Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemští úředníci v šortkách do práce nesmějí, radnice zavedla „dress code“

  8:02aktualizováno  8:02
V parném létě do práce v kraťasech a sandálech? Zapomeňte. To vzkazuje svým zaměstnancům vedení znojemské radnice. Od září si tamní úředníci musejí dobře rozmýšlet, v čem půjdou oblečeni do práce. Jinak to minimálně schytají od šéfa. Radnice totiž pro ně zavedla takzvaný "dress code". A "vyvoleným" na vhodné oblečení i připlatí.

K džentlmenovi patří oblek, k zaměstnancům radnice taky, řekli si ve Znojmě. Ilustrační foto

Vnitřní směrnice teď zaměstnancům znojemské radnice stanovuje, jak mají vypadat. Kromě čistého vzhledu určuje, jaké oblečení mají do práce nosit.

Po zavedení povinných visaček s vyznačeným jménem je to pro znojemské úředníky další změna, která je má katapultovat blíže zaměstnancům velkých firem.

Právě velké společnosti vhodné oblékání svých zaměstnanců striktně vyžadují. Podle starosty Znojma Petra Nezvedy by i na úřadě měl platit takzvaný klientský přístup.

"Občané jsou zákazníky úřadu a tak bychom se k nim měli chovat. Jak asi vnímá člověk, který přijde na úřad, někoho v kanceláři, kdo tam sedí v kraťasech a pantoflích? To je přece pod úroveň," míní starosta.

Úředníci vnímají nové nařízení často jako nepříjemnou nutnost, někteří si na chodbách ze sebe utahují, co je ještě jako oblečení vhodné a co už ne. Části z nich se navíc nelíbí, že zatímco musí pro nákup reprezentativnějšího oblečení sáhnout do své kapsy, vyšší úředníci, jako jsou ředitelé příspěvkových organizací či vedoucí odborů, ale také sekretářky starosty či jeho řidič, dostanou každým rokem na oblečení zvláštní příspěvek. Takzvané ošatné není nijak zanedbatelné, činí sedm tisíc korun.

Novinku kritizují i někteří opoziční zastupitelé. "Na gymnáziu jsme také nemohli nosit rifle a nalakované nehty. Trochu mně to zavání bývalou politikou naší strany," řekla komunistická poslankyně a zastupitelka Znojma Marta Bayerová.

Úředníci by podle ní měli chodit slušně oblečeni, nikdo by jim ale neměl diktovat jak. A peníze na ošatné by měly být rozděleny plošně mezi všechny úředníky.

"Dress code říká, že zaměstnanci, kteří reprezentují úřad a přicházejí často do styku s klienty, by měli nosit formálnější oblečení, takzvaný byznys styl. Tedy třeba sako, kalhoty u mužů, kostýmek u žen," řekla mluvčí úřadu Denisa Šipošová. A pro ostatní úředníky prý platí mírnější pravidla. "Ty doporučují nosit například košile nebo tričko, pro ženy jednoduché triko, sukně, kalhoty," nastínila mluvčí.

Cílem podle ní není přikazovat, jaký přesný typ oblečení má každý nosit. "V dress code je řečeno, že by se zaměstnanci měli vyhnout příliš neformálnímu oblečení typu šortky, tenisky, pestré vzory, krátká trička, příliš krátké sukně, sandále a podobně," dodala.

Podobná pravidla platí i na brněnském magistrátu. "V kolektivní smlouvě je uvedeno, že každý úředník reprezentuje úřad a jeho oblečení by tomu mělo odpovídat. Když tomu tak není, je jeho nadřízený ho povinen na to upozornit," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Příspěvek na ošatné je podle něj rovněž řízen kolektivní smlouvou. Vybraní zaměstnanci jej dostávají ze sociálního fondu magistrátu.

Ošatné ale není žádnou samozřejmostí. Vypláceno není a nikdy nebylo například na jihomoravském krajském úřadě. Oblékání jeho zaměstnanců "hlídá" jen tamní kodex etiky. "Zaměstnanec je vhodně upraven a oblečen způsobem, který je adekvátní práci a činnostem jemu svěřeným a odpovídající vážnosti instituce. Za nevhodný se považuje zejména špinavý a poškozený oděv, sportovní oblečení a obuv," uvádí kodex.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz