Břeclavský starosta Dymo Piškula

Břeclavský starosta Dymo Piškula | foto: Radek Miča, MAFRA

„Znovu starostou? Už ne,“ říká Dymo Piškula

  • 0
Starosta Břeclavi Dymo Piškula stojí v čele radnice už druhé volební období. Žádné další už podle něj nebude. "Příště už kandidovat nebudu. Proto chci po sobě nechat čistý stůl a kvalitní osmiletou práci pro město," říká Piškula, který kandidoval za sdružení Pro region. Na dokončení mu zbývají necelé dva roky.

Jak hodnotíte uplynulou polovinu tohoto volebního období?
Podařilo se opravit břeclavské kulturní domy a základní umělecké školy a další školy se opravují. Nové prostory získalo muzeum a dobrovolní hasiči mají novou zbrojnici. Po třiceti letech se také podařilo kompletně dokončit zimní stadion. Upravené je okolí kostela Navštívení Panny Marie v Poštorné, nezapomínáme ani na opravy chodníků a komunikací.

Daří se nám snižovat městské dluhy, ale také zadlužení nájemníků v městských bytech. Podařilo se konsolidovat městský fotbal, pozvednout úroveň hokeje, kulturní akce nabývají na atraktivnosti. Jejich návštěvnost se zvyšuje.

Jak řešíte složitou dopravní situaci ve městě?
Neustálými dohady a přezkoumáváním výhodnosti variant napojení silnice z Brna do Vídně se zastavilo budování obchvatu města. Přesto, že jsme již zahájili jednání o odkupu pozemků. S tím bohužel úzce souvisí vybudování druhé spojky městských částí přes řeku Dyji, která je pro místní, ale i pro tranzit na Mikulov a Znojmo zásadní.

Co byste dnes dělal jinak oproti začátkům?
Více času bych věnoval výběru spolupracovníků. Tím nechci říct, že úředníci obecně pracují špatně, všechno se ale dá dělat lépe. Také já sám mám k dokonalosti daleko. Nelituji ale žádného kroku, který jsem na pozici starosty učinil.

Týká se to i diskutovaného prodeje městských bytů?
Nikdy se nezavděčíte všem. Rozsah nemovitého majetku je pro město dlouhodobě neudržitelný, proto jsme se rozhodli nabídnout k prodeji většinu městských bytů. Zatímco spousta lidí to uvítala, jiní z různých důvodů nesouhlasí.

Výhrady byly také proti způsobu prodeje prostřednictvím realitních kanceláří. Málokdo si uvědomí, že prodáváme přes tisíc dvě stě bytů a prodej každého z nich může být specifický. Proto jsme se s tak náročnou operací obrátili na realitní kanceláře, se kterými máme dobré zkušenosti.

Co plánujete dál?
Chceme se soustředit na získávání dalších peněz z Evropské unie. V roce 2008 jsme uskutečnili více než padesát investičních akcí za zhruba sto milionů korun. Z toho třicet milionů jsme čerpali právě z Unie. Peníze chceme také vložit do propagace města a jeho okolí. Především do často opomíjeného Lednicko-valtického areálu.

Je potřeba pokračovat také v opravách významných památek, jakým je například Lichtenštejny vybudovaný kostel v Poštorné anebo hlavní dominanta města, břeclavský zámek.

Jaké změny čekají na obyvatele Břeclavi po Novém roce?
Budou finišovat náročné opravy řady silnic s návazností na rozsáhlé rekonstrukce kanalizace. Přibývají také nové chodníky, parkovací stání a veřejná osvětlení. Věřím, že dobře vypadající komunikace budou lidem odměnou za shovívavost vůči dočasnému omezení.

Jednou z dalších priorit pro následující období je také zahájení oprav zmíněného břeclavského zámku. Nejen samotný zámek, ale i jeho okolí postupně získá důstojný vzhled, a stane se tak lákavějším pro obyvatele i návštěvníky města.

Věřím také, že v příštím roce konečně odstartují dlouho očekávané opravy pěší zóny. Své místo by měl dostat Lichtenštejnský dům, jako připomínka na knížecí rod, který vybudoval nejkrásnější zahradu na světě, Lednicko-valtický areál.

Jaké jsou vaše osobní a politické ambice?
V dalších komunálních volbách již nebudu kandidovat na pozici starosty. Najdu si nějaké civilní zaměstnání. Rád bych proto po sobě na konci volebního období zanechal čistý stůl s vědomím, že osm let mého působení na břeclavské radnici bylo pro město přínosem.