Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemská radnice se otevírá lidem, všechno vyvěsí na webu

  11:40aktualizováno  11:40
Na stránkách Znojma se před pár dny objevila kolonka Otevřená radnice. Veřejné zakázky se mají napříště odehrávat již jen pod bedlivou kontrolou veřejnosti. Stejně tak má být víc vidět i na hospodaření a přidělování dotací v tomto městě, které za minulého vedení získalo přídomek "korupční".

Znojmo | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na nutnosti změn se shodlo vedení Znojma. "Základními pilíři budou otevřenost a transparentnost," prohlásil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Podle některých lidí se ale tyto změny dějí jen pomalu a navíc měly už dávno fungovat.

Nový starostou Znojma zvolila tamní koalice sociálního demokrata Vlastimila

Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Radnice ale tvrdí, že změny budou stát za to. "Tímto novým projektem chceme poskytnout občanům města vyšší míru otevřenosti, informovanosti a veřejné kontroly městské správy," líčí starosta Gabrhel vizi města.

Na webových stránkách znojmocity.cz už přibyl nový odkaz s názvem Otevřená radnice, kde zájemci naleznou pohromadě informace týkající se rozpočtu, hospodaření města, zakázek, grantů a dalších důležitých opatření.

Veřejnou diskusi chce pak město rozpoutat například před schvalováním projektů za více než sto milionů korun.

Portál ještě není zcela hotový, reaguje na kritiku radnice

Podle opozičního zastupitele za ODS Jiřího Kacetla je dobře, že se chce radnice více otevřít veřejnosti. Myšlenka nového portálu Otevřená radnice na webu města je podle Kacetla dobrá a určitě by měla vést k větší průhlednosti řízení města, zatím však její obsah nepřináší nic nového.

"Například rozpočet a další dokumenty třeba finančního odboru na webu města vždycky byly. Podobně se zveřejňovala i usnesení zastupitelstva. To tedy nejsou žádné novinky, jen je to přeřazeno do jiné složky," komentoval změny.

Radnice ale nedostatky zdůvodňuje tím, že projekt má začít naplno fungovat až v březnu, takže portál není ještě zcela hotov.

"Vzhledem k náročnosti tohoto projektu budeme jednotlivé závazky vkládat postupně a po etapách. Směrnice a kodexy jsou už ale připravené, během čtrnácti dnů by se tam již měly objevit," vzkázala mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Lidé budou sledovat, jak politici hlasovali

Podle Jiřího Kacetla bude určitě zajímavé sledovat, do jaké míry bude vedení města zveřejňovat detaily o uchazečích jednotlivých výběrových řízení a také detaily o jednotlivých nabídkách.

"Tohle by pak teprve byly nové skutečnosti, protože takové věci se dřív nezveřejňovaly. A zcela oprávněně to někteří kritizovali kvůli chybějící transparentnosti," dodal opoziční zastupitel.

Vedení radnice chce v rámci větší otevřenosti zavést i elektronický hlasovací systém, který se bude využívat při konání veřejných zastupitelstev.

"Občané tak budou moci sledovat, jak zastupitelé v průběhu volebního období hlasovali. Také budeme zveřejňovat klíčová hlasování v radě města a pravidelně provádět výzkumy veřejného mínění ve spolupráci se znojemskou Vysokou školou ekonomickou," slíbil Gabrhel.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz