Znojemský stadion se při druholigové premiéře s ostravským Baníkem slušně...

Znojemský stadion se při druholigové premiéře s ostravským Baníkem slušně zaplnil. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Trhliny v betonu, nebezpečné zábradlí. Znojemský stadion šetří policie

  • 6
V neděli si tam bezmála dva a půl tisíce fanoušků užívalo bouřlivou atmosféru zápasu druhé nejvyšší soutěže mezi domácím týmem a ostravským Baníkem. Ani dva roky po otevření však znojemský fotbalový stadion nebudí emoce pouze na hřišti a v hledišti, ale i mimo ně.

Podle kritiků byl totiž sportovní stánek za sto milionů korun zrekonstruován kvapně, nedbale a příliš draze.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podal za celou znojemskou opozici zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo). A případ se kvůli možné podjatosti dostal na stůl nejprve hodonínským policistům.

Ti ale pochybení nezjistili. „Policejní komisař dospěl k závěru, že nebyl spáchán žádný trestný čin, a spis odložil,“ shrnul mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Přesto však verdikt nemusí být konečný. Část spisu totiž nově doputovala do Znojma okresnímu státnímu zástupci a hospodářské kriminálce. „Mohu potvrdit, že část kauzy jsme převzali a nyní šetříme,“ podotkla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová s tím, že podrobnosti sdělit nemůže.

877 tisíc korun za den

Faktem je, že rekonstrukce stadionu v horním parku probíhala ve velkém kvapu. Zastupitelstvo o ní rozhodlo v září 2013, přestože se nevědělo, které ministerstvo opravy zafinancuje a jak velkou měrou se na nich bude podílet fotbalový klub a radnice.

V zimě začala instalace vyhřívaného trávníku, tribuny přišly na řadu v létě 2014. Rekonstrukce tribun spolkla 50 milionů korun a trvala jen 57 dní. Znamená to, že v průměru bylo každý den proinvestováno 877 tisíc korun.

Pásky politici slavnostně stříhali jen čtrnáct dnů před komunálními volbami za účasti premiéra Bohuslava Sobotky i jihomoravského hejtmana Michala Haška (oba ČSSD). A už na otvíračce si fotbaloví fanoušci, kterým ještě za zády zrál beton, všímali nedodělků.

Na začátku loňského roku proto opozice na zastupitelstvu iniciovala, aby se úrovní rekonstrukce zabýval kontrolní výbor. Ten skutečně začal pracovat, v jedenáctičlenné komisi ale byli jen dva zástupci opozice. Mezi nimi také Jiří Feichtinger (Změna Znojmo).

„Někteří členové výboru opakovaně prohlašovali, že nemáme co kontrolovat, a práci bojkotovali. Chyběly ale třeba výplně v zábradlí, takže tam malé dítě mohlo propadnout. Chyběla vyfakturovaná brána. Řada lidí potvrdila, že se vyvrátilo zábradlí, protože byl mokrý beton,“ jmenuje jen část nedodělků Feichtinger.

Reklamace už nepomůže, upozorňuje odborník

Na kontrolu stadionu si tak opozice přizvala nezávislého architekta a statika, který „fušeřinu“ v mnoha ohledech potvrdil. Kontrolní výbor proto doporučil zaplatit soudního znalce, jenž by vypracoval posudek hodnotící kvalitu a také rozsah odvedených prací.

Znojemští radní to však odmítli. „Stavba je pořád živá a v záruce, procesní chyby jsou stále odstraňovány společností Metrostav. Reklamace není nic neobvyklého, je to zcela běžná záležitost,“ zdůvodnil rozhodnutí radních starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Rozčarovaní zástupci opozice si proto z vlastních prostředků přizvali nezávislého experta na betonové konstrukce a vedoucího katedry na ČVUT v Praze Luboše Podolka, který stav tribun na stadionu zhodnotil. Poukázal na desítky nedostatků.

Z jeho závěrů navíc vyplývá, že ani reklamace už nepomůže. „Vzniklé divoké trhliny se budou obtížně sanovat, lze je v současnosti již jen respektovat a následně se je pokusit vyplnit pružnou injektáží,“ napsal ve zprávě Podolka.

Vedle trhlin a nerovností patrných pouhým okem také zmiňuje, že při přívalových deštích hrozí, že nateče vstupními dveřmi, a zábradlí je nebezpečné. „Navržené kotvení je nevhodné, neboť opírající se člověk může působit silou, kterou nebude schopné přenášet,“ zní další závěr Podolky.

Kolaudace bez připomínek? Opozice nechápe

Opozice nechápe, jak mohl stavební úřad vydat kolaudační rozhodnutí bez připomínek. „Často zaznívá, že máme být rádi, že jsme peníze na rekonstrukci dostali. Ale tak to prostě není, ty peníze se neobjevily odnikud, musel je někdo vydělat,“ zlobí se Feichtinger.

Rekonstrukce stadionu si vyžádala zhruba sto milionů korun, město se podílelo třetinou a dotace získalo od ministerstva školství. S opravami se začalo poté, co znojemští fotbalisté postoupili do nejvyšší soutěže.

Klub, který už opět hraje v druhé lize, si při čekání na peníze zažil krušné chvilky. Kvůli nezaplacené faktuře za vyhřívaný trávník dokonce okresní soud stadion předběžným opatřením uzavřel. Vedení mluvilo i o konci fotbalu ve Znojmě (psali jsme zde). K tomu ale nakonec nedošlo.