Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koupil pozemek k ničemu v žádané lokalitě, radnice mu nabízí korunu

  16:11aktualizováno  16:11
Firma koupila obrovský pozemek v žádané lokalitě Znojma, ale zarůstá plevelem. Podle regulačního plánu tady totiž nemůže být nic víc než dětské hřiště. S radnicí se teď firma dohaduje, jestli šlo o spekulaci, nebo se stala obětí úřadů.

Pozemek v žádané lokalitě Znojma prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). | foto: ÚZSVM

Vlastnit pozemek znamená jistotu postupného zhodnocování majetku. I proto tuhle investici volí stále více firem. Příklad ze Znojma ale ukazuje, jak může tento podnikatelský záměr snadno zamrznout na mrtvém bodě.

U bytových domů v Aninské ulici a v blízkosti areálu Louckého kláštera a městské plovárny v jižní části Znojma jsou dvě parcely o celkové výměře skoro 7,5 tisíce m². Koupila je společnost Artikl z Šatova na Znojemsku a na větší z nich chtěla podnikat. Jenže regulační plán, který vznikl až po koupi pozemku, tady povoluje jen veřejné prostranství a sídelní zeleň. A tak tento ostrůvek mezi městskými pozemky zůstává ladem.

Firma chce, aby pozemek převzala radnice, ale ta trucuje, pozemek totiž mohla původně získat zadarmo. A aktuálně kvůli sporu padají i žaloby.

Chtěli navázat na stavbu budoucího krytého bazénu

Pozemek prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Město udělalo spoustu kroků, prakticky se dá říct, že ho mohlo dostat zadarmo,“ vysvětloval starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD) na jednání zastupitelstva. Vyčkávání se městu už v minulosti vyplatilo. V praxi to funguje tak, že ÚZSVM zveřejní několikrát záměr prodeje, nejprve s cenou podle znaleckého posudku. Postupně ji ale snižuje. A když se neobjeví zájemce, může pozemek spadnout do klína městu.

V tomto případě ale vstoupila na scénu firma Artikl. „Nevím, jestli se zástupci firmy nestačili zorientovat, že je tam regulační plán. Vlastník si musí trochu sáhnout do svědomí, že asi něco přehlédl nebo neudělal dobře, a pokud se nechce o pozemek starat a sekat tam trávu, rádi si jej převezmeme za korunu a bude vypadat pěkně,“ říká Gabrhel. 

Fotogalerie

Artikl ale na bezúplatný převod nepřistoupí, chce dostat alespoň obvyklou, tedy odhadní cenu. „Primárně nám nejde o to, aby pozemek město koupilo, ale pokud brání realizaci čehokoliv s podnikatelskou náplní, mělo by tak činit z nějakého právního titulu. Jinak je to zneužívání veřejné moci. Už nejsou 50. léta, aby se bezúplatně vyvlastňovalo,“ řekl MF DNES zástupce společnosti Karel Fiedler.

Pozemek koupil proto, aby navázal na stavbu budoucího krytého bazénu, který má vyrůst. Třeba menším sportovištěm, squashovou halou nebo parkovištěm. „Bohužel v době, kdy jsme pozemek kupovali, probíhala změna regulačního plánu, ale kostky už byly vrženy a museli jsme to dotáhnout, abychom nepřišli o zálohu 350 tisíc korun,“ vysvětluje. Za pozemky Artikl zaplatil celkově 3,35 milionu korun. S městem se pokouší dohodnout už třetím rokem. Ale to nemá zájem ani o směnu, pronájem, ani o prodej.

Spekulace, či podvod?

Zatímco podle zastupitele Jiřího Peroutky (Změna Znojmo) z toho čiší od samého začátku ze strany firmy čirá spekulace, vedoucí odboru územního plánování a strategického rozvoje si to nemyslí. „Docela mě na ÚZSVM mrzí, že to nabídli soukromníkovi. Mám trošku pocit, že ho podvedli,“ uvedla Alena Kolmanová.

Proti tomu se ale ÚZSVM ohradil. Říká, že informace o regulačním plánu, který na pozemku Artiklu připouští kromě zeleně pouze prvky zahradní architektury, byla v podmínkách výběrového řízení. „Zájemce svým přihlášením vyjádřil souhlas s podmínkami výběrového řízení. Že současný vlastník o možném využití pozemků nevěděl, se nezakládá na pravdě,“ sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Faktem ale je, že schválení regulačního plánu proběhlo až po prodeji pozemku. Kupní smlouvu ÚZSVM se společností Artikl podepsal už 19. června a návrh na vklad do katastru nemovitostí byl podán 3. července téhož roku. Takzvaný regulační plán Malé Louky schválilo zastupitelstvo až 22. září 2014. Předtím také proběhlo veřejné projednání.

Není přitom reálné, že by se regulační plán v budoucnu změnil a hrál ve prospěch soukromníka. Má totiž chránit Loucký klášter, který je nyní navíc národní kulturní památkou.

Fiedler má pocit, že ho podvedlo město. „Regulační plán schválilo tak, aby na tom pozemku nešlo nic dělat. Veřejností je bezplatně zneužíván soukromý majetek,“ míní. Z jeho pozemku se totiž parkoviště opravdu stalo, ale ne tak, jak si představoval – bezplatně tady parkují lidé bydlící okolo. Podnikatel už kvůli tomu podal na město žalobu. Předsedkyně Okresního soudu ve Znojmě Lenka Krčálová potvrdila, že Fiedler od něj požaduje téměř 351 tisíc korun.

Autor:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Najdete na iDNES.cz