Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojmo uctí porážku krále železného a zlatého

  7:43aktualizováno  7:43
Proslulý "král železný a zlatý" byl ve své době nejmocnějším panovníkem střední Evropy a ovládal území od Odry až po Jaderské moře. K odkazu českého krále Přemysla Otakara II., jenž byl ve městě pohřben po bitvě na nedalekém Moravském poli, se příští týden přihlásí Znojmo.

Podobizna Přemysla Otakara II. | foto: MF DNES

Milovníci historie připravili u příležitosti 730. výročí královy smrti čtyřdenní odborný i zábavní program. "Přemysl Otakar II. je dosud fascinující osobnost," míní předseda občanského sdružení Pocta králi 2008 Karel Floryk.

Čtyřdenní program začne 26. srpna, tedy v den výročí bitvy na Moravském poli. "V úterý, tento památný den, budou již od rána ke zhlédnutí v kapitulní síni minoritského kláštera autentické Přemyslovy pohřební insignie, tedy zlatá koruna, jablko a žezlo," přiblížil místopředseda sdružení Karel Fiala.

Odpoledne pak bude v prostorách bývalého kostela Panny Marie na nádvoří minoritského kláštera sloužena latinská mše svatá, o hudební doprovod se postará proslulá Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena. Předtím, přesně v 16:45, kdy patrně Přemysl Otakar II. zemřel, se rozezní zvony znojemských chrámů.

Ve středu a ve čtvrtek se uskuteční přednáškové sympozium pro veřejnost. Osvětlit zájemcům Přemyslovu osobnost a jeho státnické dílo se pokusí historik Jihomoravského muzea a městský radní Jiří Kacetl. V cyklu přednášek historiků pak vystoupí například přední odborník na přemyslovské období českých dějin Josef Žemlička.

Ve středu se uskuteční vernisáž uměleckých děl současných výtvarníků, kteří se nechali inspirovat osobou a životem pátého českého krále. Zábavu pak lidé najdou na středověkém hodokvasu a při šermířském klání.

Na sobotu si organizátoři naplánovali zájezd na bojiště u Suchých Krut v Rakousku. "Už nyní jsme zaplnili tři autobusy, předpokládám, že zájemců ještě přibude," popsal Floryk. Kontakt na pořadatele i přesný program najdou zájemci na webových stránkách Pocta králi.

Znojmo je s "králem železným a zlatým" pevně spjato. Přemysl Otakar II. byl ve městě několik let pohřben. Po smrti na bitevním poli bylo jeho tělo nejprve veřejně vystaveno ve Vídni, po uplynutí papežské klatby převezli mrtvého krále do Znojma a pohřbili jej v minoritském klášteře.

Václav II. roku 1296 nechal ostatky převézt do jednoho z pražských klášterů. Až za vlády Karla IV. spočinulo tělo pátého českého krále v katedrále sv. Víta, kde je pochován dodnes.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: insignie, Odra

Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz