Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemská Radniční věž půjčí i kola

  18:50aktualizováno  18:50
Vyšlapat schody na její vyhlídku vyžaduje od člověka minimálně průměrnou fyzickou kondici. Nejen proto, že schodů je opravdu hodně. Ale i proto, že místy svojí strmostí připomínají spíše žebřík. Přesto stojí Radniční věž ve Znojmě rozhodně za to navštívit.

Radniční věž Znojmo - Stará znojemská radnice byla postavena již v roce 1260. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Výhled z ní je totiž skvostný. Kromě historického města a přilehlého Národního parku Podyjí s klikatící se řekou Dyjí jsou z věže za jasného počasí vidět i rakouské Alpy.

Od května se mají navíc služby ve věži rozšiřovat. Město totiž před několik týdny pronajalo její vyhlídkové prostory soukromníkovi. Ten má do věže přilákat více turistů. Doposud ji návštěvníci Znojma totiž tak trochu opomíjeli.

"Vstupné zůstalo stejné, nic jsme radikálně neměnili. Dospělé tak vyjde výstup na vyhlídku dvacet korun, děti a důchodce o polovinu méně,“ popsal provozovatel vyhlídkových tras Milan Trojan. 
 

Věž má unikátní střechu
Radniční věž byla na objednávku místních konšelů vystavěna v letech 1445 až 1448 kamenickým mistrem Mikulášem ze Sedlešovic. Unikum na ní tvoří složitá střecha.

"Subtilně působící hranolová věž je zastřešena neobyčejně složitou a dynamickou konstrukcí se dvěma úrovněmi ochozů, ozdobenou osmi menšími věžičkami a vysokým středovým jehlanem. Střechu věže tak můžeme jistě označit za jednu z nejmistrnějších ukázek pozdně gotické architektury a tesařství na území republiky,“ míní znojemský radní a historik Jiří Kacetl.

Z ochozů věže bylo možno udržovat výborný přehled o dění v celém městě a jeho širokém okolí. "Věž tedy fungovala jako ústřední nervový bod organismu městského opevnění. Byla nepostradatelnou hláskou, odkud bylo možné spatřit jakýkoli pohyb nepřítele v okolí města, zejména v široce otevřené krajině na jihu, kudy probíhá moravsko-rakouská hranice,“ dodal Kacetl.

Centrum pro cyklisty
V Radniční věži vzniká od tohoto měsíce cyklistické informační centrum, které lidem poskytne specializované informace především pro zájemce o cykloturistiku a s tím související služby.

"S nastávající cykloturistickou sezónou tak mohou cyklisté využít prvních aktivit projektu Cyklotour, který je zaměřen na vznik asistenčních služeb cykloturistům při cestách po Česku. Od čtvrtka je zkušebně zaveden tento projekt pro oblast Znojemska, postupně takové služby chceme rozšiřovat na celou Českou republiku,“ uvedl Čestmír Vala ze zájmového sdružení Cyklo Klub Kučera Znojmo.

Právě toto sdružení se naplňování myšlenky asistenčních a informačních služeb věnuje již pět let. Centrum v Radniční věži má zájemcům mimo cenných rad o místních cyklostezkách nabídnout i zapůjčení kol či nejrůznější nářadí pro nutné opravy.

Ve vstupu do věže bude rovněž prodejna propagačních materiálů města a suvenýrů. Věž je otevřena od 9 do 16 hodin, přes léto do 20 hodin.

Čtěte zítra v MF DNES

Přehled jihomoravských vyhlídkových věží a rozhleden a zajímavosti o jejich historii najdete v pátečním vydání regionálních příloh Brno a Jižní Morava MF DNES.

.Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Najdete na iDNES.cz