Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojemští zastupitelé vyzvali kvůli korupční aféře starostu k rezignaci

  8:39aktualizováno  8:39
Sedmnáct z jednatřiceti znojemských zastupitelů vyzvalo v dopise starostu Petra Nezvedu z ODS, aby rezignoval kvůli korupčnímu skandálu na radnici. Vytýkají mu, že nechce veřejně vysvětlit, proč je tajemník ve vazbě.

Petr Nezveda | foto: Archiv MAFAMF DNES

Zastupitelé po Nezvedovi minulý týden požadovali, aby ještě do voleb kvůli korupční kauze svolal mimořádné zastupitelstvo. Starosta to odmítl s tím, že nemá žádné nové informace. Znojemským zastupitelům proto o víkendu došla trpělivost.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

"Je to signál, že velká část zastupitelů nesouhlasí s vysvětlením starosty, proč nechce mimořádnou schůzi svolat," řekl MF DNES místostarosta a jeden ze signatářů dopisu Pavel Balík (KDU-ČSL).

Rezignovat nehodlám, vzkázal starosta

Aféra na radnici propukla poté, co na úřad poslední zářijový čtvrtek vtrhla protikorupční policie. Zabavila některé dokumenty a odvedla tajemníka radnice Vladimíra Krejčíře. Ten je nyní kvůli obvinění z úplatkářství ve vazbě a na funkci tajemníka rezignoval (o rezignaci čtěte více zde).

Protikorupční policie vtrhla ve čtvrtek ráno na znojemskou radnici kvůli podezření z manipulace se zadáváním veřejných zakázek (policisté odvezli tajemníka radnice Vladimíra Krejčíře)Protikorupční policie vtrhla ve čtvrtek ráno na znojemskou radnici kvůli podezření z manipulace se zadáváním veřejných zakázek.

To, že by bral peníze od soukromých firem za příslib získání výhodných zakázek od města, bývalý tajemník popírá. Zastupitelé ale od Nezvedy požadovali veřejné vysvětlení. Také chtěli ujištění, že i přes nepřítomnost nejvyššího městského úředníka nebude ohrožen průběh komunálních voleb.

Úryvky z otevřeného dopisu

Váš otevřený dopis, adresovaný členům zastupitelstva, rozhodně nepřispěl ke zklidnění atmosféry ve městě.

Za čtyři roky v čele radnice jste nepochopil, že nejste manažerem soukromé firmy, ale voleným funkcionářem, který se má zodpovídat především občanům.

Byl jste osobně zodpovědný za práci odboru rozvoje a odboru správy majetku a právě ty se ocitly v hledáčku protikorupční policie.

Vaše rozhodnutí nesvolat právě v této citlivé době mimořádné jednání zastupitelstva je výrazem pohrdání vůči podstatné části zastupitelů a především občanů.

K záležitosti opakované pokuty pro organizaci Znojemská beseda jste nezaujal žádné stanovisko a tato záležitost citelně ochudí městskou pokladnu.

"Je pět dní do voleb a já celou věc považuji za pouhé gesto," zdůvodnil svůj postoj Nezveda. Podle něj by svolaná schůze zastupitelstva byla jen předvolebním mítinkem za peníze daňových poplatníků. "Rezignovat určitě nehodlám," dodal.

Zastupitelé nevěří, že starosta radnici zvládne

Podle znojemského zastupitele Zbyška Kaššaie (ČSSD) podepsalo výzvu ke starostově rezignaci už 17 členů z jednatřicetičlenného zastupitelstva. Korupční skandál je podle nich příliš závažný na to, aby jej starosta mohl jen tak ignorovat. "O žádnou kampaň nám nejde, chtěli jsme jen vysvětlení," připomněl Kaššai.

Starosta Nezveda ujistil, že úřad funguje bez omezení. Zastupitelé s tím ale v dopise nesouhlasí. Nevěří, že by Nezveda byl sám schopen zajistit normální chod městského úřadu, protože jej podle nich nedokázal uřídit ani v plné sestavě. "Neměl totiž pod kontrolou ani svého přímého podřízeného a blízkého přítele, tajemníka úřadu Krejčíře," píší signatáři v dopise, který má MF DNES k dispozici.

Zastupitelé ale vytýkají starostovi i to, že se neprojevil jako dobrý hospodář v případě výběrových řízení na Znojemské vinobraní v letech 2009 a 2010. Městská příspěvková organizace Znojemská Beseda totiž za ně nedávno dostala od antimonopolního úřadu pokutu 280 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Najdete na iDNES.cz