Koupil pozemek k ničemu v žádané lokalitě, radnice mu nabízí korunu

  16:11aktualizováno  16:11
Firma koupila obrovský pozemek v žádané lokalitě Znojma, ale zarůstá plevelem. Podle regulačního plánu tady totiž nemůže být nic víc než dětské hřiště. S radnicí se teď firma dohaduje, jestli šlo o spekulaci, nebo se stala obětí úřadů.

Pozemek v žádané lokalitě Znojma prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). | foto: ÚZSVM

Vlastnit pozemek znamená jistotu postupného zhodnocování majetku. I proto tuhle investici volí stále více firem. Příklad ze Znojma ale ukazuje, jak může tento podnikatelský záměr snadno zamrznout na mrtvém bodě.

U bytových domů v Aninské ulici a v blízkosti areálu Louckého kláštera a městské plovárny v jižní části Znojma jsou dvě parcely o celkové výměře skoro 7,5 tisíce m². Koupila je společnost Artikl z Šatova na Znojemsku a na větší z nich chtěla podnikat. Jenže regulační plán, který vznikl až po koupi pozemku, tady povoluje jen veřejné prostranství a sídelní zeleň. A tak tento ostrůvek mezi městskými pozemky zůstává ladem.

Firma chce, aby pozemek převzala radnice, ale ta trucuje, pozemek totiž mohla původně získat zadarmo. A aktuálně kvůli sporu padají i žaloby.

Chtěli navázat na stavbu budoucího krytého bazénu

Pozemek prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Město udělalo spoustu kroků, prakticky se dá říct, že ho mohlo dostat zadarmo,“ vysvětloval starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD) na jednání zastupitelstva. Vyčkávání se městu už v minulosti vyplatilo. V praxi to funguje tak, že ÚZSVM zveřejní několikrát záměr prodeje, nejprve s cenou podle znaleckého posudku. Postupně ji ale snižuje. A když se neobjeví zájemce, může pozemek spadnout do klína městu.

V tomto případě ale vstoupila na scénu firma Artikl. „Nevím, jestli se zástupci firmy nestačili zorientovat, že je tam regulační plán. Vlastník si musí trochu sáhnout do svědomí, že asi něco přehlédl nebo neudělal dobře, a pokud se nechce o pozemek starat a sekat tam trávu, rádi si jej převezmeme za korunu a bude vypadat pěkně,“ říká Gabrhel. 

Fotogalerie

Artikl ale na bezúplatný převod nepřistoupí, chce dostat alespoň obvyklou, tedy odhadní cenu. „Primárně nám nejde o to, aby pozemek město koupilo, ale pokud brání realizaci čehokoliv s podnikatelskou náplní, mělo by tak činit z nějakého právního titulu. Jinak je to zneužívání veřejné moci. Už nejsou 50. léta, aby se bezúplatně vyvlastňovalo,“ řekl MF DNES zástupce společnosti Karel Fiedler.

Pozemek koupil proto, aby navázal na stavbu budoucího krytého bazénu, který má vyrůst. Třeba menším sportovištěm, squashovou halou nebo parkovištěm. „Bohužel v době, kdy jsme pozemek kupovali, probíhala změna regulačního plánu, ale kostky už byly vrženy a museli jsme to dotáhnout, abychom nepřišli o zálohu 350 tisíc korun,“ vysvětluje. Za pozemky Artikl zaplatil celkově 3,35 milionu korun. S městem se pokouší dohodnout už třetím rokem. Ale to nemá zájem ani o směnu, pronájem, ani o prodej.

Spekulace, či podvod?

Zatímco podle zastupitele Jiřího Peroutky (Změna Znojmo) z toho čiší od samého začátku ze strany firmy čirá spekulace, vedoucí odboru územního plánování a strategického rozvoje si to nemyslí. „Docela mě na ÚZSVM mrzí, že to nabídli soukromníkovi. Mám trošku pocit, že ho podvedli,“ uvedla Alena Kolmanová.

Proti tomu se ale ÚZSVM ohradil. Říká, že informace o regulačním plánu, který na pozemku Artiklu připouští kromě zeleně pouze prvky zahradní architektury, byla v podmínkách výběrového řízení. „Zájemce svým přihlášením vyjádřil souhlas s podmínkami výběrového řízení. Že současný vlastník o možném využití pozemků nevěděl, se nezakládá na pravdě,“ sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Faktem ale je, že schválení regulačního plánu proběhlo až po prodeji pozemku. Kupní smlouvu ÚZSVM se společností Artikl podepsal už 19. června a návrh na vklad do katastru nemovitostí byl podán 3. července téhož roku. Takzvaný regulační plán Malé Louky schválilo zastupitelstvo až 22. září 2014. Předtím také proběhlo veřejné projednání.

Není přitom reálné, že by se regulační plán v budoucnu změnil a hrál ve prospěch soukromníka. Má totiž chránit Loucký klášter, který je nyní navíc národní kulturní památkou.

Fiedler má pocit, že ho podvedlo město. „Regulační plán schválilo tak, aby na tom pozemku nešlo nic dělat. Veřejností je bezplatně zneužíván soukromý majetek,“ míní. Z jeho pozemku se totiž parkoviště opravdu stalo, ale ne tak, jak si představoval – bezplatně tady parkují lidé bydlící okolo. Podnikatel už kvůli tomu podal na město žalobu. Předsedkyně Okresního soudu ve Znojmě Lenka Krčálová potvrdila, že Fiedler od něj požaduje téměř 351 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

VIDEO: Jak vypadal brněnský Špilberk, než ho kvůli Turkům přestavěli

Jak vypadal hrad Špilberk ve 14. století

Pohled o zhruba 700 let zpět ukazuje vizualizace, která představuje podobu brněnského hradu Špilberk ze 14. století....

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz