Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přilepšení stranické kase? Časopis ovládají lidé z ČSSD, radnice jim platí

  13:48aktualizováno  13:48
Skryté financování politických stran z veřejných peněz. Tak označují protikorupční experti systém, který objevila MF DNES. Jihomoravský kraj a město Znojmo, jimž oběma vládnou koalice stran v čele s ČSSD, poslaly na inzerci v lokálním Znojemském týdnu za poslední dva roky nejméně 1,3 milionu korun.

Znojemská zákoutí | foto: Jan Sklenář / cyklotoulky.czpro iDNES.cz

Majitelem týdeníku je přitom bratr znojemského místostarosty Jana Groise (ČSSD) Oldřich a šéfredaktorem dlouholetý okresní tajemník sociálních demokratů František Střecha. Týdeník se navíc tváří jako nezávislé komerční médium.

Politici ve financování stranických médií z veřejných peněz problém nevidí. „Znojemský týden je médium jako každé jiné, nerozlišujeme vlastníka ani stranickou příslušnost šéfredaktora,“ řekl Vlastimil Gabrhel (ČSSD), starosta Znojma a poslanec.

Dodal, že radnice dostane za svoje peníze vždy jasné a zřetelné plnění, tedy inzertní plochu v týdeníku.

Samotný Znojemský týden, jenž má přímé vazby na sociální demokraty, dostal od roku 2014 více než jeden milion korun, tedy bezmála čtvrtinu všech peněz, které město utratilo za inzerci v médiích.

Dalších nejméně 240 tisíc korun dostane letos týdeník od Jihomoravského kraje, kde také vládne ČSSD – v čele s hejtmanem Michalem Haškem.

„Ne, nesouvisí to,“ odpověděla krajská mluvčí Eliška Holešinská Windová na otázku MF DNES, zda objednávka krajské inzerce v týdeníku bez výběrového řízení souvisí se stejnou stranickou příslušností šéfredaktora a hejtmana.

Týdeník se tváří nezávisle, ale je ovlivněn politiky

Také majitel Znojemského týdne Oldřich Grois popírá, že by na obsah časopisu mělo vliv to, že jeho bratr Jan je místostarostou za ČSSD. „Bratr je jiná osoba než já, že by měl nějaký vliv, vyvracím,“ řekl Grois.

Protikorupční experti ale takový způsob utrácení veřejných peněz kritizují. „Jde vlastně o stranické médium za veřejné peníze,“ konstatoval Martin Kameník z nevládní organizace Oživení, která dlouhodobě mapuje korupční chování v tuzemsku.

„Týdeník se tváří jako nezávislé médium, přitom je ale ovlivněn politiky. Velký průšvih je také to, že objednávky na inzerci jdou na přímo, takzvaně z ruky. Bez výběrového řízení tedy dostává krajské a městské peníze firma stranického kolegy, která místo nezávislého zpravodajství dělá neobjektivní PR,“ popsal Kameník poté, co prostudoval texty zveřejněné v týdeníku.

Znojmo přitom vydává měsíčně vlastní časopis v nákladu 18 tisíc kusů na číslo. Ročně stojí radnici víc než 280 tisíc korun. „Oslovuje jen město a přidružené obce. Potřebujeme ale oslovit i lidi v regionu, proto inzerujeme v lokálních médiích,“ vysvětlil starosta Gabrhel.

Nákup inzerce z veřejných peněz v médiu personálně propojeném s ČSSD kritizuje také znojemská opozice. „Inzerci může město u soukromých médií pochopitelně nakupovat, ale pokud má vlastní radniční periodikum, mělo by to být pouze jednorázově, na nějakou konkrétní mimořádnou událost,“ oznamuje lídr opozičního uskupení Pro Znojmo Jiří Kacetl.

Městské peníze ovlivňují, co a jak se píše, říká zastupitel

„Pravidelné nákupy či dokonce paušály, jak to nyní znojemská radnice dělá v případě Znojemského týdne, mají korupční nádech – radnice si jimi vlastně kupuje nekritický přístup novinářů vůči sobě,“ dodává Kacetl.

Kromě Znojemského týdne se podle opozice přetvořil v hlásnou troubu sociální demokracie před posledními komunálními volbami i další regionální týdeník dotovaný radnicí – Znojemsko.

Poté co se po komunálních volbách ČSSD znovu dostala do čela města, jen za rok 2013 utratila za inzerci trojnásobek toho, co v roce 2011.

„Městské peníze velmi silně ovlivňují, co a jak se ve znojemských týdenících píše. Zatímco dříve radnici kritizovaly, obrat nastal prakticky okamžitě po zaplacení prvních faktur za inzerci. Za rok 2014 to bylo neuvěřitelných 955 tisíc,“ komentoval inzertní politiku města zastupitel Jiří Ludvík (Změna pro Znojmo).

„Inzerenti mají podmínky vyplývající ze sazebníku reklamy,“ okomentoval dotace od radnice šéfredaktor Znojemska Vlastimil Mrva. To, zda si město platí nějakou vyčleněnou plochu, kam si posílá PR články, nebo je vytvářejí sami redaktoři, nekomentoval.

Akcionáři z ČSSD

Znojemský týden se v rukou lidí z ČSSD ocitl na jaře 2014. Jeho zakladatel Zbyšek Dřevojan zemřel v lednu 2014 a týdeník převzal jeho syn, který jej prodal dlouholetému tajemníkovi sociálních demokratů ve Znojmě Františkovi Střechovi.

Ten se stal jediným akcionářem firmy Znojpres, jež týdeník vydává, a zároveň jeho šéfredaktorem. Hned v tomtéž roce radnice poslala týdeníku za inzerci 641 tisíc korun. Letos už jako většinový akcionář Znojpresu figuruje Oldřich Grois, bratr znojemského místostarosty. Sám Střecha odmítl stranickou inzerci komentovat.

Josef Handl z firmy Znojpres, který je podepsaný pod objednávkami inzerce od kraje, řekl, že reklama se nijak nelišila od jiných inzerentů. „Žádné podmínky jsme neměli. Kraj prostě posílal klasické PR články, co pořádá, co dělá hejtman a podobně,“ popsal.
Nejčtenější

Mám zdravotní potíže, psal zmizelý olomoucký radní. Pak byl viděn v Brně

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Už více než týden oficiálně uplynul od zmizení vlivného člena olomoucké ČSSD, radního a ředitele městských technických...

Značka na cyklostezce baví Hodonín. Dělníci ji špatně poskládali

Špatně poskládaná značka baví obyvatele Hodonína.

Tahle skládačka se příliš nepovedla. Dělníci v Hodoníně rozebrali dlažbu na cyklostezce, na které je i značka...Pralinky s likérem v Lidlu koupíte už jen s občanským průkazem

Jedenadvacetiletá žena si koupila v Lidlu višňové pralinky s likérem....

Na první pohled nemá čtyřicetiprocentní rum a pralinky s višňovým likérem vůbec nic společného. Prodavačka Lidlu v...

Odchod zadním vchodem, zklamání, ticho. Na Brno naplno dolehl sestup

Smutek ve tvářích brněnských fotbalistů hovoří za vše. Zbrojovka po sedmi...

Fotbalové Brno smutní, po šesti sezonách v nejvyšší soutěži sestupuje do druhé ligy. Domácí bezgólová remíza s...

Bývalý elitní voják dostal za napadení trojice mužů šestiletý trest

Dušan Faltýnek dělal poradce iráckému ministrovi obrany. Jako elitní voják...

Šestiletý trest vězení za těžké ublížení na zdraví dostal u Krajského soudu v Brně bývalý elitní voják Dušan Faltýnek....

Další z rubriky

Dahlgren vraždil před pěti lety, v Ivanovicích na rodinu stále vzpomínají

Kevin Dahlgren u Krajského soudu v Brně (31. května 2016).

Kevin Dahlgren přesně před pěti lety brutálně vyvraždil čtyřčlennou rodinu, u níž pobýval v Brně-Ivanovicích. Ve vězení...

Blanenská nemocnice nemá po zvýšení platů dost peněz, sníží počet lidí

Ilustrační foto.

Zdravotní personál blanenské nemocnice si díky nařízení vlády polepšil, její vedení má ale problém. Od konce minulého...

Akademici posvětili dohodu práv s Křetínským. Výzkum platit nebude

Majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský v Brně...

Ostré boje mezi akademiky a děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Markétou Seluckou kvůli návrhu...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz