ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Znojemskou školu chystají na inkluzi, úpravy přijdou na 40 milionů

  • 26
Bezbariérová škola pro handicapované děti má díky dotacím vzniknout v druhém největším jihomoravském městě. Znojemští zastupitelé už schválili spolufinancování projektu, žádost podává Základní škola náměstí Republiky.

„Chceme zajistit bezbariérovost školy a získat prostory, které nám chybí pro zajištění výuky všech dětí,“ vysvětlil ředitel Zdeněk Mikulič.

Kromě zmodernizování některých stávajících učeben vyrostou i nové pro žáky se specifickými poruchami učení. „Vznikly by i učebny pro společné vzdělávání. Tak by se ve škole mohli vzdělávat i handicapovaní žáci v rámci inkluze,“ dodala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Modernizace školy se má rozjet už v příštím roce, vyšla by až na 40 milionů korun. Většina peněz má doputovat z fondů Evropské unie, zbytek zaplatí stát a město.

Pro děti s tělesným postižením je zatím ve Znojmě technicky přizpůsobená jen Základní škola JUDr. Mareše.

Děti s handicapy vzděláváme již dlouho, sděluje ředitelka

„Inkluze pro nás není žádnou novinkou, protože děti s různými typy handicapů vzděláváme běžně a již dlouhou dobu. Jedinou změnou bude to, že si teď budeme moci zažádat o finanční podporu ve větší výši, než tomu bylo dosud,“ řekla ředitelka Eva Hubatková.

Inkluze, tak jak ji nastavuje novela školského zákona, ale znamenala práci pro všechny školy.

„Ředitelé museli vyhodnotit skladbu žáků, shromáždit informace o speciálních učebnicích a kompenzačních pomůckách, které má škola k dispozici, nebo zaktualizovat všechny dokumenty s platnou legislativou a terminologií, tedy školní řády nebo webové stránky,“ vypočetla šéfka školského odboru Denisa Krátká.

Proti způsobu, jakým stát nařizuje začleňování dětí s problémy do běžných školních tříd, je šéf znojemských školských odborů Jaromír Příkazský. Tvrdí, že běžný učitel nemá šanci zvládnout s mentálně postiženými to, co jejich specializovaní kolegové v praktických a speciálních školách.