Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znásilnění je vaše věc, prohlásila psycholožka

  11:00aktualizováno  11:00
Psycholog klientům odpovídá, i když on sám zrovna není v pohodě. Toto poměrně šokující vysvětlení některých svých nestandardních rad podala brněnská psycholožka a soudní znalkyně Marie Vignatiová.

Ilustrační foto | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Ještě nedávno odpovídala lidem na webu psychologické Internetporadny a například dívce Martině, která si nebyla jista, zda po užití prášku na spaní nebyla znásilněna, napsala, že je to její osobní věc a poučit ji měli rodiče.

"Pročetl jsem mnoho jejích odpovědí a v některých z nich se dají najít i pasáže, kde odpovídá někomu dobře. Většinou to ale dobře nedělá," tvrdí vedoucí Katedry psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity Zbyněk Vybíral.

Učí studenty, jak se to nemá dělat
Vignatiová už v poradně skončila a její odpovědi se staly pro Vybíralovy studenty názorným příkladem, "jak se to nemá dělat".

Podle Vybíralových slov špatně pracuje mnoho psychologů. "Nedělejme si iluze, že když má psycholog titul, je automaticky kvalitní. A není to jen paní doktorka Vignatiová, která dělá víc škody než užitku," poznamenal Vybíral.

Dívka, která se Vignatiové svěřila, doplatila na to, že Internetporadna důvěřuje odbornosti svých lidí. "Spoléháme na jejich profesionalitu," zdůvodnila výskyt neprofesionální odpovědi psycholožky ředitelka Internetporadny Ivana Herzogová.

"Té dívce jsem odpověděla podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Měli si to po mně zkontrolovat, zveřejňovat to nemuseli," hájí se Vignatiová, jejíž odpověď byla na internetu asi čtrnáct dní. Pak ji poradna stáhla.

Podle Vignatiové byl Martinin dotaz provokativní. "Pokud si nevíte rady, navštivte jakéhokoliv psychologa a uvědomte si, jak se chováte," napsala jí tedy.

Vignatiová dál pracuje ve své psychologické poradně pro děti, mládež a rodinu v Brně-Komíně a praxi ukončit nehodlá.

Pro webovou poradnu pracovala od roku 2004. Zdarma. "Psychologové s námi spolupracují také proto, že je to pro ně zajímavá propagační aktivita. Mohou se takto prezentovat a získat důvěru tazatelů, kteří je pak mohou kontaktovat přímo," vysvětlila Herzogová.

Že zmíněná psycholožka už lidem na internetu "neradí", je zásluha brněnských studentů, kteří přesvědčili zřizovatele stránek, že má s Vignatiovou ukončit spolupráci.

. Co psycholožka radila

DOTAZ

Dobrý den. Bydlím se spolužačkami na privátě. Holky odjely na víkend domů a mně zavolal kamarád, jestli by mohl u mě po koncertu přespat. Souhlasila jsem. Vzhledem k tomu, že mám kvůli státnicím permanentní stres, vzala jsem si v noci prášek na spaní. Točila se mi hlava, pamatuji si jen střípky, divný věci. Ráno jsem myslela, že to byl jen špatný sen, ale ležela jsem v posteli nahá, bolelo mě celý tělo. Ty střípky, které si pamatuji, to nebyl sen. Dělal mi hrozný věci, zatímco jsem byla v jakýmsi polospánku. Možná jsem s tím "souhlasila". Cítím se hrozně špinavá, nemůžu se soustředit.

ODPOVĚĎ

Vážená slečno Martino. Tím, že jste vpustila do bytu toho muže, jste musela asi předpokládat, že se bude chovat i velice intimně, ne? Potom jste si vzala prášek na spaní, což se nestává tomu, co si chce "užít večer". Nebo jste doufala, že bude uklízet a přitom spát na balkoně? Myslím, že vás měl někdo - nejlépe rodiče, poučit o tom, co to znamená, když se takto chováte. Nyní máte následky a obraťte se na odborníka, ale vše jste si asi způsobila sama nerozvážností. Bohužel, je to věc vašeho charakteru a chování. Zde nemožno toto řešit, je to banální věc.

Dotaz i odpověď jsou redakčně kráceny.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Najdete na iDNES.cz