Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koupil pozemek k ničemu v žádané lokalitě, radnice mu nabízí korunu

  16:11aktualizováno  16:11
Firma koupila obrovský pozemek v žádané lokalitě Znojma, ale zarůstá plevelem. Podle regulačního plánu tady totiž nemůže být nic víc než dětské hřiště. S radnicí se teď firma dohaduje, jestli šlo o spekulaci, nebo se stala obětí úřadů.

Pozemek v žádané lokalitě Znojma prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). | foto: ÚZSVM

Vlastnit pozemek znamená jistotu postupného zhodnocování majetku. I proto tuhle investici volí stále více firem. Příklad ze Znojma ale ukazuje, jak může tento podnikatelský záměr snadno zamrznout na mrtvém bodě.

U bytových domů v Aninské ulici a v blízkosti areálu Louckého kláštera a městské plovárny v jižní části Znojma jsou dvě parcely o celkové výměře skoro 7,5 tisíce m². Koupila je společnost Artikl z Šatova na Znojemsku a na větší z nich chtěla podnikat. Jenže regulační plán, který vznikl až po koupi pozemku, tady povoluje jen veřejné prostranství a sídelní zeleň. A tak tento ostrůvek mezi městskými pozemky zůstává ladem.

Firma chce, aby pozemek převzala radnice, ale ta trucuje, pozemek totiž mohla původně získat zadarmo. A aktuálně kvůli sporu padají i žaloby.

Chtěli navázat na stavbu budoucího krytého bazénu

Pozemek prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Město udělalo spoustu kroků, prakticky se dá říct, že ho mohlo dostat zadarmo,“ vysvětloval starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD) na jednání zastupitelstva. Vyčkávání se městu už v minulosti vyplatilo. V praxi to funguje tak, že ÚZSVM zveřejní několikrát záměr prodeje, nejprve s cenou podle znaleckého posudku. Postupně ji ale snižuje. A když se neobjeví zájemce, může pozemek spadnout do klína městu.

V tomto případě ale vstoupila na scénu firma Artikl. „Nevím, jestli se zástupci firmy nestačili zorientovat, že je tam regulační plán. Vlastník si musí trochu sáhnout do svědomí, že asi něco přehlédl nebo neudělal dobře, a pokud se nechce o pozemek starat a sekat tam trávu, rádi si jej převezmeme za korunu a bude vypadat pěkně,“ říká Gabrhel. 

Fotogalerie

Artikl ale na bezúplatný převod nepřistoupí, chce dostat alespoň obvyklou, tedy odhadní cenu. „Primárně nám nejde o to, aby pozemek město koupilo, ale pokud brání realizaci čehokoliv s podnikatelskou náplní, mělo by tak činit z nějakého právního titulu. Jinak je to zneužívání veřejné moci. Už nejsou 50. léta, aby se bezúplatně vyvlastňovalo,“ řekl MF DNES zástupce společnosti Karel Fiedler.

Pozemek koupil proto, aby navázal na stavbu budoucího krytého bazénu, který má vyrůst. Třeba menším sportovištěm, squashovou halou nebo parkovištěm. „Bohužel v době, kdy jsme pozemek kupovali, probíhala změna regulačního plánu, ale kostky už byly vrženy a museli jsme to dotáhnout, abychom nepřišli o zálohu 350 tisíc korun,“ vysvětluje. Za pozemky Artikl zaplatil celkově 3,35 milionu korun. S městem se pokouší dohodnout už třetím rokem. Ale to nemá zájem ani o směnu, pronájem, ani o prodej.

Spekulace, či podvod?

Zatímco podle zastupitele Jiřího Peroutky (Změna Znojmo) z toho čiší od samého začátku ze strany firmy čirá spekulace, vedoucí odboru územního plánování a strategického rozvoje si to nemyslí. „Docela mě na ÚZSVM mrzí, že to nabídli soukromníkovi. Mám trošku pocit, že ho podvedli,“ uvedla Alena Kolmanová.

Proti tomu se ale ÚZSVM ohradil. Říká, že informace o regulačním plánu, který na pozemku Artiklu připouští kromě zeleně pouze prvky zahradní architektury, byla v podmínkách výběrového řízení. „Zájemce svým přihlášením vyjádřil souhlas s podmínkami výběrového řízení. Že současný vlastník o možném využití pozemků nevěděl, se nezakládá na pravdě,“ sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Faktem ale je, že schválení regulačního plánu proběhlo až po prodeji pozemku. Kupní smlouvu ÚZSVM se společností Artikl podepsal už 19. června a návrh na vklad do katastru nemovitostí byl podán 3. července téhož roku. Takzvaný regulační plán Malé Louky schválilo zastupitelstvo až 22. září 2014. Předtím také proběhlo veřejné projednání.

Není přitom reálné, že by se regulační plán v budoucnu změnil a hrál ve prospěch soukromníka. Má totiž chránit Loucký klášter, který je nyní navíc národní kulturní památkou.

Fiedler má pocit, že ho podvedlo město. „Regulační plán schválilo tak, aby na tom pozemku nešlo nic dělat. Veřejností je bezplatně zneužíván soukromý majetek,“ míní. Z jeho pozemku se totiž parkoviště opravdu stalo, ale ne tak, jak si představoval – bezplatně tady parkují lidé bydlící okolo. Podnikatel už kvůli tomu podal na město žalobu. Předsedkyně Okresního soudu ve Znojmě Lenka Krčálová potvrdila, že Fiedler od něj požaduje téměř 351 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...Bez povolení lidé do centra Brna vůbec nevjedou, upozorňuje náměstek

Náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

Pevnost obšancovanou kamerami, zákazovými značkami a modrými čarami. Tak by se s jen mírnou nadsázkou dalo popsat, jak...

VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Další z rubriky

VIDEO: Dvacet minut rudého opojení. Formule od Ferrari jezdila v Brně

Ferrari přivezlo do Brna monopost F1

Připomínalo to odchod rockové kapely po koncertu z pódia. Parta rozesmátých chlapů směřovala volnou chůzí pod tribunu s...

Zasloužíte provaz, píší odpůrci migrace členům Žít Brno

Zdravotní prohlídka migrantů čekajících na vylodění z lodi italské pobřežní...

Členové hnutí Žít Brno kvůli postojům k přijímání migrantů čelí výhrůžkám. Někteří adresáti hovoří dokonce o fyzické...

Archeologové našli na náměstí v Brně tramvajové koleje zrušené za Hitlera

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Překvapivý nález oznámili archeologové v Brně. Při průzkumu na Dominikánském náměstí odkryli pod kostelem svatého...

Jobs Contact
Strojírenský technolog (30.000 - 50.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz