Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemské vinobraní nabídlo chleba s cibulí. Za krále byl Pomeje

  20:42aktualizováno  20:42
O víno a historický průvod byl obrovský zájem na tradičním znojemském vinobraní. Podél trasy pochodu v historických kostýmech - na náměstí Svobody, Divišově náměstí a Masarykově náměstí - byla odpoledne hlava na hlavě.

Historický průvod na znojemském vinobraní | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Krále Jana Lucemburského ztělesnil Jiří Pomeje, který si vyzkoušel koňské sedlo při nedávné svatbě s Ivetou Bartošovou. Návštěvníci, kteří se neprotlačili do předních řad, mohli vše sledovat na velkoplošných obrazovkách.

"Nemůžu si pomoct, ale zdá se mi, že je tady ještě víc lidí než loni. Průvod má nové postavy, více účinkujících. A to vyvrcholení teprve přijde," pochvaloval si znojemský starosta Petr Nezveda. Měl na mysli večerní vystoupení Lucie Bílé a Václava Neckáře a ohlášeného Petra Rychlého.

Přítomné na každém kroku lákaly tradiční masové pochoutky, uzená žebra, cigára, kuřecí a vepřové maso. Šetřílci se mohli nasytit například chlebem s domácím máslem a cibulí za pouhých deset korun.

Test na hladinku alkoholu v krvi
Pokud měl někdo naspěch a potřeboval zjistit, jestli může sednout za volant, stačilo na Masarykově náměstí zamířit ke studentce zdravotní školy, která zájemcům změřila vedle krevního tlaku a hladiny cukru v krvi i alkohol. Za deset korun.

"Na alkohol chodilo celou sobotu strašně moc lidí. Asi tak pětadvacet, většina ale nulu neměla. Někteří si chtěli hladinu alkoholu zjistit jen pro zajímavost," popsala Petra Kalašová.

Vinobraní pod Pálavou
Asi dvacet tisíc lidí zaplnilo mikulovské náměstí a přilehlé prostory, kde vrcholilo také Pálavské vinobraní. Pokud jde o historický průvod, novinkou letošního programu bylo vysvobození krále Václava IV. z vídeňského vězení. Po něm následoval krojový průvod. Už v pátek večer purkmistr vyslal družinu zbrojnošů, aby krále vysvobodili, což odpovídá historické skutečnosti.

Král se starostou města pozdravili v poledne návštěvníky na náměstí a pak ještě v amfiteátru. "Letošní novinkou je stanové městečko v prostorách učiliště na Vídeňské ulici, kde mohli za levný peníz návštěvníci přespat. Ubytovalo se tam zhruba 400 lidí, většinou mladí cyklisté, ale i starší lidé s karavany," uvedla manažerka městského úřadu Kristýna Michnová.

Zatímco znojemské vinobraní skončí s dnešní půlnocí, v Mikulově pokračují i zítra. Například přehlídkou dechových hudeb, koncertem Hany a Petra Ulrychových. Také výstupem na svatý Kopeček s pohádkovými zastaveními, který pořadatelé přichystali především pro děti.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz