Žně na jihu Moravy finišují, zemědělci ale kvůli mizerné úrodě očekávají

Žně na jihu Moravy finišují, zemědělci ale kvůli mizerné úrodě očekávají obrovské ztráty. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Žně na jihu Moravy finišují, kvůli suchu je ale letošní úroda mizerná

  • 6
Silueta kombajnu na poli a vír prachu kolem něj byly na jihu Moravy v posledních týdnech vidět nezvykle často. Letošní mizerná úroda mizí ve skladech zemědělců rychleji než loni i předloni.

"Počasí je teď na sklizeň vhodné. Teploty by mohly vydržet kolem pětadvacítky. Časté přeháňky zpomalují práci a mají vliv na kvalitu sklizeného obilí," říká ředitel Agrární komory Jihomoravského kraje Jaromír Musil.

Žně na jihu Moravy míří do finále, leckde je plánují dokončit již tento týden. Celkově je v kraji sklizeno přes osmdesát procent úrody, výsledek ale zemědělci nečekají nijak oslnivý.

Žně na jihu Moravy finišují, zemědělci ale kvůli mizerné úrodě očekávají
Žně na jihu Moravy finišují, zemědělci ale kvůli mizerné úrodě očekávají

"Výrazný pokles proti minulým rokům předpokládáme u všeho, ať už se jedná o obilniny, či jiné plodiny. Největší propady ale zatím odhadovat nelze," konstatoval Musil.

Dosavadní statistiky však jasně ukazují nejzřetelnější rozdíl od minulých let u ozimých obilnin, především u pšenice a ječmene. Na hektaru pole se jich sklidilo i o tři tuny méně.

Podle Musila stojí na počátku těchto problémů sucho, které započalo již loni na podzim a pokračovalo v zimě devastujícími holomrazy. Na vodní deficit navázalo také jaro, které s sebou navíc brzy přineslo tropické teploty.

"Shodu takto nepříznivých podmínek nepamatuje nikdo ze žijících zemědělců," myslí si ředitel břeclavské Agrární komory Ladislav Sečkář. Právě Břeclavsko patří k jihovýchodnímu cípu území, které je extrémním suchem zasaženo nejvíc.

Na Břeclavsku se mohou ztráty vyšplhat na půl miliardy

S problémy se družstva pokoušela poprat mnoha způsoby, avšak ne vždy se snaha setkala s úspěchem. Chybělo totiž to nejdůležitější - voda. "Někteří zemědělci ozimy zaorávali a zakládali nové porosty, jiní prosévali přímo do prořídlého obilí," popisuje snahy družstev Musil.

Na Břeclavsku zaorali čtrnáct procent pšenice a pětačtyřicet procent ječmene. "Na zaoraných polích jsme zkusili vypěstovat kukuřici. V květnu však přišly další mrazy, kvůli nimž jsou porosty výškově nevyrovnané. Část vyrostla a část ne, takže bude problém kukuřici sklidit," podotýká Sečkář.

Žně tam plánují v případě dobrého počasí dokončit v následujících třech dnech. Již nyní se ale potvrzuje předpokládaný výpadek, který činí až sedmdesát procent.

"Finanční ztráty na Břeclavsku jsou obrovské, ale zatím je nemáme přesně vyčísleny. Odhad úbytku na obilí činí půl miliardy korun. O dalších čtyři sta tisíc přijdou družstva kvůli špatné úrodě jablek, meruněk a vinné révy," shrnuje Sečkář. Negativní klimatické a půdní vlivy letos postihly jižní Moravu ze všech krajů nejvíce.