Ve venkovním výběhu se šimpanzi kromě jiného učí hledat schované žrádlo. V...

Ve venkovním výběhu se šimpanzi kromě jiného učí hledat schované žrádlo. V punčoše tentokrát našli oříšky a větvičky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Video naučí šimpanze v hodonínské zoo, jak se správně dvořit dámě

  • 5
Šimpanzi v hodonínské zoologické zahradě se učí žít podle videa. Vedení zahrady jim do pavilonu nainstalovalo velké plátno a projektor, na kterém jim pouští záběry z volné přírody. Ředitel zoo Martin Krug doufá, že se šimpanzům podaří z videa odpozorovat přirozené chování, které jim v zajetí chybí.

"Nevědí totiž, jak se dvořit samici, jak hledat potravu nebo jak se prosadit mezi silnějšími," vysvětlil.

Samotná projekční metoda není ve světě nová. Primátům se však zatím promítaly vždy jen jednotlivé obrázky potencionálních partnerů. Podle reakcí zvířat se pak pozorovalo, jestli si budou rozumět.

Hodonínská zoo se jako první v Evropě rozhodla začít pracovat rovnou s videem a použít ho k výchově.

Přirozenější chování má vést k lepšímu rozmnožování hodonínského chovu. Nejvýznamnější je v něm šimpanz Sherley, který pochází z volné přírody.

Jako dvouletého ho chytili v Africe a z místní zoo se dostal až do českého cirkusu. Když povyrostl, nemohl ho už cirkus držet a nabídl ho do Hodonína.

"Čekali jsme nějaký slavnostní transport, velký náklaďák s nerezovou mříží. Ale ono přijelo obyčejné osobní auto, Sherley seděl na sedadle spolujezdce, měl kšiltovku a kalhotky a ředitel cirkusu ho přivedl za ruku," vzpomíná ředitel Krug na první setkání.

Díky Sherleymu má hodonínská šimpanzí skupina velký genetický potenciál. V současné době však opice žijí ve dvou odděleních a zahrada je z bezpečnostních důvodů nemůže spojit. Dva samci a tři samice by se určitě poprali a někdo z nich by mohl přijít i o život.

Podle ošetřovatelů udrží šimpanzi pozornost u plátna patnáct až dvacet minut. Celkem čtyři hodiny videa denně by měly šimpanze inspirovat natolik, aby byli schopní žít spolu. Rozmnožování skupiny by bylo snadnější a zahrada by si mohla vybudovat kvalitní genetický fond.

Šimpanze ve volné přírodě hubí pytláci i války

Šimpanz hornoguinejský pochází ze západní Afriky a je jedním z nejohroženějších druhů. Jeho populaci decimují pytláci a také válečné konflikty. Loví ho načerno kvůli masu, ale také kvůli výzkumům HIV.

Výsledky projektu si zatím vedení zahrady netroufá odhadovat. Program běží teprve od léta.

"Všimli jsme si ale, že jedna mladší samice má ovulační příznaky a našla zalíbení v samci Obovi z vedlejšího výběhu. Přes plot si spolu vykládají a dotýkají se prsty. Zatím je ale z technických důvodů nemůžeme pustit k sobě," popsala ošetřovatelka Petra Bílková.

Jestli jejich opičí lásce napomohlo video zatím není jasné. "Víme, že šimpanzi projekci vnímají, a vědí, že nejde o skutečná zvířata. Každou jejich reakci zaznamenáváme a předložíme Univerzitě Komenského v Bratislavě," řekl Krug.