Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemský rekordman v počtu odběrů krve nehodlá končit

  13:57aktualizováno  13:57
Jako předseda okresního soudu ve Znojmě pomáhá dvaapadesátiletý soudce Jaromír Kapinus již řadu let spravedlnosti. Jako pravidelný dárce krve pak pomáhá lidem v ohrožení života. Nyní má za sebou již dvoustý odběr krve. Nikoho podobného transfuzní oddělení znojemské nemocnice dosud nezaznamenalo.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Nevím, jestli je to z nějakého vnitřního přesvědčení. Ale nedělá mi to žádný zdravotní problém, tak proč s tím končit," říká soudce o vysokém čísle odběrů. Kapinus, který znojemský soud vede deset let, tak již na záchranu lidských životů daroval okolo stovky litrů své krve.

Krev dává zdarma od roku 1988. Za tu dobu posbíral od Českého červeného kříže nejrůznější ocenění, od bronzové Janského plakety, přes stříbrnou a zlatou až ke Zlatým křížům.

Ten nejvyšší - Zlatý kříž Českého červeného kříže 1. třídy byl za 160 bezpříspěvkových odběrů. "Kvůli oceněním to ale rozhodně nedělám," říká.

Darovat krev šel poprvé kvůli zemětřesení v Rumunsku
Poprvé se soudce Jaromír Kapinus rozhodl darovat svoji krev ve chvíli, kdy do Československa dorazila žádost z Rumunska, které v roce 1988 postihlo velké zemětřesení. "Tak jsem šel tehdy krev darovat a už jsem u toho zůstal," popsal.

Jak se vlastně k číslu 200 dostal, když muži mohou svoji krev poskytnout k odběru maximálně čtyřikrát do roka? "Samozřejmě ten počet, který mám, vznikl tak, že dávám i plazmu z krve. Ta se dává častěji, asi desetkrát nebo dvanáctkrát za rok," vysvětlil.

Se svým výkonem se znojemský soudce ale nechce nijak zviditelňovat. To raději hovoří o svých zálibách. "Rád jezdím pro radost na kole. Letos jsme byli na Šumavě. Jezdíváme i na Slovensko, kde mám příbuzné. A taky si rád zahraju fotbal," nezapře sportovce.

Vyšší ocenění pro takové dárce krve, jako je Jaromír Kapinus, do této chvíle neexistovalo. Teď je tomu ale již jinak. "Nyní jedu z porady ředitelů, kde říkali, že nad 250 odběrů bude již také ocenění," řekla včera ředitelka znojemského spolku Českého červeného kříže Jana Šerháková a potvrdila, že lidí blížících se tolika odběrům, jako má na svém kontě Jaromír Kapinus, je hrstka.

Zatím je dárců dostatek Dárců krve je na Znojemsku v tuto chvíli dostatek. Stále více se však orientují na Rakousko. Vedou je k tomu hlavně peníze, které tam dostávají. Například v roce 2001 se do znojemského transfuzního oddělení přihlásilo 326 nových dárců, předloni to bylo už jen 234.

Postupný úbytek si lékaři vysvětlují i tím, že mladých lidí, čili potenciálních nových dárců, je obecně méně, protože populace stárne. Odliv dárců, konkrétně do rakouského Retzu, je však hned druhou příčinou. Tamní pobočka firmy Humanplasma nabízí za odběr plazmy patnáct eur. Mnozí lidé přitom nevědí, že v tuzemsku mohou dostat podobnou částku. Dárcovství krve je sice v České republice dobrovolné a bezpříspěvkové, ale za takzvané aferetické odběry, kam patří i odběr plazmy, může dárce dostat finanční příspěvek. Ten nyní ve Znojmě činí 400 korun plus 55 korun na svačinu. Jedná se tedy o částku shodnou s penězi, které lze získat v Rakousku. Pro Znojmo částečný úbytek dárců neznamená zatím žádné ohrožení. "Klesající trend však v žádném případě nesmíme připustit," uvedl před časem primář znojemského transfuzního oddělení Jan Simonides. I proto lékaři pravidelně pořádají na školách osvětové přednášky, aby k dárcovství přesvědčili dospívající mládež.

***

"Kvůli nějakým oceněním to rozhodně nedělám." Jaromír Kapinus

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Zdrogovaný bez řidičáku ujížděl policistům, motorkář kvůli němu spadl

Zdrogovaný muž bez řidičáku ujížděl policistům, málem srazil motorkáře

Zběsilou jízdou se v uplynulých dnech snažil setřást policisty jednatřicetiletý řidič v Brně. Když jej po hrozbě...

Najdete na iDNES.cz