Vanda Tavalyová, někdejší vedoucí Chráněných dílen ve Znojmě.

Vanda Tavalyová, někdejší vedoucí Chráněných dílen ve Znojmě. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

Milionová zpronevěra v chráněné dílně nemá viníka. Soudce přizval ekonoma

  • 3
Jen těžko uvěřitelných tři a čtvrt milionu korun si měla přisvojit bývalá vedoucí znojemských Chráněných dílen. I když Okresní soud Znojmo jednal téměř celý den, rozsudek nepadl.

Z příkladné pracovnice štvancem. Vanda Tavalyová, někdejší vedoucí Chráněných dílen ve Znojmě, byla oblíbená u vedení firmy i zaměstnanců.

Pak přišla namátková kontrola hospodaření, vyhazov z práce a obžaloba kvůli zpronevěře a hrozba až osmi let za mřížemi. Tavalyová pracovala jako vedoucí dílen dva roky, předtím jako asistentka v téže firmě. Ve funkci skončila v prosinci 2013.

Společnost Sansimon, pod kterou dílny spadají, zpočátku hovořila o zpronevěře milionu a půl. Dalším šetřením se škoda vyšplhala na tři miliony a dvě stě padesát tisíc korun. Sansimon k trestnímu oznámení připojil ihned i žádost o náhradu škody.

Tavalyová se měla se zákazníky domlouvat na hotovostních platbách a po uhrazení mazat faktury ze systému.

Ve středu u Okresního soudu ve Znojmě vypovídalo několik svědků, většinou bývalých zaměstnanců Sansimonu. Jedním z nich byl bývalý vedoucí dílen, kterému tehdy Tavalyová asistovala.

Popisoval, že obžalovaná měla přístup k trezoru i k účetnictví, vystavovala faktury, peníze ukládala do banky. „Na zjištění nesouladu mezi penězi v hotovosti a následně na účtech si nevzpomínám,“ sdělil.

V dílnách fungovaly tři pokladny. Určené maximální zůstatky podle něj byly v řádech desetitisíců. „Jaký je zůstatek, jsem se ptal asi jednou za čtrnáct dní, Tavalyové jsem pak řekl, že má peníze odnést do banky. Fyzicky jsem to nepřepočítával, měla moji důvěru,“ popisoval.

Na takovou zpronevěru nebyly obraty, tvrdí obhajoba

Další svědkyně ve firmě zpracovávala účetnictví. Skončila v roce 2012 z důvodu hrubého porušení pracovní kázně. Podle jejích slov byl obrat ve Znojmě ročně v řádech statisíců plus dotace na zaměstnance.

„Nebylo tam tolik peněz, nebylo z čeho zpronevěřit. Ekonom do Znojma jezdil často a měl přehled, anomálie by se zjistila během dvou, tří měsíců. Nikdy ale žádné nedostatky nebyly a faktury seděly s penězi na účtu,“ tvrdila.

V dobrém se se Sansimonem nerozloučil ani další svědek, prokurista firmy v letech 2005 až 2011.

Říká, že byl odvolán z funkce bez důvodu, následně se stal ekonomem na dobu neurčitou, ale skončil i na této pozici. Jeho spor se zaměstnavatelem se objevil loni u brněnského soudu.

„Vyčítali mi nepodložené věci, Sansimon mě taky dodatečně obvinil ze zašantročení 1,2 milionu korun, to bylo ale jen plácnutí a vysvětlilo se to,“ popisoval. I podle něj by se musela zpronevěra poznat za jeden, dva měsíce. „Kdyby šlo o řádově nižší částku, tak snad ano, ale toto si neumím vysvětlit, podle mě to není možné,“ uvedl před soudem.

Právě kvůli tomu, jestli mohla být zpronevěřena tak vysoká částka s ohledem na obraty firmy, a to aniž by si toho někdo všiml, advokát obžalované požádal o názor znalce z oboru ekonomie. Soudce mu vyhověl.

Soudce odročil další soud na neurčito

„Rozhodnuto dnes nebude, soud odročuji na neurčito. Do 20 dnů můžete zaslat dotazy, ke kterým se vyjádří znalec a odstraní tak pochybnosti,“ uzavřel ve středu soudce Miroslav Nahodil.

Ve znojemských Chráněných dílnách jsou zaměstnaní lidé se zdravotním postižením, většina na poloviční úvazek. Tvoří je šicí, svíčková a košíkářská dílna. V prostorách v Palackého ulici, kde sídlí, je také malý obchůdek.

Tavalyovou nahradila ve funkci Jana Puchegger Chadalíková.

„Pracují tu lidé s prvním nebo druhým stupněm invalidního důchodu, obecně je na Znojemsku vysoká nezaměstnanost a člověk se zdravotními komplikacemi shání práci velmi těžko. Ti lidé jsou na svoji práci dost hrdí, takže to berou jako poškození dobrého jména firmy, za které nemohou,“ komentovala již dříve údajnou zpronevěru svojí předchůdkyně Chadalíková.