Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znásilnění je vaše věc, prohlásila psycholožka

  11:00aktualizováno  11:00
Psycholog klientům odpovídá, i když on sám zrovna není v pohodě. Toto poměrně šokující vysvětlení některých svých nestandardních rad podala brněnská psycholožka a soudní znalkyně Marie Vignatiová.

Ilustrační foto | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Ještě nedávno odpovídala lidem na webu psychologické Internetporadny a například dívce Martině, která si nebyla jista, zda po užití prášku na spaní nebyla znásilněna, napsala, že je to její osobní věc a poučit ji měli rodiče.

"Pročetl jsem mnoho jejích odpovědí a v některých z nich se dají najít i pasáže, kde odpovídá někomu dobře. Většinou to ale dobře nedělá," tvrdí vedoucí Katedry psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity Zbyněk Vybíral.

Učí studenty, jak se to nemá dělat
Vignatiová už v poradně skončila a její odpovědi se staly pro Vybíralovy studenty názorným příkladem, "jak se to nemá dělat".

Podle Vybíralových slov špatně pracuje mnoho psychologů. "Nedělejme si iluze, že když má psycholog titul, je automaticky kvalitní. A není to jen paní doktorka Vignatiová, která dělá víc škody než užitku," poznamenal Vybíral.

Dívka, která se Vignatiové svěřila, doplatila na to, že Internetporadna důvěřuje odbornosti svých lidí. "Spoléháme na jejich profesionalitu," zdůvodnila výskyt neprofesionální odpovědi psycholožky ředitelka Internetporadny Ivana Herzogová.

"Té dívce jsem odpověděla podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Měli si to po mně zkontrolovat, zveřejňovat to nemuseli," hájí se Vignatiová, jejíž odpověď byla na internetu asi čtrnáct dní. Pak ji poradna stáhla.

Podle Vignatiové byl Martinin dotaz provokativní. "Pokud si nevíte rady, navštivte jakéhokoliv psychologa a uvědomte si, jak se chováte," napsala jí tedy.

Vignatiová dál pracuje ve své psychologické poradně pro děti, mládež a rodinu v Brně-Komíně a praxi ukončit nehodlá.

Pro webovou poradnu pracovala od roku 2004. Zdarma. "Psychologové s námi spolupracují také proto, že je to pro ně zajímavá propagační aktivita. Mohou se takto prezentovat a získat důvěru tazatelů, kteří je pak mohou kontaktovat přímo," vysvětlila Herzogová.

Že zmíněná psycholožka už lidem na internetu "neradí", je zásluha brněnských studentů, kteří přesvědčili zřizovatele stránek, že má s Vignatiovou ukončit spolupráci.

. Co psycholožka radila

DOTAZ

Dobrý den. Bydlím se spolužačkami na privátě. Holky odjely na víkend domů a mně zavolal kamarád, jestli by mohl u mě po koncertu přespat. Souhlasila jsem. Vzhledem k tomu, že mám kvůli státnicím permanentní stres, vzala jsem si v noci prášek na spaní. Točila se mi hlava, pamatuji si jen střípky, divný věci. Ráno jsem myslela, že to byl jen špatný sen, ale ležela jsem v posteli nahá, bolelo mě celý tělo. Ty střípky, které si pamatuji, to nebyl sen. Dělal mi hrozný věci, zatímco jsem byla v jakýmsi polospánku. Možná jsem s tím "souhlasila". Cítím se hrozně špinavá, nemůžu se soustředit.

ODPOVĚĎ

Vážená slečno Martino. Tím, že jste vpustila do bytu toho muže, jste musela asi předpokládat, že se bude chovat i velice intimně, ne? Potom jste si vzala prášek na spaní, což se nestává tomu, co si chce "užít večer". Nebo jste doufala, že bude uklízet a přitom spát na balkoně? Myslím, že vás měl někdo - nejlépe rodiče, poučit o tom, co to znamená, když se takto chováte. Nyní máte následky a obraťte se na odborníka, ale vše jste si asi způsobila sama nerozvážností. Bohužel, je to věc vašeho charakteru a chování. Zde nemožno toto řešit, je to banální věc.

Dotaz i odpověď jsou redakčně kráceny.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz