Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Zmizení šestidenního chlapce nebylo únosem, může mu však způsobit trauma

  • 208
Případ šestidenního chlapce odvezeného jeho otcem do neznáma, který v pondělí zburcoval jižní Moravu, nebyl podle expertů únosem. Oba rodiče totiž mají na potomka stejný nárok. Policisté nicméně mohou muže stíhat třeba za ohrožení výchovy.

Otec po hádce s partnerkou vzal ve čtyři hodiny ráno sedačku s teprve šestidenním dítětem do náruče, nasedl s ním do auta a odjel z Blanska. Následovala pátrací akce, kterou policie rychle rozšířila na celé Česko, hlídala i hranice.

Po sedmihodinovém pátrání policisté dítě závislé na výživě od matky nakonec našli v jedné z kaváren v Havířově (psali jsme zde).

Brzy poté se třicetiletá matka s novorozencem znovu shledala. Nyní se ovšem na rodinu zaměřila blanenská sociálka, která kontroluje, co se bude dít dál. Podle informací z Blanska spolu pár dlouhodobě sdílel společnou domácnost a muž se ještě měsíc před porodem chlubil, že bude mít miminko.

„Matka nyní dostala nabídku na místo v azylovém domě v Blansku, kde může zůstat až půl roku. Do té doby je třeba vyřešit další bydlení nebo případný návrat zpět do domácnosti,“ podotkl starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD).

I v tak nízkém věku formují zážitky osobnost

Psychologové čin otce, jenž tak malého chlapce zničehonic sebral matce, hodnotí přísně. „Když dítě přiložíte po porodu na kůži matky, přestane plakat. Je to ona, kdo dítě kojí. Pokud je někdo násilně oddělí, může to být pro novorozence trauma na celý život,“ říká psycholožka Lucie Šmahelová, jež se zabývá prací s rodinami.

„I v tak nízkém věku zážitky formují jeho osobnost. Samozřejmě také po návratu bude cítit výraznou nervozitu z matky,“ dodala Šmahelová.

To, že si partneři vyřizují účty prostřednictvím dítěte, se podle ní děje spíše v rovině jeho manipulace proti druhému. Odvezení novorozence neznámo kam označuje za naprostý extrém. „Je pravděpodobné, že otec trpí nějakou psychickou poruchou,“ dodala Šmahelová.

Policisté nyní řeší, zda muži hrozí nějaký postih. Experti už teď upozorňují, že to, co se stalo, není z pohledu zákona s největší pravděpodobností únos.

Možné ohrožení výchovy

Aby se totiž trestný čin se sazbou až tři roky vězení stal, muselo by existovat nařízení soudu, které dítě svěřuje do péče matky. Jinak oba rodiče mají na potomka stejný nárok.

„Často řešíme případy, kdy se matka ocitne v azylovém domě, protože chce dítě chránit před násilným partnerem. A samozřejmě se řeší i protichůdné právo druhého rodiče dítě vídat a mít informace o tom, kde přebývá,“ konstatoval Vladimír Vedra z organizace Bílý kruh bezpečí.

„Svěřit potomka do péče jednoho z rodičů ovšem může pouze soud. Ten je schopen rozhodnout i poměrně rychle, ale vždy je důležité, aby byl dostatek důkazů o špatném chování druhého z rodičů k dítěti,“ dodal Vedra, jehož organizace poskytuje pomoc obětem a svědkům trestných činů.

Policisté nicméně mohou muže stíhat například i za ohrožování výchovy dítěte. Není totiž jasné, jak mu hodlal zajistit například výživu v náhradě za mateřské mléko či jak byl schopen se o něj sám postarat.

,