Patnáctiletá Božena Šebetovská před mikrofonem v brněnském rozhlasovém studiu

Patnáctiletá Božena Šebetovská před mikrofonem v brněnském rozhlasovém studiu | foto: Archiv

Zpěvačka Šebetovská bývala známější než dnešní ikony pop music

  • 2
Jméno folklorní zpěvačky Boženy Šebetovské, která by se dnes dožila jednadevadesáti let, bylo před časem po Jižní Moravě známější než jména ikon tuzemské pop-music. Šebetovská šířila nádheru písniček z Podluží, však ji nadarmo netitulovali podlužácký slavíček.

Pocházela z Lanžhota, ale celý svůj život prozpívala v Brně.

Podle odborníků byla vysoce uznávanou osobností moravského folkloru jako dnes Jarmila Šuláková či Jožka Černý. Pamětní deska se jménem Boženy Šebetovské visí na budově Tělocvičné jednoty Sokol v Kounicově ulici.

"Tam bývalo rozhlasové studio, kde Boženka - takto něžně ji lidé jmenovali - desítky let nahrávala," připomněl někdejší rozhlasový redaktor a specialista na lidovou hudbu Jaromír Nečas.

Šebetovská mnoho let spolupracovala s Českým rozhlasem Brno a vystupovala s legendárním tělesem Broln. "Poprvé stanula před rozhlasovým mikrofonem v roce 1934," upozornil Nečas.

Historický snímek zachycuje zpěvačku, jejíž hlas byl podle pamětníků krásný tak jako ona sama, právě v tomto roce.

Jak Nečas vzpomínal, díky Boženě Šebetovské se lidová píseň už ve třicátých letech minulého století pevně uchytila ve vysílání brněnského Radiožurnálu a její zpěv zněl odtud i v době protektorátní nesvobody.

Šebetovská byla v podstatě první lidovou zpěvačkou, která se objevila ve veřejných médiích.