Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlomil si ruku před týdnem a je rád. Teď už by lehčí sádru nedostal

  7:00aktualizováno  7:00
Brňan Lukáš Crtka si minulý týden na koupališti zlomil ruku. A tak trochu paradoxně je za to rád. Jelikož byl červenec, ještě si mohl připlatit za odlehčenou sádru. Nyní už by ji kvůli zrušeným nadstandardům nedostal. Kvůli zrušenému zákonu personál totiž neví, na kolik zákrok pacientovi vyčíslit.
Místo odlehčené sádry nyní dostanou pacienti pouze sádru obyčejnou. Ilustrační snímek

Místo odlehčené sádry nyní dostanou pacienti pouze sádru obyčejnou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Připlatil jsem asi čtyři stovky a dostal odlehčenou variantu," popisuje Lukáš Crtka. Od pondělí už by měl smůlu, a to nejen na jihu Moravy. Na ruce by mu "přistála" klasická bílá a těžší sádra.

Může za to výrok Ústavního soudu, který zrušil Hegerův zákon o příplatcích za ně. A nemocnicím nezbývá než to respektovat a čekat, co bude dál.

"Většina oslovených pacientů měla radost, že své zákroky podstoupili ještě v minulém týdnu," komentovala situaci v brněnské fakultní nemocnici její mluvčí Anna Mrázová.

Nemocnice s doposud největší nabídkou nadstandardních služeb ve městě ji teď nemůže lidem ani ukázat na ceníku.

Některé další nemocnice ovšem dopředu ani nevěděly, že už zákon platí. Ceníky tak začaly stahovat až během pondělka, kdy vyšel ve Sbírce zákonů.

Pokud by například Lukáš Crtka nyní přece jen lpěl na odlehčené "letní" variantě sádry, musel by ji zaplatit v její plné výši, a to včetně zákroku lékaře. Cena by se tak několikanásobně navýšila.

Pravděpodobně. Totiž: ani to, zda si budou moci pacienti zaplatit plnou cenu za zákrok včetně materiálu, nemocnice v tuto chvíli pořádně nevědí. 

Koupit si jen lepší materiál nepůjde, tvrdí ministerstvo

Fakultní nemocnice se přitom nechala již v minulých dnech slyšet, že uvažuje o alternativách, jak pacientům přístup ke kvalitnější péči zajistit. Objevovaly se například návrhy, kdy by materiál použitý k léčbě platil plně pacient, výkon lékaře by poté hradila pojišťovna. "O možných jiných řešeních není v tuto chvíli jasno, budeme respektovat zákon a uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál," dodala Mrázová.

Podle ministerstva zdravotnictví však úhradu za materiál a práci lékaře oddělit nejde. "Dle platného zákona se jedná o jednu položku. Uhradit ze zdravotního pojištění výkon lékaře a na pacientovi ponechat platbu za použitý materiál nelze," vysvětlila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

V brněnské nemocnici Milosrdných bratří se k nově platnému zákonu v pondělí nikdo nechtěl vyjádřit, personál totiž novou situaci ještě pořádně nezaregistroval. Zato v nemocnici u svaté Anny se rozhodli zákon ihned poslechnout. "Dnešním dnem rušíme všechny ceníky za nadstandardy. Pacienti už si připlatit nemohou. O alternativách budeme přemýšlet, teď nám nezbývá než respektovat platnou legislativu," hodnotila situaci mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

A například v břeclavské nemocnici v minulosti nabízeli z nadstandardních služeb pouze lehčené sádry. Těm je tady nyní úplný konec. "Na základě rozhodnutí Ústavního soudu už ekonomicky náročnější variantu nebudeme pacientům vůbec nabízet," uvedla mluvčí nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Ministerstvo zdravotnictví se podle slov Plívové hodlá problematice nadstandardů i nadále věnovat. "Pokud to bude zákon umožňovat, mohou být nadstandardy v horizontu deseti patnácti let velmi významným příjmem do zdravotnictví," dodává Plívová.

Celou situaci výrazně kritizuje ředitel Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR Jaromír Gajdáček. "V zákoně by měl být seznam výkonů hrazených pojišťovnou, zbylé zákroky by si mohl pacient zaplatit sám či se navíc připojistit," reaguje na celkovou nekoncepčnost zákona.

Hlavním problémem je však podle Gajdáčka špatný přístup politiků. K řešení potřebné novely zákona o příplatcích za nadstandardní služby se totiž pravděpodobně současná Poslanecká sněmovna nedostane.

"Pokud řešení této situace padne až na příští vládu, doplatí na to především pacienti," upozorňuje Gajdáček.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz