marines nebo francouzskou kosmetiku L’Occitane. Jiné obchody, jako třeba Knihy Dobrovský, prošly rekonstrukcí. Naopak zmizelo Takko či Bontonland.

V budově bývalé pošty otevřou centrum na podzim

Nové, menší obchodní centrum se otevře v budově bývalé pošty v Poštovské ulici. Od února ji má v pronájmu developerská společnost RC Reinvest. Obchodní centrum zamýšlí udělat v dolních patrech budovy, zatímco horní patra poslouží administrativním účelům.

„Zatím máme rozjednané pronájmy hlavně s gastronomickými jednotkami, nevylučujeme ale ani obchody s oblečením. Otevírat bychom chtěli ještě letos, v říjnu nebo listopadu,“ řekl projektový manažer RC Reinvest Michal Štourač.

Zároveň popřel spekulace, že by i tady mohl mít Starbucks svou pobočku. Nadnárodní firmu odrazuje od centra to, co řadu dalších obchodníků – vysoké nájmy a zároveň málo procházejících lidí.

„Rádi bychom se dostávali blíže zákazníkům prostřednictvím kaváren uprostřed Brna, ale úroveň nájemného na hlavních ulicích města je pro nás příliš vysoká. Obchodní centra nabízejí výhodnější podmínky,“ uvedl Brian Aherne, regionální ředitel provozu Starbucks pro ČR a Maďarsko.

Na každého Brňana je 1,74 čtverečního metru nákupní plochy

Například Vaňkovka či Olympia mají proti náměstí Svobody či přilehlým ulicím silný argument. Oběma ročně projde asi deset milionů lidí. Je tak pravděpodobné, že obchody budou navzdory nechuti urbanistů bujet hlavně mimo střed města.

Nevadí ani to, že každý obyvatel Brna má podle nejnovějšího průzkumu z roku 2013 pro sebe 1,74 čtverečního metru nákupní plochy, což je jedno z nejvyšších čísel v republice.

V plánu je například rozšíření Brno Retail Parku, který vzniká naproti modřickému nákupnímu centru Olympia.

Na rozdíl od zastřešeného komplexu s jedním vchodem nabízí samostatné haly obklopené parkovišti. Zatím se tam usadil sportovní Decathlon, stavět tam chce nábytkový řetězec XXX Lutz a společnost CTP, která pozemky vlastní, jedná s potravinovými řetězci a obchody pro kutily.

„Ještě nám zbývá zhruba 40 tisíc metrů čtverečních, což je plocha buď pro 10 velkých, nebo 20 malých obchodů,“ popsal Tomáš Budař, regionální ředitel společnosti CTP pro Brno.

Jejich záměry teď navíc stvrdil i nově schválený územní plán Modřic, což se nelíbí neziskové organizaci Nesehnutí.

Vadí jí, že nákupní zóna v Modřicích stahuje zákazníky z centra Brna a městských částí. Podle průzkumu maloobchodní sítě na území města Brna z roku 2013 kvůli tomu za posledních 10 let zaniklo 850 menších obchodů. Navíc lidé k dopravě do těchto center hojně využívají automobily.

„Pokud chce vedení města Brna plnit svůj program a řešit znečištění ovzduší, přebujelou dopravu a nepodporovat vznik dalších hypermarketů, bude muset Modřicím nerozumný nápad vymluvit,“ myslí si Hana Chalupská z Nesehnutí.

Auparku chybí stavební povolení

Jenže Modřice jsou samostatná obec, která se může rozhodovat sama. Podle zdejšího starosty Josefa Šišky byl navíc na připomínkování územního plánu dostatek času.

Využití pozemků naproti Olympii pro obchody si Modřice s městem dohodly už před šesti lety.

Rozšiřování původně zamýšlela i Vaňkovka. Od roku 2009 jednala s městem o tom, že by buď přistavěla patro, nebo se rozrostla prostorově.

„Záměr vypracovaný máme, avšak v tuto chvíli rozšiřování není vůbec aktuální. Myslím, že k tomu není politická vůle,“ dodal ředitel Vaňkovky Kondrát. V blízkosti však má vyrůst obří nákupní centrum Aupark.

Hala se 170 obchody po letech vloni získala kontroverzní územní rozhodnutí a nyní chybí jen stavební povolení.

Podívejte se, jak Vaňkovka zahájila oslavy desetiletých narozenin:
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...Najdete na iDNES.cz