Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znalci: Chlapci z kuřimské kauzy by zatím měli zůstat v Klokánku

  13:35aktualizováno  14:24
Znalci, kteří zpracovávali posudek na chlapce Ondřeje a Jakuba z kuřimské kauzy týrání, doporučují, aby hoši prozatím zůstali v centru Klokánek. Otec podle nich nemá nyní dostatečné zázemí.

Radek Coufal, otec Jakuba a Ondřeje, usiluje o opatrovnictví hochů. | foto: Radek Miča, MAFRA

Řekl to dnes advokát Jiří Machourek, který zastupuje prarodiče dětí z matčiny strany. "Znalci uvedli, že děti je třeba dočasně ponechat v Klokánku. Alespoň do té doby, než si otec upraví materiální poměry a vyzkouší si dlouhodobou péči o děti," informoval Machourek .
 
Otec Ondřeje a Jakuba by si měl zajistit bydlení, musí se ale také naučit s dětmi žít a poskytnout jim péči, kterou chlapci po prožitých traumatech a dlouhodobém týrání potřebují.

Potvrdila to i vedoucí Klokánku Ditta Pokorná. "Jedna záležitost je doporučení soudních znalců, kteří se dětem podrobně věnovali dlouhé hodiny. Další je to, co uzná za vhodné soud. My trváme na tom, že děti od pondělí do pátku stále potřebují specializovanou péči. Víkendy by mohly trávit s otcem," uvedla Pokorná.

Soud o tom, komu budou chlapci svěřeni do péče, byl nařízený na úterý. Soudkyně však onemocněla a je hospitalizována, proto bylo jednání odročeno. "Doufali jsme, že to zítra skončí. Prarodičům, kteří stále nesmějí děti vídat, jde hlavně o povolení návštěv," dodal advokát.

Vnuky chtějí Mauerovi pravidelně vídat
Podle Machourka s pozdějším svěřením dětí otci souhlasí i prarodiče Mauerovi. Ti chtějí o vnoučata pečovat ve chvíli, pokud by o ně neměl zájem otec.

Styk s chlapci ale prarodiče zatím mají zakázaný, k dětem nemohou Ladislav a Eliška Mauerovi už přes rok. Podle informací, které vyplynuly z výpovědí u soudu zabývajího se týráním dětí, se s nimi ale prarodiče nevídají více než dva roky, protože ještě před odhalením týrání loni v květnu je matka Klára Maueroá a jejich teta  Kateřina dlouhé měsíce od ostatních příbuzných izolovaly.

Ondřej, který před pár dny oslavil deváté narozeniny, a o dva roky starší Jakub jsou v Klokánku už víc než 16 měsíců. Vzpamatovávají se z krutého týrání, kterého se podle žalobkyně dopouštělo celkem šest lidí včetně matky chlapců a jejich tety Kateřiny. Obě ženy jsou ve vazbě a hrozí jim až 12 let vězení. Soud s nimi by měl pokračovat v polovině října.

Soud by měl také rozhodovat  o zbavení rodičovských práv matky Kláry Mauerové k dětem. Zda se řízení spojí se svěřováním dětí do péče, není jasné. Při posuzování budoucnosti dětí chce ale soudkyně kromě otce a prarodičů vyslechnout také matku hochů Kláru Mauerovou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Najdete na iDNES.cz