Znojemský ponocný Miroslav Kubák

Znojemský ponocný Miroslav Kubák | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Znojmem začal chodit ponocný

  • 1
Miroslav Kubák z Mašovic donedávna hrával jen dechovku. Teď troubí ve Znojmě i na roh. A k tomu vykřikuje známou formulku: odbila hodina. Stal se totiž zdejším ponocným. Hlásiče nočních hodin ve Znojmě najali hlavně kvůli turistům. Do ulic historického centra vyrazí každý pátek a sobotu.

Menší muž v červeném renesančním kostýmu, s lucernou v jedné a buvolím rohem v druhé ruce se rozvážným krokem pomalu sune znojemskou Obrokovou ulicí. Za chvíli se zastaví, z netradičního nástroje vyloudí praskavý troubivý zvuk, napřímí se a spustí: "Odbila dvanáctá hodina, chval každý dům Hospodina, ať nás chrání ve dne v noci, městu Znojmu ku pomoci."

Historická funkce ponocného, kterou jako turistickou atrakci zavedlo Znojmo, zažila v poledne svoji premiéru. Vytrubovat večerku bude od nynějška po celé léto jednapadesátiletý Miroslav Kubák z Mašovic. V pátek a v sobotu v devět a deset večer. Procházet bude kromě Obrokové ulice i Masarykovým náměstím. A v případě významnějších akcí, jako je třeba nadcházející Hudební festival Znojmo, to bude denně.

Miroslava Kubáka, který v civilním životě hraje na trumpetu v dechové kapele, vybrali znojemští představitelé jako jednoho ze dvou kandidátů. A kdyby jej nepřemluvil kamarád, zřejmě by se výběr zúžil na úplné minimum.

Podle prvních ohlasů kolemjdoucích, kteří jeho premiérové počínání se zájmem sledovali, je ale mužem na svém místě. "Nijak zvlášť jsem se na to přitom nepřipravoval, je to vlastně taková improvizace," přiblížil muž, který dosud hraje hlavně při pohřbech. Ani druhý kandidát na ponocného ale nepřijde zkrátka. S Miroslavem Kubákem se totiž bude střídat.

Ponocný, jaký chodíval městem za vlády krále Jana Lucemburského, má být další z turistických atrakcí, které Znojmo svým návštěvníkům nabídne. Kromě ohlašování příchodu noci má rovněž zamykat branky historických průchodů či hradeb, které bývají v noci uzavřeny.

Dnes už původní pracovní náplň ponocného znají jen skuteční pamětníci. "Musí každý den třikrát zvoniti, a sice ráno, v poledne, večer. Při divadle a zábavách vykonávati dozor. V letní čas musí ponocovati od jedenácti do dvou hodin ráno, od září do konce února od desíti do tří hodin ráno a každou hodinu výše uvedenou pískati," zněly před staletími podmínky pro ponocného například v malé středočeské vesničce Dlouhopolsko.

Nejen s novým ponocným se ale budou moci turisté ve Znojmě přes léto setkávat. V historických uličkách narazí na další netradiční postavičky. Přes den zcela jistě neujdou pozornosti zejména dětských návštěvníků Znojma dvě "živé sochy".

I když jsou zatím oděni do futuristicky vyhlížejících oděvů, mají městem najatí mimové nosit rovněž historické kostýmy. "Inspirovali jsme se v turistických centrech světa. Je to prostě dobré oživení města a atrakce, se kterou se rádi nechají fotit děti i dospělí," říká o novince starosta Znojma Petr Nezveda.