Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemský rekordman v počtu odběrů krve nehodlá končit

  13:57aktualizováno  13:57
Jako předseda okresního soudu ve Znojmě pomáhá dvaapadesátiletý soudce Jaromír Kapinus již řadu let spravedlnosti. Jako pravidelný dárce krve pak pomáhá lidem v ohrožení života. Nyní má za sebou již dvoustý odběr krve. Nikoho podobného transfuzní oddělení znojemské nemocnice dosud nezaznamenalo.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Nevím, jestli je to z nějakého vnitřního přesvědčení. Ale nedělá mi to žádný zdravotní problém, tak proč s tím končit," říká soudce o vysokém čísle odběrů. Kapinus, který znojemský soud vede deset let, tak již na záchranu lidských životů daroval okolo stovky litrů své krve.

Krev dává zdarma od roku 1988. Za tu dobu posbíral od Českého červeného kříže nejrůznější ocenění, od bronzové Janského plakety, přes stříbrnou a zlatou až ke Zlatým křížům.

Ten nejvyšší - Zlatý kříž Českého červeného kříže 1. třídy byl za 160 bezpříspěvkových odběrů. "Kvůli oceněním to ale rozhodně nedělám," říká.

Darovat krev šel poprvé kvůli zemětřesení v Rumunsku
Poprvé se soudce Jaromír Kapinus rozhodl darovat svoji krev ve chvíli, kdy do Československa dorazila žádost z Rumunska, které v roce 1988 postihlo velké zemětřesení. "Tak jsem šel tehdy krev darovat a už jsem u toho zůstal," popsal.

Jak se vlastně k číslu 200 dostal, když muži mohou svoji krev poskytnout k odběru maximálně čtyřikrát do roka? "Samozřejmě ten počet, který mám, vznikl tak, že dávám i plazmu z krve. Ta se dává častěji, asi desetkrát nebo dvanáctkrát za rok," vysvětlil.

Se svým výkonem se znojemský soudce ale nechce nijak zviditelňovat. To raději hovoří o svých zálibách. "Rád jezdím pro radost na kole. Letos jsme byli na Šumavě. Jezdíváme i na Slovensko, kde mám příbuzné. A taky si rád zahraju fotbal," nezapře sportovce.

Vyšší ocenění pro takové dárce krve, jako je Jaromír Kapinus, do této chvíle neexistovalo. Teď je tomu ale již jinak. "Nyní jedu z porady ředitelů, kde říkali, že nad 250 odběrů bude již také ocenění," řekla včera ředitelka znojemského spolku Českého červeného kříže Jana Šerháková a potvrdila, že lidí blížících se tolika odběrům, jako má na svém kontě Jaromír Kapinus, je hrstka.

Zatím je dárců dostatek Dárců krve je na Znojemsku v tuto chvíli dostatek. Stále více se však orientují na Rakousko. Vedou je k tomu hlavně peníze, které tam dostávají. Například v roce 2001 se do znojemského transfuzního oddělení přihlásilo 326 nových dárců, předloni to bylo už jen 234.

Postupný úbytek si lékaři vysvětlují i tím, že mladých lidí, čili potenciálních nových dárců, je obecně méně, protože populace stárne. Odliv dárců, konkrétně do rakouského Retzu, je však hned druhou příčinou. Tamní pobočka firmy Humanplasma nabízí za odběr plazmy patnáct eur. Mnozí lidé přitom nevědí, že v tuzemsku mohou dostat podobnou částku. Dárcovství krve je sice v České republice dobrovolné a bezpříspěvkové, ale za takzvané aferetické odběry, kam patří i odběr plazmy, může dárce dostat finanční příspěvek. Ten nyní ve Znojmě činí 400 korun plus 55 korun na svačinu. Jedná se tedy o částku shodnou s penězi, které lze získat v Rakousku. Pro Znojmo částečný úbytek dárců neznamená zatím žádné ohrožení. "Klesající trend však v žádném případě nesmíme připustit," uvedl před časem primář znojemského transfuzního oddělení Jan Simonides. I proto lékaři pravidelně pořádají na školách osvětové přednášky, aby k dárcovství přesvědčili dospívající mládež.

***

"Kvůli nějakým oceněním to rozhodně nedělám." Jaromír Kapinus

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Najdete na iDNES.cz