Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojmem začal chodit ponocný

  18:48aktualizováno  18:48
Miroslav Kubák z Mašovic donedávna hrával jen dechovku. Teď troubí ve Znojmě i na roh. A k tomu vykřikuje známou formulku: odbila hodina. Stal se totiž zdejším ponocným. Hlásiče nočních hodin ve Znojmě najali hlavně kvůli turistům. Do ulic historického centra vyrazí každý pátek a sobotu.

Znojemský ponocný Miroslav Kubák | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Menší muž v červeném renesančním kostýmu, s lucernou v jedné a buvolím rohem v druhé ruce se rozvážným krokem pomalu sune znojemskou Obrokovou ulicí. Za chvíli se zastaví, z netradičního nástroje vyloudí praskavý troubivý zvuk, napřímí se a spustí: "Odbila dvanáctá hodina, chval každý dům Hospodina, ať nás chrání ve dne v noci, městu Znojmu ku pomoci."

Historická funkce ponocného, kterou jako turistickou atrakci zavedlo Znojmo, zažila v poledne svoji premiéru. Vytrubovat večerku bude od nynějška po celé léto jednapadesátiletý Miroslav Kubák z Mašovic. V pátek a v sobotu v devět a deset večer. Procházet bude kromě Obrokové ulice i Masarykovým náměstím. A v případě významnějších akcí, jako je třeba nadcházející Hudební festival Znojmo, to bude denně.

Miroslava Kubáka, který v civilním životě hraje na trumpetu v dechové kapele, vybrali znojemští představitelé jako jednoho ze dvou kandidátů. A kdyby jej nepřemluvil kamarád, zřejmě by se výběr zúžil na úplné minimum.

Podle prvních ohlasů kolemjdoucích, kteří jeho premiérové počínání se zájmem sledovali, je ale mužem na svém místě. "Nijak zvlášť jsem se na to přitom nepřipravoval, je to vlastně taková improvizace," přiblížil muž, který dosud hraje hlavně při pohřbech. Ani druhý kandidát na ponocného ale nepřijde zkrátka. S Miroslavem Kubákem se totiž bude střídat.

Ponocný, jaký chodíval městem za vlády krále Jana Lucemburského, má být další z turistických atrakcí, které Znojmo svým návštěvníkům nabídne. Kromě ohlašování příchodu noci má rovněž zamykat branky historických průchodů či hradeb, které bývají v noci uzavřeny.

Dnes už původní pracovní náplň ponocného znají jen skuteční pamětníci. "Musí každý den třikrát zvoniti, a sice ráno, v poledne, večer. Při divadle a zábavách vykonávati dozor. V letní čas musí ponocovati od jedenácti do dvou hodin ráno, od září do konce února od desíti do tří hodin ráno a každou hodinu výše uvedenou pískati," zněly před staletími podmínky pro ponocného například v malé středočeské vesničce Dlouhopolsko.

Nejen s novým ponocným se ale budou moci turisté ve Znojmě přes léto setkávat. V historických uličkách narazí na další netradiční postavičky. Přes den zcela jistě neujdou pozornosti zejména dětských návštěvníků Znojma dvě "živé sochy".

I když jsou zatím oděni do futuristicky vyhlížejících oděvů, mají městem najatí mimové nosit rovněž historické kostýmy. "Inspirovali jsme se v turistických centrech světa. Je to prostě dobré oživení města a atrakce, se kterou se rádi nechají fotit děti i dospělí," říká o novince starosta Znojma Petr Nezveda.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz