Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemsko se bude učit třídit odpad

  16:48aktualizováno  16:48
Na Znojemsku se začne "vyučovat" nový předmět: třídění odpadu. Jeho frekventanty budou v podstatě všichni obyvatelé okresu. Pilotní projekt společnosti Eko-kom, která organizuje oddělený sběr v České republice, totiž počítá kromě dodání nových tří set kontejnerů na tříděné sklo i s velkou osvětou.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Kontejnery na tříděný odpad | foto: iDNES.cz

"Chceme napomoci tomu, aby se na Znojemsku začalo třídit podstatně více. Zapojíme školy do vzdělávacích programů, které by měly formu pojízdné výstavy, chceme organizovat přednášky i vytvořit letáky do domácností na podporu třídění. Chceme, aby se do systému kromě obcí zapojily i soukromé sběrny či výkupny," uvedla Jana Krčmářová z Eko-komu.

Vzdělávací kampaň má následovat po výměně kontejnerů, která se kompletně uskuteční do poloviny roku. Zatímco průměrný Jihomoravan vytřídí za rok přes 34 kilogramů odpadu, běžný obyvatel Znojemska se do této statistiky zapisuje jen osmnácti kilogramy.

Aby se situace zlepšila, vydává mimo jiné od letoška odpadová firma A.S.A. Eko Znojmo letáčky každému, kdo přijde na městský úřad zaplatit poplatek za popelnici. V materiálu nabízí praktické rady, jak správně a efektivně odpadky třídit.

Za třídění budou odměny
Nové kontejnery od společnosti Eko-kom, která zajišťuje zpětný odběr a využití použitých obalů a obcím podle množství vytříděného odpadu poté zaplatí odměnu, mají na Znojemsku odstartovat takzvaný dvousložkový sběr skla.

Obyvatelé regionu budou rozdělovat sklo bílé a barevné. Nebudou tedy již vhazovat sklo do jedné nádoby jako dosud, ale do dvou. Kontejnery ve tvaru zvonů budou bílé na sklo čiré a zelené na sklo barevné.

Ke zlepšení úrovně třídění odpadu má dopomoci i stavba regionálního odpadového centra, které ve Znojmě vzniká. Třídit se v něm bude papír i plasty. Současná znojemská odpadová firma posílá s použitým a vyhozeným papírem či plastem až jeden vůz denně na dotřiďovací linku do Třebíče, vzdálené šedesát kilometrů. Ušetřené peníze za svoz tak v budoucnu mohou putovat do osvěty.

Dokončení centra puma neohrozila
Stavba odpadového centra je největší investicí letošního roku ve Znojmě. Spolu s evropskými i státními dotacemi si vyžádá skoro sedmdesát milionů korun.
 
Co se týče získání evropské dotace, jsou Znojemští vázáni letošním květnem, dokdy musí být odpadové centrum postaveno. Radní věří, že se to stihne. A to i přesto, že v rozestavěném areálu vybuchla nedávno při stavebních pracích letecká puma z druhé světové války.

Výbuch si vyžádal jen minimální škody, i tak ale stavba na čas ustala. "Ta událost způsobila asi čtrnáctidenní zpoždění, dotace by ale neměla být nijak ohrožena," je přesvědčen znojemský místostarosta Jan Blažíček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz