Balená voda mizí z prodejen v Brně.

Balená voda mizí z prodejen v Brně. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Mýt nádobí není problém, ujistili hygienici v Brně. Průjmů nepřibylo

  • 17
Konzumace vody z vodovodu v Brně a okolí zatím podle hygieniků nezpůsobila zvýšené množství průjmových onemocnění v lokalitě. Nadále doporučují pít ji pouze převařenou, protože se v ní vyskytly nežádoucí bakterie. Vzhledem k dosavadním výsledkům by měl být zákaz odvolaný v sobotu večer.

Bakterie se ve vzorcích nevyvíji. „Pravděpodobně nehrozí žádné nebezpeční,“ uvedl zástupce generálního ředitele brněnských vodáren Petr Šindler. Zákaz pití zřejmě brněnské vodárny odvolají v sobotu kolem šesté hodiny večer. Dodal, že příčiny zhoršení kvality vody budou nadále zkoumat.

„Za současných jakostních podmínek vody není opodstatněné mít obavu z používání vody k mytí nádobí, oplachům surovin při přípravě stravy, při osobní hygieně, tělesné očistě a podobně,“ stojí ve zprávě Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Podle jejího ředitele Davida Křivánka nezaznamenali hygienici kvůli problémům s vodou nárůst počtu průjmových onemocnění. Takové informace nemají ani představitelé kraje a zvýšený počet takových onemocnění nezaznamenala podle mluvčího Pavla Žáry ani Fakultní nemocnice Brno.

Opatření nepít vodu bez převaření platí pro Brno a 43 dalších obcí z jeho okolí od čtvrtka (více jsme o tom psali a seznam zveřejnili zde).

Hygienici upozorňují, že je doporučeno vodu převařovat z důvodů předběžné opatrnosti. Podle nich není potřeba ani náhradní způsob zásobování pitnou vodou.

„Nejedná se o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi, ale o zcela nepatrné překročení mikrobiálních ukazatelů v důsledku vyšší teploty dodávané studené vody, čímž mírně klesla dezinfekční účinnost obvyklého zabezpečení v pitné vodě,“ uvedl ředitel hygieniků Křivánek.

Řada lidí nicméně vyrazila do obchodů pro balenou vodu, která byla ve čtvrtek večer na několika místech téměř vyprodána. Balenou vodou se zásobily také restaurace (více čtěte zde).

15. září 2016

Vodárenská společnost čtyřikrát zvýšila dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a začala intenzivně proplachovat páteřní řady, aby se činidlo rychleji rozšířilo. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.

„Po aktuálním zvýšení dezinfekčního zabezpečení se již očekávají standardní hodnoty,“ doplnili hygienici. Vodárny navíc intenzivně vzorkují jednotlivé části vodovodní sítě. Výsledky analýzy budou známé v sobotu.

Potíže s vodou řeší i pivovary

Na problémy s brněnskou vodou, která se musí pro pití převařovat, reagovaly i některé pivovary. Například Starobrno, které vodu z vodovodu standardně ošetřuje kvůli její tvrdosti, aktuálně přidalo dezinfekci. Ve Starobrnu také posílili mikrobiologickou kontrolu o nové a častější rozbory a zaměstnancům dávají balenou vodu. Sládci ale upozorňují na to, že pivo je pro konzumenty velice bezpečné díky sterilizaci při jeho výrobě.

Podle ředitele a vrchního sládka pivovaru Starobrno Ondřeje Kouckého je pivo ošetřené už při vaření ve varně a následně je ještě jako finální produkt před plněním do obalů ošetřeno mikrofiltrací nebo pasterizací. „Obě metody odstraní nebo usmrtí případně přítomné mikroorganismy,“ řekl dnes ČTK Koucký.

Potvrdil to i sládek minipivovaru Hauskrecht. „Při výrobě piva dochází k povařování rmutů a závěrečnému devadesátiminutovému vaření mladiny, což dostačuje na stoprocentní sterilitu. Proto jedeme bez omezení a žádných technologických úprav,“ uvedl Petr Hauskrecht.

Sládci se často museli vyrovnat s nedostatkem kvalitní vody

Minipivovar Richard ihned po informaci o problémech s brněnskou vodou vyměnil filtr na vodu, i když koliformní bakterie to zřejmě podle sládka Milana Trávníčka neodstraní. Jiná opatření minipivovar stejně jako ostatní brněnské pivovary nechystá. „Navíc si myslím, že naše pivo bude jistě zdravější, než balená kupovaná voda. Pokud by byla voda z vodovodního řadu závadnější, jako třeba byla v Praze Dejvicích, tak přistoupíme na náhradní režim a to ten, že by nás musela vykrývat pobočka v Račíně, kde problém s vodou nemají,“ uvedl sládek minipivovaru Milan Trávníček.

Kvalita vody je při výrobě pěnivého moku jednou z klíčových podmínek. Záznamy z historie to často připomínají. Sládci se často museli vyrovnat i s nedostatkem kvalitní vody. „Jak vyplývá z historických záznamů, bezpečnost piva pro lidskou konzumaci i v případě kontaminované vody se neustále prokazuje již od středověku. Například v dobách cholerových epidemií se onemocnění často vyhýbalo právě pivovarské chase, která tou dobou běžně pila po celý den slabé pivo, a také pijákům piva, kteří čistou vodu nepili,“ uvedl Koucký.

,