Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojmo zatrhlo křiklavé reklamy u památek. Turisté si na ně stěžovali

  13:12aktualizováno  13:12
Vedení znojemské radnice odmítlo dál tolerovat, že historické fasády mnohých domů zakrývají plachty a poutače. Od letošního ledna se proto rozhodla zpřísnit pravidla pro rozmisťování reklam v městské památkové rezervaci. S přemírou reklamních bannerů mají problém i města v Lednicko-valtickém areálu.

Turisté si často stěžovali, že jim reklamní poutače na domech brání plně si vychutnat pohled do městské památkové zóny. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Radnice tak dala za pravdu stížnostem turistů, kterým vadí, že jim reklamy brání ve výhledu. Tedy užít si kouzlo městské památkové rezervace naplno. Problémy jsou i s nevzhlednými stojany plnými svršků, které v památkové zóně vyvěšují denně vietnamští obchodníci.

Kde nechtějí poutače?

Znojmo Od ledna platí přísnější pravidla pro povolení reklamy v historickém jádru města. Impulzem ke zpřísnění byly mimo jiné stížnosti turistů. Velkoplošné upoutávky na kulturní či jiné akce budou od teď ve Znojmě pouze na vyhrazených místech a na povolení úředníků.

Valtice Ve Valticích už více než rok platí obecně závazná vyhláška, která zakazuje reklamu v historickém centru. Radnice tam však podnikatelům může pro podpoření živnosti udělit časově omezenou výjimku. Reklamu je možné umístit na vyhrazeném místě.

Lednice Do určité vzdálenosti od zámeckého parku památkáři reklamu vůbec nepovolují.

"Lidé se mají kochat dochovanými historickými budovami, a ne reklamními poutači," vysvětlil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD), proč od teď bez vědomí radnice nebude na architektonických skvostech ve Znojmě viset jediná zbytečná reklama.

Že jsou snahy Znojma "očistit" své historické centrum města od nežádoucích reklam správné, je přesvědčen brněnský odborník na reklamu Vladimír Kuchař.

"V zahraničí totiž reklamu na fasádách historických domů v turistických centrech prakticky nevidíte. V našich městech je naopak velmi rozbujelá a často úplně narušuje jednotu místa," komentuje specialista z agentury Marketingová kancelář. cz v Brně.

Dojem kazí i nevkusné výlohy

Jihomoravané si už však podle něho na nevkus a přemíru reklam v historických jádrech měst – a prý nejen tam – zvykli. Denně na ně podle odborníka odevšad útočí až tři tisíce marketingových vjemů. "A ještě více než politická reklama či poutače realitek v památkových zónách kazí dojem z místa nevkusné výlohy a polepy v obchodech," myslí si marketingový odborník.

Historické Znojmo přitom není na jižní Moravě jediným místem, kde se z reklamních bannerů stal ožehavý problém. Stejně tak totiž s poutači na penziony, restaurace, vinné sklípky a služby v lukrativní blízkosti památek bojují i v Lednicko-valtickém areálu.

"Do určité vzdálenosti od zámeckého parku je reklama silně omezená a památkáři ji nepovolují," naznačil starosta Lednice Libor Kabát. Nepovolená reklama se ovšem podnikatelům i přes hrozbu vysoké pokuty zřejmě v hojně navštěvované perle jižní Moravy vyplatí.

Podnikatele totiž často neodradí ani to, že reklama "načerno" v těsné blízkosti historických památek jim může splasknout peněženku až o dva miliony korun. "Jen v posledních třech letech jsme tak museli vyzvat desítky podnikatelů, aby odstranili nepovolenou reklamu přímo v Lednici či Hlohovci," přiblížila mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Poutače na náměstí ve Valticích? Jen s výjimkou

Právě odbor památkové péče v Břeclavi totiž dělá namátkové kontroly a neukázněné majitele billboardů trestá. "Většinou uposlechnou výzvu a reklamu odstraní. Loni jsme ale dokonce museli udělit i jednu desetitisícovou pokutu," dodala Windová.

Zatímco například na území města Brna jasná pravidla o omezení reklam v památkové zóně dosud nejsou, na historickém náměstí ve Valticích nesmí být žádné poutače, které neschválí památkáři, už více než rok. Stanoví to obecní vyhláška.

"Pokud ovšem živnostníci potřebují krátkodobě podpořit svůj provoz, můžeme jim udělit i výjimku a v centru poutač povolit," naznačil možnou cestu valtický starosta Pavel Trojan. A dodal ještě, že podnikatelé mají u Valtic vyčleněný navíc i zvláštní pozemek. "Získat tady od památkářů povolení na reklamu není pak žádný problém," dodal starosta Valtic.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz