Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemská Radniční věž půjčí i kola

  18:50aktualizováno  18:50
Vyšlapat schody na její vyhlídku vyžaduje od člověka minimálně průměrnou fyzickou kondici. Nejen proto, že schodů je opravdu hodně. Ale i proto, že místy svojí strmostí připomínají spíše žebřík. Přesto stojí Radniční věž ve Znojmě rozhodně za to navštívit.

Radniční věž Znojmo - Stará znojemská radnice byla postavena již v roce 1260. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Výhled z ní je totiž skvostný. Kromě historického města a přilehlého Národního parku Podyjí s klikatící se řekou Dyjí jsou z věže za jasného počasí vidět i rakouské Alpy.

Od května se mají navíc služby ve věži rozšiřovat. Město totiž před několik týdny pronajalo její vyhlídkové prostory soukromníkovi. Ten má do věže přilákat více turistů. Doposud ji návštěvníci Znojma totiž tak trochu opomíjeli.

"Vstupné zůstalo stejné, nic jsme radikálně neměnili. Dospělé tak vyjde výstup na vyhlídku dvacet korun, děti a důchodce o polovinu méně,“ popsal provozovatel vyhlídkových tras Milan Trojan. 
 

Věž má unikátní střechu
Radniční věž byla na objednávku místních konšelů vystavěna v letech 1445 až 1448 kamenickým mistrem Mikulášem ze Sedlešovic. Unikum na ní tvoří složitá střecha.

"Subtilně působící hranolová věž je zastřešena neobyčejně složitou a dynamickou konstrukcí se dvěma úrovněmi ochozů, ozdobenou osmi menšími věžičkami a vysokým středovým jehlanem. Střechu věže tak můžeme jistě označit za jednu z nejmistrnějších ukázek pozdně gotické architektury a tesařství na území republiky,“ míní znojemský radní a historik Jiří Kacetl.

Z ochozů věže bylo možno udržovat výborný přehled o dění v celém městě a jeho širokém okolí. "Věž tedy fungovala jako ústřední nervový bod organismu městského opevnění. Byla nepostradatelnou hláskou, odkud bylo možné spatřit jakýkoli pohyb nepřítele v okolí města, zejména v široce otevřené krajině na jihu, kudy probíhá moravsko-rakouská hranice,“ dodal Kacetl.

Centrum pro cyklisty
V Radniční věži vzniká od tohoto měsíce cyklistické informační centrum, které lidem poskytne specializované informace především pro zájemce o cykloturistiku a s tím související služby.

"S nastávající cykloturistickou sezónou tak mohou cyklisté využít prvních aktivit projektu Cyklotour, který je zaměřen na vznik asistenčních služeb cykloturistům při cestách po Česku. Od čtvrtka je zkušebně zaveden tento projekt pro oblast Znojemska, postupně takové služby chceme rozšiřovat na celou Českou republiku,“ uvedl Čestmír Vala ze zájmového sdružení Cyklo Klub Kučera Znojmo.

Právě toto sdružení se naplňování myšlenky asistenčních a informačních služeb věnuje již pět let. Centrum v Radniční věži má zájemcům mimo cenných rad o místních cyklostezkách nabídnout i zapůjčení kol či nejrůznější nářadí pro nutné opravy.

Ve vstupu do věže bude rovněž prodejna propagačních materiálů města a suvenýrů. Věž je otevřena od 9 do 16 hodin, přes léto do 20 hodin.

Čtěte zítra v MF DNES

Přehled jihomoravských vyhlídkových věží a rozhleden a zajímavosti o jejich historii najdete v pátečním vydání regionálních příloh Brno a Jižní Morava MF DNES.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz