Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemsko se bude učit třídit odpad

  16:48aktualizováno  16:48
Na Znojemsku se začne "vyučovat" nový předmět: třídění odpadu. Jeho frekventanty budou v podstatě všichni obyvatelé okresu. Pilotní projekt společnosti Eko-kom, která organizuje oddělený sběr v České republice, totiž počítá kromě dodání nových tří set kontejnerů na tříděné sklo i s velkou osvětou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Kontejnery na tříděný odpad | foto: iDNES.cz

"Chceme napomoci tomu, aby se na Znojemsku začalo třídit podstatně více. Zapojíme školy do vzdělávacích programů, které by měly formu pojízdné výstavy, chceme organizovat přednášky i vytvořit letáky do domácností na podporu třídění. Chceme, aby se do systému kromě obcí zapojily i soukromé sběrny či výkupny," uvedla Jana Krčmářová z Eko-komu.

Vzdělávací kampaň má následovat po výměně kontejnerů, která se kompletně uskuteční do poloviny roku. Zatímco průměrný Jihomoravan vytřídí za rok přes 34 kilogramů odpadu, běžný obyvatel Znojemska se do této statistiky zapisuje jen osmnácti kilogramy.

Aby se situace zlepšila, vydává mimo jiné od letoška odpadová firma A.S.A. Eko Znojmo letáčky každému, kdo přijde na městský úřad zaplatit poplatek za popelnici. V materiálu nabízí praktické rady, jak správně a efektivně odpadky třídit.

Za třídění budou odměny
Nové kontejnery od společnosti Eko-kom, která zajišťuje zpětný odběr a využití použitých obalů a obcím podle množství vytříděného odpadu poté zaplatí odměnu, mají na Znojemsku odstartovat takzvaný dvousložkový sběr skla.

Obyvatelé regionu budou rozdělovat sklo bílé a barevné. Nebudou tedy již vhazovat sklo do jedné nádoby jako dosud, ale do dvou. Kontejnery ve tvaru zvonů budou bílé na sklo čiré a zelené na sklo barevné.

Ke zlepšení úrovně třídění odpadu má dopomoci i stavba regionálního odpadového centra, které ve Znojmě vzniká. Třídit se v něm bude papír i plasty. Současná znojemská odpadová firma posílá s použitým a vyhozeným papírem či plastem až jeden vůz denně na dotřiďovací linku do Třebíče, vzdálené šedesát kilometrů. Ušetřené peníze za svoz tak v budoucnu mohou putovat do osvěty.

Dokončení centra puma neohrozila
Stavba odpadového centra je největší investicí letošního roku ve Znojmě. Spolu s evropskými i státními dotacemi si vyžádá skoro sedmdesát milionů korun.
 
Co se týče získání evropské dotace, jsou Znojemští vázáni letošním květnem, dokdy musí být odpadové centrum postaveno. Radní věří, že se to stihne. A to i přesto, že v rozestavěném areálu vybuchla nedávno při stavebních pracích letecká puma z druhé světové války.

Výbuch si vyžádal jen minimální škody, i tak ale stavba na čas ustala. "Ta událost způsobila asi čtrnáctidenní zpoždění, dotace by ale neměla být nijak ohrožena," je přesvědčen znojemský místostarosta Jan Blažíček.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

Najdete na iDNES.cz