Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemští strážníci honí zloděje na dvoukolkách

  14:21aktualizováno  14:21
Slunečné počasí, pár minut před polednem. Pětatřicetiletý muž přistupuje ve znojemském parku poblíž náměstí Komenského k mladé ženě. Vytrhne jí kabelku a utíká pryč. Zpoza rohu vyjíždějí dva strážníci na elektrických dvoukolkách, překonávají několik schůdků v parku a míří k běžci.

Znojemští strážníci se po ulicích prohánějí na dvoukolce | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Za necelou půlminutu sprintera dohánějí. Muž se zastavuje, sotva popadá dech, a strážníci tak nemají příliš práce ho zadržet.

Okradenou tentokrát sehrála mluvčí strážníků, zloděje redaktor MF DNES. Na vlastní kůži se ve čtvrtek přesvědčil, že není jednoduché dvoukolkám utéci.

Znojmo si je pořídilo jako první v republice, a to tři. Z řad kritiků zaznívá, že stroje jsou na "lovení“ zlodějíčků či vandalů příliš pomalé. A drahé - jeden přijde na 260 tisíc.

Rychlá kontrola rajonu
Na první pohled se dvoukolky mohou jevit jako těžkopádné. Samotný sprint středně zdatného člověka je totiž přece jen o něco rychlejší. Avšak i trénovaný člověk se po čase unaví. Strážníci na dvoukolkách nikoliv.

Navíc mohou bez problému zdolat i drobné překážky, jako jsou třeba schody či kličkování v malých uličkách, což s automobilem či motocyklem nelze.

Není divu, že si strážníci nové stroje pochvalují. "Jezdím na tom denně asi čtyři hodiny. Mým rajonem je Pražská ulice, přilehlé zahrádky i Městský lesík. Celé to projedu asi za dvacet minut, pěšky bych to šel půl dne,“ chválí si vozítko Karel Stehlík.

Na jednotlivých místech svého nemalého území se tento pochůzkář ocitá prý i třikrát za dopoledne. Pěšky to bylo nemyslitelné,“ říká. Neobává se, že by někdo jeho dvoukolku vážící asi 150 kilogramů ukradl, když na ní zrovna nestojí.

Nedá se jen tak ukrást
"Dá se jednoduše uzamknout tím, že z řidítek sejmu ovladač a odnesu si ho. Mohl by ji sice někdo celou odnést. Máme na ně ale zámky podobně jako na kola. Dají se tedy k čemukoliv uzamknout,“ dodal strážník.

Nezvyklá vozidla i po měsících ostrého provozu stále přitahují pozornost obyvatel Znojma. Někteří k nim vzhlížejí s obdivem, jiní s despektem, dalším jsou pro legraci. "Přijde mi to nepraktické, až komické. Pro strážníky to přece musí být těžší než jít pěšky,“ říká mladá maminka Pavlína Peroutková.

Jednadvacetiletý Tomáš Kysilko naopak míní, že pořízení tří dvoukolek byl dobrý tah radnice, přestože ne zrovna levný. "Je to přece rychlejší než chůze. Jsem rozhodně pro,“ komentoval.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Najdete na iDNES.cz