Šéfkuchař hotelu Prestige ve Znojmě Radek Tesař

Šéfkuchař hotelu Prestige ve Znojmě Radek Tesař | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Znojemské biopotraviny podle čínské medicíny

  • 2
V každém ročním období je lidský organismus zatížen rozdílně, a tak potřebuje pokaždé jinou stravu. Tvrdí to tradiční čínská medicína, podle níž vyznavači zdravého životního stylu rádi připravují pokrmy. Od března začne taková jídla nabízet restaurace znojemského Hotelu Prestige. Jako jediná v zemi.

"Tradiční jídelníček samozřejmě nezrušíme, ale z velké části bude připraven z biopotravin," říká šéfkuchař hotelu Radek Tesař.

Jak bude nový jídelníček vypadat?
Tyto wellness neboli vitální jídelníčky se tvoří podle tradiční čínské medicíny a jejích pěti elementů. Ty jsou založeny na vaření z čerstvých, zdravých a sezonních surovin.

Jak tedy takové vaření konkrétně vypadá?
Jídla jsou připravována ze základních potravin a částečně biopotravin. Samotná technika vaření je pak založena na tři tisíce let starém propracovaném principu, kdy do pokrmů přidáváme pět různých chutí v podobě potravin a koření. Tím se stává připravovaný pokrm naprosto vyváženým, lehce stravitelným a chuťově výjimečným.

ČESKY PO ČÍNSKU

"I do tradičních jídel chceme dávat co nejméně látek, které škodí organismu."

Takže klasická jídla v jídelníčku postupně utlumíte?
Ne, nechceme totiž naše hosty do něčeho tlačit. Jídelníček bude i nadále tradiční, ale bude už z části připraven podle nového způsobu, abychom do jídla použili co nejméně látek, které neprospívají organismu. To znamená, že budeme mít klasický řízek, který ale připravíme na pánvi a na řepkovém oleji lisovaném za studena. Budeme mít i typická grilovaná žebírka v pivní marinádě s medem. Ale zase: podle tradiční a vyvážené techniky tam dáme více zázvoru a koriandru, což napomáhá lepšímu strávení masa a není po nich těžko. Budeme mít i klasický steak, připravený však na panenském olivovém oleji nebo na řepkovém lisovaném za studena. Bude tam více zázvoru, místo knedlíku použijeme třeba žemlový nákyp z celozrnné mouky. A v našem jídelníčku bude vždy jedno vitální menu, které bude připraveno podle pěti zmíněných elementů. Chceme ukázat, že i to, co je zdravé, může být chutné.

Jak se bude takové "wellness menu" vlastně vytvářet?
Tak například jaro je období, kdy je obzvlášť zatížený orgánový okruh jater a žlučník. Tedy je na místě tento okruh posilovat výběrem vhodných potravin a chutí. Tímto směrem se bude ubírat i připravené wellness menu pro našeho hosta.

Bude to ale opravdu podle zásad vitální stravy?
Samozřejmě. Proto jsme přizvali poradkyni na zdravou výživu Ivanu Stenzlovou, která je propagátorkou jak západní dietologie, tak i tradiční čínské medicíny. S celým projektem nám hodně pomáhá.

Jsou u nás potraviny na taková jídla vůbec běžně dostupné?
Všechny tyto potraviny jsou u nás dostupné. Kdo by o to měl opravdu větší zájem a chtěl se takové stravě věnovat, má to i kousek do Rakouska, kde jsou tamní obchody přímo nabity potřebnými surovinami, a jsou dokonce cenově dostupnější než u nás.

JEN Žádný glutamát

"Když používáme bujón, tak zásadně zeleninový biobujón."

A co tolik nezdravý glutamát?
Samozřejmě že tato kuchyně je absolutně bez glutamátu. Když se používá nějaký bujón, tak zásadně zeleninový biobujón. Jinak žádné glutamátové soli, žádné glutamátové kořenící přípravky. Vaří se s běžnou solí a vybranými kořeními. Hodně se používá zázvor, koriandr, kurkuma, tymián, rozmarýn, majoránka či oregáno.

Jaká je potom cena takových jídel?
Ceny se podstatně lišit nebudou, protože je vše připraveno zejména z domácích potravin.

Kolik restaurací tento styl kuchyně vlastně provozuje?
Co já vím, tak tato takzvaná pětielementová kuchyně se zatím u nás v zemi nikde nenabízí.