Prodejci stáčené víno často šidí. Inspekce proto bude mít větší pravomoci. (Ilustrační snímek) | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Lehce šizené víno nepozná ani ministr. Zpřísní proto prodej ze sudů

  • 11
Nedávný test stáčených vín ukázal, že vady měla hned polovina vzorků. Prodejci víno často ředí vodou a poškozují tak i jihomoravské vinaře. Patnáct procent vody však nepozná běžný zákazník ani ministr zemědělství. Rozhodl se proto, že potravinářská inspekce bude mít větší pravomoci.

Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) dostal v pondělí ve špičkové brněnské laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) k okoštování tři sklenky červeného vína. Které z nich je zředěné patnácti procenty vody, nepoznal. Stejně jako většina zákazníků, na kterých podvodníci třeba právě takovými triky vydělávají.

Potvrdil to i nedávný test sudových vín MF DNES. Více než polovina vzorků měla vady. A Jurečkovo Ministerstvo zemědělství se chystá proti podvodníkům důrazněji zakročit. Brněnská inspekce, kterou Jurečka v pondělí navštívil při příležitosti dvouletého výročí spuštění portálu Potravinynapranyri.cz, bude u toho.

„SZPI dostane větší pravomoce. Už nebude muset čekat na celní správu. Pokud inspektorům provozovatel neumožní vstup do budovy, mohou provozovnu okamžitě nechat uzavřít. V okamžiku, kdy se najde víno, které nesplňuje parametry, půjde kompletně na likvidaci. Náklady zaplatí prodejce,“ popsal v pondělí Jurečka v Brně výhody nového zákona, který už je schválený a začne platit od ledna. SZPI by také už letos měla dostat navíc dvacet inspektorů. Další příští rok.

Sladidla navíc se zjišťují hmotnostním spektrometrem

Do budoucna přitom podle Jurečky v úvahu připadají i další opatření zaměřené speciálně na prodej sudového vína. „Výrazný podíl problémů pramení právě ze sudových vín. Nechceme omezovat spotřebitele, ale tady mnohdy jde o velké klamání lidí. Jsou země, kde se sudové víno prodává jen ve sklepě, ne v trafikách jako u nás. Budeme o dalších opatřeních debatovat,“ dodal Jurečka.

5. června 2014

Právě například odebrané vzorky sudových vín putují z celé republiky do dvou unikátních laboratoří v brněnském ústředí SZPI. Jihomoravský a Zlínský kraj kontroluje 43 inspektorů. Na starosti tam mají ale téměř deset tisíc provozoven.

„Za pomoci nukleární magnetické rezonance a hmotnostního spektrometru izotopových poměrů můžeme zjistit, zda bylo víno nedovoleně doslazeno, stejně tak zda opravdu pochází z Moravy a není falšované levným dovozem. Dokážeme také odhalit přidanou vodu z kohoutku,“ popsala vedoucí odboru zkušební laboratoře SZPI Dagmar Vošmerová.

Letos přitom odborníci v laboratoři odhalili i víno, ve kterém našli místo šťávy z hroznů 95 procent vody. Častěji ale podvodníci „ředí“ méně. Vyjma zkušených sommeliérů to tak nemají lidé šanci poznat a prodejce si pančováním může výrazně finančně přilepšit.

Každý třetí až pátý vzorek vína neprojde

„Ročně u nás otestujeme stovky vzorků. Každý třetí až pátý z rozličných důvodů neprojde,“ dodal statistiku ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

Právě včera přitom dvouleté výročí oslavil web www.potravinynapranyri. cz. Inspekce na něm zveřejňuje výsledky kontrol. A v mobilní aplikaci Potraviny na pranýři si lidé mohou zobrazit provozovny ve svém okolí, u kterých kontroloři našli nějaké pochybení, přímo na mapě.

Přímo vinaři přitom volají po ostrém postupu. „Květinářství, trafiky... Očekávám, že příště přijdu do železářství a mezi hřebíky budou pípy na stáčení vína. Máme obavy, že smršť nekvalitního vína povede ke ztrátě důvěry veřejnosti. Za deset let se povedlo výrazně zvednout zájem o tuzemská vína. Nechceme, aby na tom parazitovali podvodníci. Kdo to dělá poctivě, kontrolu vítá. Odstraňuje nekalou konkurenci,“ konstatoval ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec.

Kvalitní moravští vinaři se přitom mohou těšit i na podporu z Evropské unie. Od letoška až do roku 2018 získají více než 700 milionů korun. Příslušné nařízení zítra projedná vláda.